Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kapelusz prawa rynkowego (Markrechtshut) z Głogowa
Autor Wiadomość
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2012-09-24, 15:43   Kapelusz prawa rynkowego (Markrechtshut) z Głogowa

Niedawno miałem przyjemność gościć w Świdnicy, gdzie m.in. wstąpiłem do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Na ekspozycji ukazującej aranżację dawnego targu i Domu Wagi, tuż obok odważników i urządzeń miar, napotkałem pewien unikalny zabytek pochodzący z Głogowa. Mam tutaj na myśli siedemnastowieczny, wykonany z metalu kapelusz prawa rynkowego (Markrechtshut). W tej chwili nie mogę Wam wiele powiedzieć o jego funkcji, bynajmniej pełnił on rolę znaku targowego (był umieszczony na rynku).

Wybaczcie za jakość zdjęć, były one robione telefonem komórkowym.





Aranżacja wystawy (w tle widoczny kapelusz): https://picasaweb.google.com/117066656792761916357/MuzeumDawnegoKupiectwaWSwidnicy#5733741978526666114
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-09-24, 17:41   

Mam nadzieję, że ten link trochę wyjaśni:
https://picasaweb.google.com/tadeuszfantom/TajemniceCodziennosci#5788775253940422450
na wykładzie w głogowskim muzeum o tym była też mowa ;-)
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2012-09-25, 17:08   

Kapelusz targowy - to tytuł hasła w Encyklopedii Ziemi Głogowskiej.
Polecam link http://www.glogow.pl/tzg/...ialna/ezg/4.pdf

Pozdrawiam
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-09-26, 07:44   

W publikacjach:
-z informacji muzeum świdnickiego
-EZG nr4
są pewne nieścisłości w datowaniu kapelusza targowego tzn. W EZG jest podane datowanie eksponatu na XIX wiek z kolei na stronie Muzeum Kupiectwa w Świdnicy czytamy:
Cytat:
Do najcenniejszych zabytków na niej się znajdujących zalicza się szesnastowieczna ważnica miejska z Bolkowa, kamienne odważniki oraz siedemnastowieczny kapelusz prawa rynkowego (Markrechtshut) z Głogowa.

źródło: http://muzeum-kupiectwa.pl/index.php?page=muzeum

Czy ktoś może ma więcej informacji albo źródeł na temat datowania wieku tego kapelusza?

Bo wydaje mi się, że muzeum dobrze określiło datę na XVII wiek, dlaczego tak sądzę, po prostu w EZG nr4. przypuszczam, że wystąpił błąd, zwróćmy uwagę na końcówkę artykułu:
Cytat:
zachowany od początków XIX wieku, musiał mieć
swoją genezę w średniowieczu. (Jerzy Dymytryszyn)

Zdanie to "zachowany od początku" przypuszczam, że powinno być raczej "zachowany do początku".
I należy zadać dalsze pytanie czy ten zwrot jest błędem edycyjnym wystepujacym w zeszycie EZG nr. 4 czy też wystapił w którymś ze źródeł:
Cytat:
Literatura: W. Maisel, Archeologia prawna Polski, Warszawa-Poznań 1982;
J. Bardach, Historia Państwa i Prawa, T. I - do połowy XV wieku, Warszawa 1964; M.
Kutzner, Głogów, w: Studia nad początkami i rozplanowaniem miast nad środkową
Odrą i Dolną Wartą, t. II, Praca zbiorowa pod redakcją Z. Kaczmarczyka i A. Wędzkiego,
Zielona Góra 1970.

Ale na razie nie mam czasu aby poszukać tych książek i zweryfikować dane na temat kapelusza targowego i jego datowania.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2012-09-27, 21:31   

Pisałem o tym kapeluszu jakiś rok temu na naszym forum. Był on wystawiany na wystawie w Goerlitz. Z pewnością znajdziecie tam zapis. Kapelusz był w katalogu.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-18, 21:04   

"Kapelusz prawa targowego zawiśnie w najbliższą niedzielę na głogowskim rynku. Zawieszenie kapelusza przez prezydenta Głogowa będzie znakiem,
że I Głogowski Jarmark Mieszczański uważa się za otwarty.
W czasie Jarmarku będą też czynne głogowskie zabytki. Już od godz. 10.00 do 17.00 za darmo będzie można zwiedzać Blok Koszarowy, Wieżę Ratuszową i Sukiennice.
O godz. 15.00 prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz osobiście oprowadzi mieszkańców po Ratuszu, razem z prezydentem będzie można zaglądnąć do prezydenckich gabinetów i zrobić sobie zdjęcie w fotelu gospodarza miasta.
Start wycieczki o godz. 15.00 sprzed głównego wejścia."

Ktos kojarzy czy to kopia, czy jest wypozyczony?
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła