Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
FESTUNG GLOGAU 1944-1945 - kolejne wznowienie
Autor Wiadomość
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-03, 17:00   FESTUNG GLOGAU 1944-1945 - kolejne wznowienie

W dniu dzisiejszym na rynku wydawniczym pojawił się kolejny, czwarty już dodruk publikacji autorstwa Przemysława Lewickiego pt. FESTUNG GLOGAU 1944-1945, poświęconej historii Głogowa w końcowym okresie hitlerowskich Niemiec oraz jego powojennej zagładzie. Książka jest pierwszą polskojęzyczną pracą poświęconą w całości dziejom miasta w czasie II wojny światowej. Opisuje ówczesną tragiczną rzeczywistość na podstawie zebranych materiałów źródłowych, nieznanych wcześniej dokumentów, a także niepublikowanych dotąd w Polsce licznych wspomnień świadków, którzy byli bezpośrednimi uczestnikami tamtych wydarzeń. Zamieszczenie relacji każdej ze stron konfliktu (Rosjanie, Niemcy, Polacy) daje możliwość spojrzenia na wiele zagadnień z perspektywy innej niż znane dotąd oceny. Treść książki wzbogaca prawie 150 ilustracji, doskonałym uzupełnieniem zawartych w niej informacji jest niemiecko-polski słownik ulic i obiektów przedwojennego Głogowa, zestawienie walczących jednostek wojskowych oraz obszerna bibliografia, która zawiera blisko 200 pozycji.

Wszystkie poprzednie wydania, łącznie już 2000 egzemplarzy, rozchodziły się w błyskawicznym tempie, przez co książka od samego początku stała się lokalnym hitem sprzedażowym. Ogromna popularność sprawiła, że zainteresowały się nią także ogólnopolskie księgarnie internetowe oraz hurtownie z różnych regionów kraju (Łódź, Poznań, Wrocław). W połowie ubiegłego miesiąca nakład uległ całkowitemu wyczerpaniu. Liczne zapytania oraz składane zamówienia spowodowały podjęcie decyzji o wznowieniu książki. Przyczyniło się do tego również zainteresowanie ze strony władz miasta.

Do sprzedaży trafiło dzisiaj 1000 egzemplarzy tej publikacji. Tak jak już poprzednim razem, jej wydawcą jest głogowska firma LEWICKI–LEWICKI, która zajmuje się także promocją książki. Sprzedaż prowadzą następujące punkty na terenie Głogowa:

- Księgarnia F.E.N.I.K.S. – Al. Wolności
- Księgarnie F.E.N.I.K.S. – ul. Grodzka
- Salon Prasowy R.U.C.H. – ul. Grodzka
- Księgarnia S.T.A.M.E.X. – ul. Jedności Robotniczej
- Stoisko z pamiątkami w budynku Starostwa – ul. Sikorskiego

Trwają negocjacje z kilkoma innymi firmami, także spoza Głogowa, dotyczące nawiązania współpracy handlowej. Informacje o ich przebiegu będą się pojawiały na bieżąco. Publikacja jest również do nabycia na jednym z najpopularniejszych portali internetowych.

Zupełną nowością jest strona www.festungglogau.fotea.pl , na której można zapoznać się z książką, przejrzeć jej zawartość, a także skontaktować się z autorem. Strona jest w trakcie rozbudowy, na razie znajdują się tam podstawowe informacje o książce oraz większość zamieszczonych w niej archiwalnych fotografii, planów, map oraz artykułów prasowych.
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-05, 23:26   FESTUNG GLOGAU 1944-1945 - kolejne wznowienie

plakat

plakat.JPG
Plik ściągnięto 373 raz(y) 67,79 KB

 
 
Piotrek 
Akwarysta


Wiek: 45
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 118
Skąd: Glogau Goethe Weg
Wysłany: 2011-12-12, 21:02   

Już czytałem. Książka jest niebezpieczna pod względem....pochłania. Nie można się od niej oderwać.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-12-12, 21:21   

Piotrek napisał/a:
Książka jest niebezpieczna pod względem....pochłania. Nie można się od niej oderwać.

Zgadzam się w 100%. Momentami można się czepić stylu, ale po co ;-) Nie jest przesadą, że to hit na naszym lokalnym rynku. Mam nadzieję, że Lewicki nie spoczął na laurach i zaskoczy nas jeszcze jakimś wydawnictwem. Niestety już nam tu chyba nie odpisze, poprosił o usunięcie konta :-?
_________________
 
 
 
remek87 

Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 2
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-12-17, 16:54   Festung Glogau - kupie

Witam. Jestem w trakcie poszukiwań tej ksiązki, w głogowskich księgarniach obecnie niedostępna, mam pytanie czy ktoś z forumowiczów niema czasami jednego egzemplarza do odsprzedania?
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-15, 22:39   

Do szanownych przedmówców. Proszę zwrócić uwagę ile tam jest błędów i mimo kolejnych wznowień nie ma poprawy ani uzupełnienia. Sądzę, że autor po obrażeniu się na TZG myśli tylko o kasie. Dużą wpadką było szukanie generała pod trawnikiem na Placu Umińskiego ale za to jako jedyny pętał się przy Rudnowskiej.
Inną ciekawą informacją jest fakt, że w trakcie przygotowanie jest książka ze wspomnieniami Pana Jaeschke, który jako 16 latek walczył w Głogowie. Książka w trakcie tłumaczenia. Opisy są bardzo ciekawe i w wielu miejscach rewelacyjne.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-16, 06:57   

A czy te ksiazke wyda P.L. czy TZG?
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-16, 07:10   

Irek napisał/a:
Inną ciekawą informacją jest fakt, że w trakcie przygotowanie jest książka ze wspomnieniami Pana Jaeschke, który jako 16 latek walczył w Głogowie.

Chodzi o tę pozycję? "Mein 16. Lebensjahr: Als Kindersoldat im Krieg und verwundet in russischer Gefangenschaft - Zeitzeugenbericht"
Super. Sam chciałem swego czasu fragmentami ja na forum zamieścić.
Irek napisał/a:
Dużą wpadką było

I tu moglibyśmy trochę jeszcze wymienić
Chociażby wyrzucanie czy blokowanie osób ze swojego fanpage'a którzy mają odmienne zdanie.
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-16, 12:06   

Tłumaczy Antoni Bok, a wydanie to przedsięwzięcie TZG czyli będzie stosunkowo tanie nie jak ostatnie wydanie Festung.
A propos wyrzucania. Mi udało się tylko raz wejść na stronę informując, że na zdjęciu ze strony 15 nie jest widoczny budynek starostwa tylko jego bliźniak czyli budynek koszarowy nr 11 odbudowany po wojnie ok. 1967r. jako już pudełko. Ostatecznie wyburzony po 2002 (byłem wówczas w Dęblinie). I tyle byłem obecny na Festung.
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-16, 13:24   

Jeżeli chodzi o błędy "znawcy" tematu. Na stronie 12 pod datą 1 sierpnia podaje, że na Głogów i okolice przypada "nieco ponad 20" schronów OS. Jednak wystarczy wejść na gminny rejestr zabytków (Gminy miejskiej) i jak się okazuje ujętych tam jest istniejących i wysadzonych 61 (?) schronów OS. Od 410 do 470. Brak schronów od Widziszowa na wschód, chociażby wspomnianego przeze mnie OS 409 w Widziszowie przy przeprawie promowej. Ale i tak rozbieżność jest znaczna.
Innym rażącym mnie błędem jest nazywanie różnych dowódców komendantami. Komendant Rejonu Umocnionego, Komendant Placu Boju (ciekawe tłumaczenie?), itp. Nie trzeba być lingwistą żeby wiedzieć, że większość krajów używa określenia na dowódców różnych odmian słowa komendant (np. ros. Komandir, wł. Komendante, itp.). W języku polski jest dowódca, który dowodzi i komendant, który zarządza (np. Komendant Garnizonu zajmuje się zarządzaniem zasobami garnizonu, czyli bardziej logistyk i administrator niż dowódca). Zawsze występuje dowódca i osobno komendant.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła