Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pałacyk na Żarkowie
Autor Wiadomość
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2016-02-07, 22:36   

Wiecie, że mi się wydaje, że ten budynek już przed wojną wyglądał tak nie symetrycznie, tzn. chodzi o to jedno skrzydło. Ten dobudowany budynek gospodarczy (obora czy stodoła) wygląda tak jakby też był przedwojenny. Także na fotce z 59 roku widać brak tego skrzydła i stojącą tam stodołę. Z opisu dyrektora wynika, że obiekt był w stanie agonalnym (patrz fotka' 59). Nie sądzę, żeby po wojnie ktoś podejmował odbudowę czy też remont. A ewentualne zburzenie zniszczonego skrzydła, zabezpieczenie ocalałej części, wymagałoby sporych nakładów pracy i finansów.
I jeszcze kwestia własności przed wojną. Nie wiem skąd w ogóle taka informacja, że był to pałac właściciela cukrowni. Charakter otoczenia, czyli bardzo wiele budynków gospodarczych, jak i to, że tuż po wojnie to tam prawdopodobnie była siedziba majątku (rolniczego) miejskiego, według mnie świadczy o tym że właściciel zajmował się raczej rolnictwem. W książce meldunkowej jest tam chyba mowa o "Gut's" albo "Gut" w znaczeniu "dobro ziemskie".
Przy cukrowni po drugiej stronie drogi jest do dziś okazały budynek dyrektora cukrowni. I raczej cukrownia nie należała do jednej osoby, nie sprawdzałem teraz tego....
_________________
Eulenburg
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-08, 07:38   

A tak to wygladalo w 1945.

_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-08, 09:56   

Eulenburg napisał/a:
Wiecie, że mi się wydaje, że ten budynek już przed wojną wyglądał tak nie symetrycznie, tzn. chodzi o to jedno skrzydło. Ten dobudowany budynek gospodarczy (obora czy stodoła) wygląda tak jakby też był przedwojenny.


Też mam takie wrażenie. Wygląda w ogóle jakby sam pomysł pałacyku nie był dokończony - albo w pewnym okresie po prostu wyburzono to skrzydło (wschodnie). Dziś jeszcze zamieszczę zdjęcia które dobrze pokazują tę "chatkę" oraz ścianę z cegieł pałacyku w której jakby wybito okna. Zupełnie to nie pasuje to charakteru pałacyku tym bardziej że pięknie wykończona jest zachodnia elewacja

Eulenburg napisał/a:
Nie wiem skąd w ogóle taka informacja, że był to pałac właściciela cukrowni. Charakter otoczenia, czyli bardzo wiele budynków gospodarczych, jak i to, że tuż po wojnie to tam prawdopodobnie była siedziba majątku (rolniczego) miejskiego, według mnie świadczy o tym że właściciel zajmował się raczej rolnictwem. W książce meldunkowej jest tam chyba mowa o "Gut's" albo "Gut" w znaczeniu "dobro ziemskie".
Przy cukrowni po drugiej stronie drogi jest do dziś okazały budynek dyrektora cukrowni


Informacja taka jest zawarta na stronach CIT - patrz wpis Tadeusza. A ja się z Tobą w pełni zgadzam. Nie wiem skąd oni "wzięli" tego właściciela. Sam teren pałacyku jest faktycznie podany jako "dobra ziemskie" a Hermann Pohl jako ich "dzierżawca".
A jako właściciela Einwohnerbuch z 1913 podaje - "Magistrat Glogau"
Cała więc opowiastka o tym że pałacyk był właściciela cukrowni chyba jest nieprawdziwa!

Yedyny a mógłbyś zamieścić powiększenie zdjęcia samego pałacyku i "chatki"? Bez napisów?
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-08, 12:13   

Nie widze sensu, tam sa tylko kwadrat i prostokat.
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-08, 14:47   

Yedyny napisał/a:
Nie widze sensu, tam sa tylko kwadrat i prostokat.

Taa
Ale spod Twoich napisów nawet tego nie widać! :-P

A tu obiecane zdjęcia
Widok od północy. Widać wyraźnie ścianę pałacyku z przewodem kominowym. Całość wygląda na jakąś taką niedorobioną.


Widok od wschodu. Ciekawostką jest oczywiście zegar (równo 10.00) oraz zakratowane wszędzie okna. Nawet na poddaszu. Po co?


Widok od południa. Prawdopodobnie budując w 1959r nowe skrzydło wycięto to drzewo widoczne na zdjęciu. Nie ma po nim śladu

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-08, 15:43   

Kraty - mam 2 opcje: budynek opuszczony, pozamykali wszystko jak sie to dzis robi, zeby wloczedzy nie sypiali oraz nie podpalili.
Druga opcja to magazyn, ale odpada, bo wokolo bylo duzo stodol.
_________________

 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2016-02-08, 16:26   

Ale magazyn mógł być na jakieś wartościowsze rzeczy, szczególnie tuż po wojnie. Przed wojną ten budynek mógł służyć jak dom zarządcy (chyba po naszemu to rataj był). Powojenny widok z kratami (szczególnie tymi wysoko) kojarzy mi się z takim jakimś magazynem "GS" jak kiedyś bywały.
Zwróciliście uwagę, że ten dobudowany budynek od południa jest wyższy tuż przy samym pałacu?
Yedyny napisał/a:
Nie widze sensu, tam sa tylko kwadrat i prostokat.

Świadczyć to może więc, że "kwadrat" to pałac a "prostokąt" to dobudówka.
Bardzo fajne te fotki powojenne!
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-08, 18:40   

Raczej cały pałacyk był domem zarządcy
Obstawiam że był to magazyn na jakieś wartościowe rzeczy - być może zrobiony dopiero po wojnie

A faktycznie. Od południa "chatka" miała chyba piętro. Widać wyraźnie na murze.

Zdjęcia pochodzą z kroniki szkoły. Można by teraz dziękować Iszemu dyrektorowi tej szkoły St. Banasiowi, że pomimo że budynek był w ruinie a on miał kilka miesięcy na zorganizowanie szkoły to jeszcze pamiętał i prowadził osobiście kronikę szkoły...
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-13, 00:54   

Inne magiczne zdjęcia
Najprawdopodobniej znajduje się na nim Bronisław Kadyjewski którego mianował 18.07.1945r tymczasowym zastępcą administratora majątku miejskiego ówczesny prezydent miasta E. Hoinka
Te zdjęcia pochodzą ze strony T. Mietlickiego - jednak otrzymałem identyczne zdjęcie (tyle że o wiele gorszej jakości) od rodziny pana B. Kadyjewskiego




I zdjęcie dotąd nigdzie nie publikowane (jednak w fatalnej jakości). Podpis na nim identyczny jak na tym z budynkiem. Najprawdopodobniej to zdjęcie zostało zrobione na dziedzińcu szkoły (za głównym budynkiem)

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-13, 00:56   

I jeszcze zdjęcie dokumentu otrzymanego od rodziny p. Kadyjewskiego które znajduje się w naszym muzeum. Coś możecie powiedzieć więcej na temat Bronisława Kadyjewskiego?
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-20, 18:45   

A tu z Einwohner z 1936.
Najwyraźniej Herman Pohl już nie żył co sugeruje ten wpis:



a pod tym numerem mieszka jeszcze jedna osoba - Fritz Borhammer (kierowca)
Co więcej jest również spis jakiś osób pracujących w majątku - jednak bez adresu. Może to chodzi o to samo miejsce?

 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2016-12-21, 17:51   

Moi Drodzy, wydaje mi się na 99,9% że mogę zidentyfikować dwie osoby z tych zdjęć. Fot. 1 po prawej stronie (kierunek patrzenia) drugi, wysoki koleś z zakolami to według mnie A. Królak. A dalej ten starszy, niższy w okrągłych okularkach to E. Hoinka. Widoczni są oni też na 2 zdjęciu. :)
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-21, 19:12   

Całkiem być może.
Zapewne jest tam i Bronisław Kadyjewski
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-07-04, 06:13   

Taka niezła gratka!
Jeden z GROTowców ma w posiadaniu pocztówkę. Na jednej stronie jest zdjęcie wojaków trzymających szyld z napisem Zarkau.
Ale ciekawsze jest to co jest z tyłu.
Odręczne pismo datowane na 31.08.1918, z dwoma pieczątkami.
Okazuje się że jest to oświadczenie że zarządca majątku ma się przeciwwskazań co małżeństwa.
Podpisał: Pohl - czyli nasz główny bohater tego miejsca!!!
Niezły rarytas
Zdjęcia (sorry za jakość)



Treść pisma:
"Przeciwko małżeństwu mojej pracownicy pracującej jako służba - Lucii Sworowskiej - nie mam żadnych obiekcji" - lub coś w tym stylu.
No i autograf - "Pohl"

Ciekawa pieczątka - "Zarządca dóbr ziemskich Dolnego Żarkowa. Okręg Głogów"


I inna pieczątka - z numerem telefonu


Co jest z przodu kartki zamieszczę jak będę miał okazję zrobić dobre zdjęcie lub skan.
Być może jest tam narzeczony panny Lucii? Ciekawe również to że wiadomo że na Żarkowie w 58mym było bardzo dużo Polaków. Tu również nazwisko panny jest typowo polskie. Czyżby zatem dwójka Polaków chciała się pobrać?
Wiem ze to gdybanie ale historyjka przez to robi się patriotyczno-romantyczna. :-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-07-04, 09:48   

Demiane, świetne zdjęcie i ciekawa informacja wraz z tłumaczeniem.

A ja dodam, że w ramach akcji Lato w Twierdzy 2017 w dniu 12 lipca 2017 roku od godziny 16:00 będzie okazja do zwiedzenia Technikum Przyrodniczego nr. 6 oczywiście wraz z pałacem.
Wkrótce też założę temat o akcji Lato w Twierdzy z całościowym planem imprez, na razie linkuję plakat z "rozkładem jazdy".


Źródło:
http://www.miasto.glogow....2-news/2682-lkj
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła