Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zima w Twierdzy 2016
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-11, 19:57   

UWAGA, jutro, 12 lutego zmienia się miejsce spotkania, zamiast Centrum Informacji Turystycznej zakończenie odbędzie się w sali zamkowej głogowskiego zamku.

12.02. piątek
godz. 10.00 Zamek
Zakończenie Zimy w Twierdzy Głogów, podsumowanie działań, rozdanie dyplomów, projekcja filmu, słodka niespodzianka.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-13, 19:05   

Zakończyła się Zima w Twierdzy 2016, uczestniczyłem w pięciu dniach poznawania uroków Głogowa, galeria Picasa Web Album z tych dni pod linkiem:
https://picasaweb.google.com/114781323666631539161/ZimaWTwierdzy2016

Po zakończeniu była też wycieczka do Szprotawy oraz pałacu z folwarkiem w Wiechlicach, ta galeria jest pod linkiem:
https://picasaweb.google.com/114781323666631539161/Szprotawa

W Szprotawie i Wiechlicach są też elementy związane z Głogowem.

Ciekawostki:

Ratusz w Szprotawie ma dwie wieże


Wieża zachodnia ma zegar mistrza Weissa, niestety konserwator był na urlopie i zwiedzanie wnętrza i co za tym idzie mechanizmu nie było możliwe, na otarcie łez tarcza zegara:


Wieża wschodnia zaś jest krzywa:


Na tym zdjęciu z daleka lepiej widać:


Akcent głogowski w Wiechlicach, dziewiętnastowieczny drogowskaz wskazujący kierunek między innymi na Głogów (Glogau):


Oraz drugi podobny z roku 1820:


Skąd wiem, że wykonano go w roku 1820? Ano z tyłu kamienia była data:


Na zakończenie akcent zoologiczny:
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Domin 


Wiek: 39
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 73
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-14, 13:33   

Wiedziałem, że Tadek mnie wyprzedzi i zanim dostanę się do komputera wstawi relację z wyprawy.
Co Ty byś zrobił gdybym nie powiedział Ci, że z tyłu kamienia jest data ? ;)
Drobne uzupełnienia ciekawostek.
Głogowska skrzynia w piwnicy Muzeum Ziemi Szprotawskiej:




Rzeczywiście przechył jest widoczny gołym okiem:



A tu jakieś popaprańce sobie selfie zrobiły :)



W wielu miejscach na budynkach, bramach, okuciach, oknach jest herb Szprotawy, praktycznie na każdym kroku można go utrafić. W Głogowie aż tylu miejsc na tak małej powierzchni nie znajdziemy.

Krótkie, zdawkowe wręcz relacje znajdziemy np. tutaj:
Aktualności turystyka na portalu wwwglogowpl
_________________
Przepraszam, gdzie w Głogowie jest Twierdza ?
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-14, 14:17   

Domin napisał/a:
Wiedziałem, że Tadek mnie wyprzedzi i zanim dostanę się do komputera wstawi relację z wyprawy.
Co Ty byś zrobił gdybym nie powiedział Ci, że z tyłu kamienia jest data ? ;)

Ha ha ha, to prawda, nie zaglądałem kamieniom "pod ogon". Dzięki za informację o dacie ;-)

Skrzynia też uszła mojej uwadze i nawet nie miałem okazji wejść do piwnicy.
Bardziej mnie zainteresował samotnie wiszący na ścianie zabytek, którego praktycznie chyba nikt nie fotografował a stanowi w Polsce unikat.

Jest to kord opisany jako z XVIw. Za Wikipedią wklejam opis:
Wikipedia napisał/a:
Kord ze Szprotawy – nazwa osobliwego egzemplarza broni siecznej z XV/XVI wieku wykopanej w latach 80. XX wieku w okolicy miejskiego szpitala.

W opinii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego tasak bojowy przerobiony później na kord, dotychczas jedyny oficjalnie znany tego typu zabytek w Polsce. Znak wytwórczy (2 gwiazdki) był wewnątrz wyłożony mosiądzem, pojawiał się na wyrobach z południowych Niemiec, Austrii (Styria), rzadziej z północnych Włoch. Forma kordu, jego parametry i doskonałe wyważenie pozwalają twierdzić, iż był to wyrób sporządzony przez mistrza specjalizującego się w takich wyrobach. Zdobienia, które pierwotnie posiadał, czyniły go wtedy bronią ekskluzywną.

Kord jest wpisany do rejestru zabytków i przechowywany w Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

Miecz o podobnym prostym jelcu datowany na koniec XV wieku znajduje się w Muzeum Zamkowym w Malborku. Tego typu broń pojawia się np. w ikonografii płyty nagrobnej ze Strzegomia z 1507. Bogata kolekcja rycin przedstawiających takie kordy znajduje się w Institut für Realienkunde w Krems (Austria).

źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kord_ze_Szprotawy
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-14, 22:11   

TadeuszFantom napisał/a:
Akcent głogowski w Wiechlicach, dziewiętnastowieczny drogowskaz wskazujący kierunek między innymi na Głogów (Glogau):


Tam jest więcej takich drogowskazów
Również niektóre pokazują kierunek Glogau
Gdzieś tu o tym pisaliśmy.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-15, 15:42   

demiane napisał/a:
TadeuszFantom napisał/a:
Akcent głogowski w Wiechlicach, dziewiętnastowieczny drogowskaz wskazujący kierunek między innymi na Głogów (Glogau):


Tam jest więcej takich drogowskazów
Również niektóre pokazują kierunek Glogau
Gdzieś tu o tym pisaliśmy.

Według podań jest ponad 20 kamiennych drogowskazów z okresu XIX w. na terenie tego parku krajobrazowego.
Nie mieliśmy czasu na wędrówkę szlakiem tych kamieni. Zdjęcia zrobiliśmy trzem najbliższym odwiedzanego pałacu.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła