Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budynek przy Hospital Strasse
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-12-16, 14:47   Budynek przy Hospital Strasse

Plany pięknego budynku zaprojektowanego 30.10.1867 przez Carla Johanna Bogislawa Ludecke dla Głogowa.
Ciekawe czy w ogóle powstał. A jeśli tak to gdzie?
Jedyna wskazówka to nazwa "Hospital Strasse". Dziwne ale pierwsze słowo nie jest przecież niemieckie...



Nawet kuchnię i toaletę wtedy już planowali.
Więcej dla zainteresowanych na portalu: www.deutschefotothek.de
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-27, 14:31   

Yedyny zamieścił piękne zdjęcia tej ulicy Hospital na FB GROTu
Nie omieszkam ich tu nie zostawić co by nie zginęły


 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-27, 14:36   

Zdjęcia klimatyczne. Cudo
Tak jak te kiedyś prezentowane z ul Gr. Oder.

Zwróćcie uwagę jak na drugim zdjęciu widać w odbiciu lustra piec kaflowy z wizerunkiem postaci. Rycerza? Anioła?
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-27, 18:02   

Tak, tez zwrocilem na to uwage, to taki ozdobny kafelek - pewnie z firmy Hoffmeistera, moze z wizerunkiem rycerza, szlachcica.

_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-27, 21:08   

Yedyny zdradź sekret w czym robisz powiększenia.
Moje takie dobre nie są...
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-28, 07:59   

W domu.
_________________

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-28, 14:26   Re: Budynek przy Hospital Strasse

demiane napisał/a:
Plany pięknego budynku zaprojektowanego 30.10.1867 przez Carla Johanna Bogislawa Ludecke dla Głogowa.
Ciekawe czy w ogóle powstał. A jeśli tak to gdzie?
Jedyna wskazówka to nazwa "Hospital Strasse". Dziwne ale pierwsze słowo nie jest przecież niemieckie...

Ja zacytuję tylko:
Cytat:
W latach 1867-1869 powstała okazała siedziba firmy (Flemminghaus) przy zbiegu ówczesnych ulic Dworcowej i Poczdamskiej. Już wówczas zakład zatrudniał 200 pracowników. Z czasem ograniczono wydawanie książek na korzyść map i atlasów. Wydawnictwa Kartograficzne, drukowane w nowoczesnym zakładzie graficznym,

http://dolny-slask.org.pl...ng_Wiskott.html
Wydaje mi się, że jest to projektowane skrzydło wydawnictwa od strony Hospital Str.

Proponuję się przyjrzeć zdjęciu z panoramy z okresu 1912-14, i zabudowę w rejonie wydawnictwa Flemminga, na prawo od budynku koszar (dawniej w miejscu koszar stał kościół św. Piotra). To jest bardzo podobny budynek do tego z projektu, może lekko zmodyfikowany lecz samo założenie i architektura jest identyczna z projektem
http://sit.glogow.pl/DI/panorama_1912/I.jpg

Przy okazji chcę wyjaśnić złe umiejscowienie budynku (jako ulica Słowiańska) na zdjęciu z portalu
http://dolny-slask.org.pl...idEntity=592171

Podpisano:
Cytat:
Dom mistrza murarskiego i ciesielskiego H.Borgmanna przy Brostauer Chausse (dzisiejsza ulica Słowiańska wg. Biblioteki Encyklopedii Ziemi Głogowskiej t.XVII Jerzego Sadowskiego).

W rzeczywistości jest to róg ulicy Martins str i Polnische str
Można zobaczyć na panoramie z lat 1912-14:
http://sit.glogow.pl/DI/panorama_1912/C.jpg
Niemal po środku zdjęcia lekko na prawo (widać tylko dach).
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-28, 16:51   

Dokladnie ten budynek! co expert, to expert... nie tak jak na innych stronach FB :)
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-29, 14:23   

TadeuszFantom napisał/a:
Wydaje mi się, że jest to projektowane skrzydło wydawnictwa od strony Hospital Str.


Całkiem możliwe Tadeuszu. Nie pomyślałem że to może być ta strona ulicy. A budynek faktycznie mocno podobny.
Brawo!
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-29, 16:41   

Naprowadziła mnie data.
30.10.1867, w owym okresie jedynym okazałym budynkiem, który powstał było wydawnictwo Flaminga. W dodatku blisko Hospital Str.
Wystarczyło już tylko dobrze przyjrzeć się gmachowi. Niestety, od strony wschodniej zdjęć tego wydawnictwa nie ma ze względu na ciasnotę zabudowy więc pozostała tylko panorama.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-11-30, 18:59   

Tadeusz wymiksowałeś się z FB?
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-12-01, 07:21   

demiane napisał/a:
Tadeusz wymiksowałeś się z FB?

To FB mnie wymiksowało.
Zażądali abym im wysłał dokument tożsamości w celu potwierdzenia danych personalnych i zablokował możliwość logowania na konto ;-)
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-12-01, 12:40   

Zadnych dowodow tozsamosci, hooy wie gdzie to pozniej trafia. Dziwia mnie ludzie, dla ktorych FB jest miejscem magicznym i wrzucaja tam najbardziej prywatne zdjecia oraz informacje. Pamietajcie, ze to WSZYSTKO "leci" do odpowiednich BAZ DANYCH.
_________________

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-12-01, 16:15   

Yedyny napisał/a:
Zadnych dowodow tozsamosci, hooy wie gdzie to pozniej trafia. Dziwia mnie ludzie, dla ktorych FB jest miejscem magicznym i wrzucaja tam najbardziej prywatne zdjecia oraz informacje. Pamietajcie, ze to WSZYSTKO "leci" do odpowiednich BAZ DANYCH.

Bez obaw, na pewno nie wyślę. Nie wysyłam byle komu kopii dokumentu tożsamości ani innych danych :mrgreen:

A przy okazji prośba, podobna do tej co pisał wcześniej Eulenburg, dobrze by było aby tematy z FB przy okazji też kopiować na forum GFH, a jest to bardzo proste i nie wymaga wiele pracy.

Przykadowo z dnia dzisiejszego z profilu na FB Głogowskiego Forum Historycznego:
Cytat:
Ulica Staromiejska nr 15. Zdjęcie z lat 50tych z okazji jakiejś państwowej uroczystości, na co wskazują wywieszone flagi. 1 maja? 22 lipca? Zwróćcie uwagę na gwiazdę nad wejściem, która oczywiście już nie istnieje.



Krótko, zwięźle i na temat.
1) Kopiujemy wpisywany tekst i wklejamy na forum, tutaj to wkleiłem jako cytat w celu uwypuklenia ale może być przecież normalnie
2) Zdjęcie to należy kliknąć prawym klawiszem myszy i z rozwiniętego menu kontekstowego wybrać opcję "otwórz odnośnik w nowej karcie". Otwarte jako nowa karta, klikamy prawym klawiszem myszy na zdjęciu i wybieramy z rozwiniętego menu kontekstowego opcję "otwórz obraz na nowej karcie" lub od razu "kopiuj adres obrazu".
Kopiujemy adres obrazu z tej opcji lub z karty z otwartym obrazem z okienka adresu i następnie wykorzystując opcje na forum "Img" doczepiamy obraz do tematu.

Kto wie czy nie warto by nawet było załozyć dział lub temat na forum związany z publikowanymi informacjami na FB?
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-12-02, 07:47   

TadeuszFantom napisał/a:
Kto wie czy nie warto by nawet było załozyć dział lub temat na forum związany z publikowanymi informacjami na FB?


Chyba nie warto.
Lepiej pamiętać i pilnować żeby to co najciekawsze było przede wszystkim publikowane na naszym forum.
Choć ostatnimi czasy zauważyłem że nastąpiło totalne rozprężenie
Może dlatego FB "zwycięża" bo tutaj jest zero odzewu?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła