Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gotyk na śmietniku...
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-12-19, 15:44   

Ukazał się artykuł w portalu NaszeMiasto.pl
http://glogow.naszemiasto...62cb4489b,1,3,3
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-12-19, 20:27   

Gratuluję akcji, wielka szkoda, że nie mogłem przyjechać. Cóż jednak poradzić, taka praca...
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Piotrek 
Akwarysta


Wiek: 45
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 118
Skąd: Glogau Goethe Weg
Wysłany: 2011-12-19, 20:42   

Alicja napisał/a:
Piotrek Twoje zaangażowanie jest nieocenione!

Dzięki Ala ale już tak nie mów bo obrosnę w piórka. Potrafię wiele innych rzeczy tylko dajcie mi szansę ;-)
Kiedy następna akcja?
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-12-20, 10:35   

Piotrek napisał/a:
Kiedy następna akcja?

...ja jeszcze dochodzę do siebie po tej sobocie, w niedzielę stałam ponad 4h na kiermaszu dla Oliwiera i się załatwiłam na cacy ;-) Pewnie po nowym roku pociśniemy temat nowych plandek i wietrzenia kamieniarki...

taka mała ciekawostka dot. szarego marmuru (z ambony?)! Pierwsze zdjęcie jest z soboty, kolejne (porównawcze) robilismy w październiku.









...chłonie wodę jak gąbka. Pod wpływem wigoci daje się rozcierać w palcach jak mokry piasek na plaży. Pytałam pana J. z kolegiackiej budowy, co jest grane, jakim cudem marmur tak się sypie. Powiedział, że to są fragmenty, które leżały długo w ziemi... Może rzeczywiście, bo inne, większe kawałki są w znacznie lepszym stanie.

Art. w Tygodniku Głogwskim nie jest może do końca tym czego oczekiwaliśmy, ale generalnie na duży plus dla autora. W pierwszej chwili byłam trochę zła, że moje luźne spostrzeżenia znalazły się w jego treści, ale summa summarum chyba dobrze, że tak wyszło (kwestia Grodowca).

Sprostowania wymaga wypowiedź Darka Czai:

Cytat:
- Podczas akcji ułożyliśmy leżące na ziemi fragmenty kamieniarki na nowych paletach, które otrzymaliśmy dzięki staroście Rafaelowi Rokaszewiczowi - powiedział Dariusz Czaja, sekretarz TZG. - Dzięki temu są one teraz lepiej zabezpieczone, chociaż nadal pozostawia to wiele do życzenia - dodaje.

Wymieniliśmy może 4 palety, reszta jeszcze trochę wytrzyma. Na reszcie nowych palet rozłożyliśmy to co było spiętrzone na większych stosach. Trochę omietlismy nagrobki ze śmieci. Wszystko dokładniej poprzykrywaliśmy. To co mnie zaniepokoiło, to fakt, że chyba nie do końca składowisko jest zabezpieczone. Zaraz jak zjawiliśmy się na miejscu, zauważyłam że ten największy średniowieczny nagrobek był odsłonięty... Dokładnie tak jak na tym zdjęciu z października:



...a jak byliśmy na spotkaniu z Czernerem, to przecież wszystko dokładnie zasłoniliśmy.

Będę się ciągle upierać przy tym, by znaleźć miejsce chociaż na Selliusa i Kottwitza... Tym bardziej, że Czerner luźno rzucił tekstem, że docelowo tam się znajdą i będą wyeksponowane. Większość tego gruzowiska to fragmenty maswerków, które na pewno nie zostaną już wykorzystane, więc wyrok na nie raczej już zapadł... Kombinujmy i próbujmy zidentyfikować resztę, odczytać i tłumaczyć napisy!
_________________
 
 
 
Piotrek 
Akwarysta


Wiek: 45
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 118
Skąd: Glogau Goethe Weg
Wysłany: 2011-12-20, 15:04   

Ja bym sugerował znaleźć sponsora,zrobić zrzutkę i kupić np http://allegro.pl/plandek...1998387061.html
Do tego sznur do bielizny i wtedy mamy pewność że niesprzyjająca aura nie "podwinie nam " plandeki.
Innym moim pomysłem było to aby się dowiedzieć kto jest właścicielem tej szopy,stajni i może tam by przenieść co nieco. Zaglądałem do środka i bałagan tam ja na wysypisku śmieci.
 
 
Glogovia Urbs 
www.glogopedia.org

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 65
Skąd: Glogovia
Wysłany: 2011-12-20, 16:40   

W imieniu Towarzystwa Ziemi Głogowskiej serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w sobotniej akcji na terenie przy głogowskiej kolegiacie. Życzylibyśmy sobie by nasze działania podejmowane w celu ratowania pozostałości głogowskiej materialnej historii przyniosły pozytywne skutki i oby to miało miejsce jak najszybciej... a potomni mieli co kiedyś oglądać... :)

Korzystając z okazji życzymy wszystkim forumowiczom ZDROWYCH, SPOKOJNYCH, RODZINNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA i DO SIEGO ROKU!

P.S. Alu, wypowiedzi z Tyg.Głogowskiego komentować nie będę... Sensu brak... Czasami nawet z autoryzacją (!), widuję różne "swoje" nazwijmy to chochliki... Więc to już ani nie pierwszy ani nie drugi... ani nawet nie dziesiąty raz :)

Z poważaniem
Sekretarz TZG
DC
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2012-10-05, 22:24   

Pora najwyższa powrócić do sprawy - czas działa na naszą niekorzyść. Rozmowa z kompetentną osobą, panią konserwator Sabiną Figurniak tylko potwierdziła nasze obawy. W tak fatalnych warunkach nie mogą być przechowywane kamienne zabytki - tym bardziej, że są wykonane z delikatnych materiałów, tj. marmur i piaskowiec! W chwili obecnej palety, jak i plandeki są silnie zawilgocone (miejscami gromadzą się małe oczka wodne). W składowisko wdziera się dzika roślinność. Niektóre epitafia obrosły już grubą warstwą mchu. Istnieją również całkiem zasadne obawy, że doszło (i wciąż może dojść) do kradzieży.

Spodziewajcie się kolejnych informacji w sprawie.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2012-10-06, 06:52   

Nie znam przypadku, w którym konserwator stałbym w konflikcie z hierarchią z Watykanu.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2013-06-20, 23:53   

Temat siadł i widać bojowe nastroje Was opuściły. Tymczasem w sprawie coś się jednak dzieje. Są bardzo dobre wieści w sprawie niestety TYLKO JEDNEGO epitafium - Caspra Selliusa. Ksiądz Zendran już wyraził zgodę, więcej napiszę na ten temat, jak sprawa rzeczywiście znajdzie swój pozytywny finał. Jestem przesądna i wolę nie zapeszać.

Co do powyższych obrazków i m.in. tego co napisałam
Cytat:
taka mała ciekawostka dot. szarego marmuru (z ambony?)! Pierwsze zdjęcie jest z soboty, kolejne (porównawcze) robilismy w październiku.

Sabina Figurniak (konserwator dzieł sztuki!) potwierdziła to, co mówił mój znajomy archeologo, że to nie jest marmur, a rodzaj piaskowca. Powiedziała nawet jaki, ale już nie pamiętam. Bo to było już spory kawał czasu temu. Dorzucam fotki z "oględzin" miejsca z S. Figurniak.





Foto: Tadeusz Fantom
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-03-02, 20:34   

Byłam dzisiaj pod kolegiatą, paluchy mnie bolą od przekładania kamieniarki, ale warto było. Zidentyfikowałam kolejny spory fragment epitafium C.S. a jeszcze kolejny znalazł się we wnętrzu kolegiaty! W ostatniej niemal chwili zapadła dobra dla niego decyzja, co przez pewne okoliczności wisiało na włosku, ponieważ ktoś poprzekładał uporządkowane przez nas fragmenty, które wcześniej znaleźliśmy i na tym miejscu były tylko małe 3!!! kawałki... Do końca miesiąca spodziewajcie się wreszcie konkretnych informacji i działania :-D
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2016-10-10, 14:50   

Pod koniec ubiegłego miesiąca odwiedziłem Głogów, przy okazji dokonując oględzin miejsca. Zabytkowe płyty i elementy architektoniczne zdążyły porosnąć bujną, wilgotną gęstwiną. Zmieniło się więc niewiele, zauważyłem jedynie brak marmurowej balustrady ambony. Szkoda, że nie doprowadziliśmy sprawy do końca – ponoszę pewną winę w tym względzie, lecz nie czas tego roztrząsać. Lepiej zastanówmy się racjonalnie, bez zbędnych emocji, czy i jak można jeszcze cokolwiek wskórać.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-11, 06:06   

Masz rację
Trzeba by coś z tym zrobić.
Jeszcze w zeszłym roku cyklicznie byłem w rejonie Ostrowa i obserwowałem ten rejon
Szkoda że tak leżą "okruchy historii"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła