Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Policja głogowska
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-09, 07:26   

JoannaBR napisał/a:
30 to numer działki ówczesnego starego cm ewangelickiego, czy nowego?
29 - to rozlewnia piwa bardziej - Bierdrucktanstalt Lindenruh Gmbh (druck - ciśnienie) (mój niemiecki nie jest za dobry, mogę się mylić).


Był tam tylko jeden cmentarz ewangelicki (obecnie Park) i jeden katolicki (obecnie czynny cmentarz).

Zierdruckanastalt był również nanoszony na mapach i obecnie znajduje się to miejsce przy obecnej Budowalnych. Obecnie jest to teren RUCHu gdzie znajduje się również myjnia. Prezentowałem na FB zdjęcie jakie z lat 60tych przesłała Pani z ruinami tego zakładu
I faktycznie na mapach jest zaznaczony ten obiekt jako Fabryka albo Zierdruck Anstalt. Ale na pewno nie jest to teren obecnej policji
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-09, 08:18   

Jeżeli już został poruszony temat Zierdruck Anstalt to może trochę na ten temat napiszę. Powstał on w roku 1894 jako fila drukarni Flamminga, zajmował się nadrukami ozdobnymi głównie na ceramice (wyrobach ceramicznych). Między innymi wykonano tam okazjonalne nadruki na kubkach okazjonalnych na koronację cara Mikołaja II. Kubki te były przeznaczone dla obywateli uczestniczących w uroczystościach koronacyjnych w roku 1896 do których rozlewany był darmowy alkohol (wódka). Znany jest fakt, że na Chodynce pod Moskwą wybuchła panika gdzie były ofiary śmiertelne (zmarło 1389 ludzi stratowanych) oraz duża liczba rannych, podobno wywołana pogłoskami, że zabraknie wódki (rozlewanej do kubków z nadrukami z głogowskiej firmy).
Na Wikipedii na temat tego jest pod linkiem:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Panika_na_Chodynce

I trochę zdjęć na temat tej drukarni.
Zdjęcie i opis z "Neuer Glogauer Anzeiger" nr 10 z 1994 roku. (Lindenruh, Inh. Gertrud Zacher, Lindenruher Strasse 37)


Obecny wygląd tego rejonu:


No i na zakończenie same kubki koronacyjne.


Druga strona kubka
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-09, 12:10   

I jeszcze naklejka ozdobna, reklamowa "Zierdruck-Anstalt Lindenruh" Lindenruh-Glogau Schlesien



Zdjęcie akcji tej firmy:



Firma ta została kupiona w roku 1906 przez E. Wunderlich & Comp. AG, Waldenburg-Altwasser i. Schlesien, poniżej akcja tej firmy:

_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
JoannaBR 
JoannaBR

Dołączyła: 03 Gru 2016
Posty: 53
Skąd: Gł/Wa-wa
Wysłany: 2016-12-09, 14:05   

demiane napisał/a:


Zierdruckanastalt był również nanoszony na mapach i obecnie znajduje się to miejsce przy obecnej Budowalnych. Obecnie jest to teren RUCHu gdzie znajduje się również myjnia. Prezentowałem na FB zdjęcie jakie z lat 60tych przesłała Pani z ruinami tego zakładu
I faktycznie na mapach jest zaznaczony ten obiekt jako Fabryka albo Zierdruck Anstalt. Ale na pewno nie jest to teren obecnej policji


Pogubiłam się już, spróbujmy uporządkować to, co mamy, bo powyższe nie bardzo pasuje do zapisów w książce adresowej, gdzie:

przy ulicy Rauschwitzer pod numerem 29 jest właśnie Zierdruckanstalt, a pod numerem 30 cmentarz ewangelicki



Zierdruckanstalt adresowo przypisane jest do ulicy Lindenruher str. (obecnie Budowlanych) tak, jak pokazują scany w poprzednim poście - numery 39 do 43.

Pan Tadeusz zamieścił mapkę z oznaczeniem terenu dzisiejszej policji jako FBR


W tych okolicach nie ma innego, na tyle dużego terenu zagospodarowanego, który mógłby zawierać się pomiędzy Rauschwitzer str a Lindenruher str., dlatego myślę, że:
1. tam znajdowała się Zierdruckanstalt i możliwe miała też część budynków na terenie dzisiejszego RUCHu, albo
2. Zdjęcia tych bydynków mogły być robione tak, że fotograf stał twarzą do cmentarza, tyłem do miasta, wtedy budynki miał po prawej stronie?
3. Może tylko pomyłka jest z przypisaniem dzisiejszego RUCHu do Zierdruckanstalt?
(nie mam żadnych innych map, opieram się tylko na zamieszczonych tutaj, nie podważam Pana zdania, tylko nie mam się na czym oprzeć, żeby złapać jakiś obraz - może wkleiłby Pan oznaczenia na mapie dziesiejszego RUCHu i Zierdruckanstalt w tym miejscu?)

Co Panowie sądzicie?

PS - Panie Tadeuszu, ogrom wiedzy i zbiorów, warto może utworzyć osobny temat potem dla Zierdruckanstalt.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-10, 06:27   

Kapitalne rzeczy Tadku !!!
Postaram się pani Joanno o zrobienie takiej mapki z numerami
Zierdrukanstalt na 100% było tam gdzie obecnie teren RUCHu
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-10, 08:42   

JoannaBR napisał/a:
Pogubiłam się już, spróbujmy uporządkować to, co mamy, bo powyższe nie bardzo pasuje do zapisów w książce adresowej, gdzie:

przy ulicy Rauschwitzer pod numerem 29 jest właśnie Zierdruckanstalt, a pod numerem 30 cmentarz ewangelicki


Może widok fragmentu mapy z roku 1930 trochę rozjaśni sytuację.


Z tego co widać to teren drukarni sięgał aż do ulicy obecnej Obrońców Pokoju.
Na kilku innych mapach też zauważyłem, że teren jest aż do tej ulicy.
Nawet chyba poniższa kamienica należała do drukarni.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-11, 07:41   

Tak właśnie chyba było
A ja zamieszczam zdjęcie które zostało zrobione w 1969r. Z tyłu istniejący budynek. Z prawej widoczne ruiny drukarni. Przed tą ścianą były piwnice w których GPB lasowało sobie wapno.

 
 
JoannaBR 
JoannaBR

Dołączyła: 03 Gru 2016
Posty: 53
Skąd: Gł/Wa-wa
Wysłany: 2016-12-11, 14:17   

Teraz już wszystko jasne i dla mnie, dziękuję.

W takim razie wygląda tak, jak panowie pisali, że bydynek policji to numery w okolicach 26 - 28.

"Einwohnerbuch" z 1930r. p. demiane podaje
26/28 Mobelfabrik Hermann Chutsch
książka p. Tadeusza z 1936
26/27: Feierabendhauss
28 - zamieszkały prywatny dom

Do wybuchu wojny chyba niewiele się zmieniło, więc przy tym póki co należałoby pozostać.
Może jeszcze coś się objawi w tym temacie, ale nawet jeśli nie, to i tak ekspresowo i niemal kompleksowo rozwiązana zagadka! Bardzo Panom dziękuję za pomoc!
:!: :-D
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-12, 05:12   

No jeszcze tak na 100% to nie jest rozwiązana...
Trzeba by konkretnego dowodu, a tego brakuje. Takiej małej kropki nad "i".
Cieszymy się że możemy pomóc :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła