Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tajemnica nadodrzańskich cegieł
Autor Wiadomość
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2016-10-09, 12:31   Tajemnica nadodrzańskich cegieł

Podczas przechadzki nabrzeżem Ostrowa Tumskiego można się natknąć na miejsce, w którym zalegają fragmenty XIX-wiecznych cegieł z sygnaturą "Heider". W jaki sposób tutaj trafiły? Źródła wskazują na wielu głogowian o nazwisku Heider, niemniej żaden z nich nie pełnił zawodu ceglarza. Na interesującą poszlakę natrafiłem w "Alphabetisch-statisch-topographische Uebersicht der Dörfer, Flecken, Städte und andern Orte der Königl. Preuß. Provinz Schlesien" (Verlag von Graß, Barth und Comp., Breslau 1845). Publikacja wskazuje mianowicie, że w nadodrzańskiej miejscowości Reichwald (dziś: Wały w gminie Brzeg Dolny) funkcjonowała cegielnia browarnika Heidera, która pochwalić się mogła produkcją 450 tys. cegieł murarskich i dachówek (rocznie?).

Śmiało można wysnuć tezę, że około połowy wieku miasto lub lokalne przedsiębiorstwo złożyło zamówienie na cegły z Reichwaldu. Materiały budowlane przetransportowano drogą wodną do Głogowa, jednak podczas rozładunku wystąpiły nieoczekiwane komplikacje: przynajmniej część towaru osunęła się do rzeki! Co wartościowsze egzemplarze cegieł uratowano; reszta pozostała nad brzegami Odry do dnia dzisiejszego, żywo wzbudzając nasze zainteresowanie i poczucie tajemnicy.

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-09, 16:28   

Teoria prawdopdobna, aczkolwiek moze moja wersja bedzie bardziej wiarygodna i blizsza prawdy - nie wiem gdzie Cie licho ponioslo, ale ja bedac w okolicy mostu kolejowego od strony miasta natknalem sie na -tak mi sie wydaje- podmurowke dla dawnych podpor mostowych.

Pewnie reszta cegiel wala sie w okolicy po rozbiorce lub zniszczeniach wojennych.



_________________

 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2016-10-09, 16:56   

Interesujące, gdyż te same cegły znajdują się po drugiej stronie rzeki. Czyżby więc stanowiły część jednej inwestycji? Nie zmienia to wciąż faktu, że materiały mogły być importowane.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-09, 18:33   

Dokladnie, tyle ze z drugiej strony nie widze sensu w imporcie tego materialu, skoro wokol miasta musiala byc masa cegielni i miejsc wydobycia gliny w okolicznych wioskach, ale jak piszesz - moze byly jakies uklady, moze cena byla nizsza. Podpory musialy tez istniec po drugiej stronie rzeki, co jest logiczne, moze tez pochodza z calkiej innej inwestycji miejskiej/militarnej.
_________________

 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2016-10-09, 19:04   

Jedna rzecz nie pozostawia wątpliwości: pytania pozostają otwarte. I to one są najciekawsze!
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-09, 21:00   

Temat dobry
Import mógłbyć. Dlaczego nie. Wszakże transport wodna funkcjonowała znakomicie
Sam niedługo wrzucę cegły głogowskie nad którymi sam się zastanawiałem
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-11, 12:20   

Inne nie "nadodrzańskie" lecz również "nadgłogowskie" cegły

Nie doszedłem co oznacza ten napis


Numery partii cegieł?




 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-11, 13:51   

Yedyny napisał/a:
Dokladnie, tyle ze z drugiej strony nie widze sensu w imporcie tego materialu, skoro wokol miasta musiala byc masa cegielni i miejsc wydobycia gliny w okolicznych wioskach, ale jak piszesz - moze byly jakies uklady, moze cena byla nizsza. Podpory musialy tez istniec po drugiej stronie rzeki, co jest logiczne, moze tez pochodza z calkiej innej inwestycji miejskiej/militarnej.

Pragnę zwrócić uwagę, że budowa mostu kolejowego nie była inwestycją miejską tylko kolejową więc trudno tutaj mówić o imporcie cegieł. Raczej jest to kwestia umowy wykonawcy z firmą dostarczającą cegłę.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła