Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
List z 1945
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-25, 16:33   List z 1945

Taki list pisany na wewnetrznej stronie koperty dotarl do mnie, wysylany z Glogau w 1945 r. od zolnierza z 213 batalionu.



_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-05-25, 21:18   

Fajne pismo, dla mnie zupełnie nie czytelne :cry:
_________________
 
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-25, 21:34   

Aż się wierzyć nie chce, że ci sami żołnierze mordowali tysiącami jeńców i cywili. Bo tak kazał wódz. U Ruskich było tak samo. Batiuszka kazali to nada diełat(i). Wojna wyzwala najgorsze instynkty ale gdy mają one błogosławieństwo idoli? To wszystko jest wybaczone.
Na przykładzie Niemców w czasie wojny widać jak wilk z czasem staje się błagalną owieczką.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-02, 19:03   

A ja rozczytałem
Mam tylko małe problemy z gramatyką bo siermiężnie W. Otto pisze
Cierpliwości
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-02, 19:11   

Spokojnie, to tylko ciekawostka, jak sie wyrobisz w pol roku, to i tak bedzie pieknie :)
Mi jutro pasuje po 17:0, bo od rana jestem zalatany z malym.
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-04, 14:24   

Zatem pół roku minęło :-P
Ale ten czas leci.... ;-)

"Jestem dzisiaj podoficerem dyżurnym [mam dzisiaj podoficerski dyżur], więc jest to dobra okazja by napisać do Ciebie list. Z pewnością nie spodziewasz się że jeszcze tu jestem, po tym co napisałem [ostatnio].Tak właściwie planowaliśmy być już w Prusach Wschodnich w Insterburgu, jak napisałem Ci w ostatnim liście, który dołączyłem do wczoraj wysłanej paczki. Jednak w sobotę kilka godzin przes wyjazdem sytuacja uległa znacznym zmianom. Zostaniemy przypuszczalnie jeszcze jakiś czas tutaj żeby zebrali nas w oddział [wojskowy] i dopiero wtedy wyruszymy do akcji. Jak długo będziemy tutaj w Glogowie nikt nie wie, ale z pewnością na służbie/akcji bojowej jeszcze trochę czasu upłynie. Tutaj w batalionie marszowym [rezerwowy batalion] nie mamy jeszcze najciężej, do momentu utworzenia [tego batalionu] i wymarszu [do akcji] możemy zapewne przeżyć kilka znośnych dni. Zdrowie poza tym mam wyborne i także jako oddział jesteśmy dobrze wyposażeni w zimowe rzeczy. Zabraną z domu kominiarkę odesłałem, ponieważ tu otrzymałem 2 nowe, które wystarczą na pewien czas. Oprócz tego mam ocieplaną podpinkę z rękawami i nowy mundur, 3 kocy, 2 pary pończoch/kaleson i 3 pary nowych onuc. Wyposażenie jest prawdziwie dobre i jeszcze na zewnątrz uzupełniamy je ocieplanym ubiorem maskującym. W następnych dniach napiszę znowu. Pozdrowienia i całusy. W. Otto"

Zastanawia mnie tak dobre wyposażenie tej jednostki w styczniu 1945
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-04, 14:53   

O innym członku tego batalionu - Karl Stühler- piszą tu:
http://www.glogauerheimat...l_Stuehler.html
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-04, 14:57   

Klasycznie dziekuje za pomoc :)
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-04, 15:18   

Klasycznie "bitte bardzo" :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła