Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ktokolwiek widział... Ktokolwiek wie...
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-18, 00:36   Ktokolwiek widział... Ktokolwiek wie...

Taki mam pomysł czytając posty na FB by zamieszczać tu (i na FB) detale architektoniczne, pomniki itp, które przetrwały zawieruchę II wojny a tajemniczo zniknęły w latach późniejszych
Może ktoś,.... gdzieś.... dostrzeże... i zguba się odnajdzie :-)


Na początek
Fantastyczne zdjęcie "wazy" z zejścia na Plac Saperów od strony zamku.
Były takie dwie
Zdjęcie Pani A. Karbowiak
Lata pewnie 60te

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-06, 18:44   

Wrzucałem poniższe wątki na FB.
Dla potomności wrzucam i tu :)

Pomnik przetrwał wojnę. Zniknął w latach 60tych (?). Miejmy nadzieję że w celach kolekcjonerskich ktoś go buchnął i tym samym pewnie ocalił...




Popiersie Goethego. Jeszcze to ładne. Przedwojenne :)
Wg jednego z rozmówców na FB - pamięta jak w latach 70tych głowa ta walała się po ziemi, pomazana farbą.
Może ktoś ją tylko litościwie wrzucił do dołu i zakopał? I wyjdzie z czasem?




Lampy przy "Mechaniku". Niestety nawet obecny Dyrektor nie jest w stanie powiedzieć co się z nimi stało. W latach 60tych jeszcze stały.




Żabka - fontanna z placu przed sądem (a dokładniej przed fosą). Losy nieznane. Jak widać na zdjęciach poszczególne elementy przetrwały wojnę. Też je wcięło...
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-06, 18:49   

Drzwi w kościele Bożego Ciała. Nie wydaje mi się ze uległy aż takiemu zniszczeniu by trzeba je było zdjąć. Raczej je chyba skradziono. Ale mogę się mylić.



Żarków. Jeden z ostatnich "rewitalizowanych" pomników. Skończył swój żywot nie tak dawno. Gdzieś tu jest wątek o nim. Poszukiwane są te cylindry - pociski. Na pewno dotrwały do XXIw. Sam je osobiście nie raz widziałem. Jakoś jeszcze naiwny wierzyłem że to jest czyjeś i ktoś się tym dobrze zaopiekuje...


Inne żabki sprzed pomnika z Alei Wolności. Ponoć również przetrwały wojnę. W którym teraz stoją ogrodzie?
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-06, 19:05   

Popiersie Gryphiusa z teatru. Widoczne jeszcze w 1947. Zapewne głowa spadła. Co z nią zrobiono?


Inna żabka z "ogródka" przy hotelu Hindenburg/National/Odra.
Nie mam niestety żadnego zdjęcia jak wyglądała. Pewnie też gdzieś jest na działkach...


Lwy ze szkoły "Przyrodniczej"
Rozmówcy widzieli je (albo przynajmniej jednego) jeszcze nie tak dawno.
Może gdzieś tam tkwi w rupieciarni.


Fontanna-domek przy Gimnazjum nr 1.
Rozebrana w latach 60tych ze względów bezpieczeństwa (jak powiedział mi dobrze poinformowany rozmówca, który ślizgał się wokół tej fontanny na lodowisku). Dzięki temu rozmówcy wiem również gdzie są jej szczątki ale o tym cicho sza ;-)
Ciekawe że rozmówca powiedział że była z betonu. Mi się wydaje że mogła być z piaskowca. Choć mur oddzielający w szkole jest również z betonu a jest tak stary jak sama szkoła. Sam nie wiem

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-06, 19:11   

Kule ozdobne przy Placu Saperów. Podobnie jak wazy zniknęły. Tyle że sam pamiętam że tych kul w latach 80tych-90tych było więcej a ostała się jedna.



Pomnik Schillera. Pozostały fragmenty cokołu. Ale może gdzieś zakopano popiersie?


Rzeźby z sądu. Pomimo tragicznego zniszczenia budynku na pewno kilka w różnym stanie przetrwały. Nie wiadomo czy od razu ich nie przemielono. Ale poszukać by było warto...



Lamki, Anioł oraz napis przy wejściu do klasztoru. Napis widoczny na zdjęciu z lat 50tych został być może tylko zamalowany. Anioł - nie sprawdzałem, ale może został wstawiony do kościoła. A lampki?
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-06, 19:16   

Ozdobne wazy (?) na kościele garnizonowym. Jak wiadomo kościół rozebrano. Ciekawe co z wazami. Może skusiły kogoś i stoją sobie dzielnie.


Fontanna albo tylko źródełko przed I LO
Jeszcze stała niedawno. Ja pamiętam doskonale.


Podobna fontanna była za I LO


Wejście do PWSZ
Ciekawe z czego było. Z piaskowca? Z betonu?
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2016-10-07, 10:46   

Demiane, konstrukcje betonowe/żelbetowe znajdowały powszechne zastosowanie na początku XX w., czego pierwszymi wielkimi przykładami są wrocławskie budowle: Hala Targowa I/II (1906-1908), Pawilon Czterech Kopuł (1912-1913) oraz Hala Stulecia (1911-1913).

Nie powątpiewałbym, że przyszkolny pawilon posiadał posiadał taką właśnie konstrukcję – podobnie jest przecież w przypadku Pawilonu Goethego, lampy ulicznej na Placu Umińskiego, a także nieistniejącej już werandy ponad wejściem do dawnego szpitala miejskiego (dziś: PWSZ). Wbrew pozorom, betonowym formom nadawano wówczas zróżnicowany charakter – także dekoracyjny.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-07, 14:53   

Masz racje
Argumenty słuszne.
Ciekawe czy ta kula w środku również była betonowa.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-07, 19:29   

Jeśli chodzi o Popiersie Goethego to obawiam się, że uległ zniszczeniu, walał się jakiś czas w kręgu betonowym w parku bez głowy i sądzę, że podczas prac porządkowych został wywieziony na wysypisko śmieci.

P.S.
Świetny temat i daje pewne nadzieje na dopisanie historii tych obiektów.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-07, 21:03   

Też miałem takie informacje o tym popiersiu. Sprawdzę jeszcze dokładnie
Nie wiem czy daje nadzieje. Wrzuciłem to swego czasu na FB i stąd niektóre informacje można było uzyskać.
Ale i tak można próbować. Nie zaszkodzi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła