Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Aus den Ruhmestagen..." 1909
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-30, 11:22   "Aus den Ruhmestagen..." 1909

Pokusiłem się o przetłumaczenie fragmentu tej pozycji, dotyczącego przede wszystkim opisu Głogowa. O tyle ciekawe że widziane z perspektywy roku 1909r. Dużo trudności zajęło mi samo wnikanie co autor miał na myśli zwłaszcza odnośnie infrastruktury miejskiej.

Dlatego proszę o wybaczenie tych którzy zauważą błędy, lub niedoskonałości w tłumaczeniu. Jest to jedynie moja niepewna interpretacja wspomagana bujną wyobraźnią ;-)



"Świętujący Głogów
Aby w następnym roku, na spotkaniu dawnego 58go pułku w Głogowie, była właściwie duża liczba ludzi powinni przyjść nie tylko członkowie pułku oraz towarzysze , lecz także powinno być zapewnione ciepłe przyjęcie mieszkańców Głogowa. Dla głogowian pułk, który od samego początku założony został w Głogowie, jest b. bliski. Corocznie synowie głogowskiej ziemi jako ochotnicy zgłaszają się do 58 pułku. Kiedy w 1870 wybuchła wojna przeciwko Francji, z wielką nadzieją młodzi chłopcy z Głogowa ochotniczo garnęli się pod sztandary naszego pułku, jak przedstawia wyżej [w książce] opracowana lista. Zawsze pomiędzy magistratem i ludnością z jednej strony a pułkiem z drugiej panowała dobra współpraca i miasto, co już nie raz udowodniło, nie będzie podczas jubileuszu stać na uboczu. Miejskie korporacje [przedsiębiorcy] jednogłośnie chętnie zadeklarowały by bezpłatnie oddać plac do budowy pomnika oraz chcą zapewnić opiekę nad ogrodowymi ozdobami. W przyszłym roku powinien także być odsłonięty w części miejskiej jeszcze jeden pomnik wojenny, ku sławie w szczególności 58 Pułku.
Dla tych którzy zakończyli służbę oraz opuścili Głogów przed 1903r (zwłaszcza starsi towarzysze), nie poznają miasta. Otoczony był niegdyś pasem fortyfikacji. Panowała wzmożony ruch, jednak panowała tu w mieście-twierdzy stagnacja oraz brak możliwości rozwoju. Będą zatem bardzo zaskoczeni kiedy idąc z dworca znajdującego się w nowej części miasta dostrzegą, zanim dojdą do starego miasta, wiele nowych pięknych ulic z miejskimi kamieniczkami. W zachodniej części jak i południowej miasta, mury twierdzy w większości zostały wyburzone, przez co odsłonięto wspaniałą przestrzeń [org. „Glacispromenaden” – lekko opadająca pochyłość za zewnętrznymi wałami fortecznymi”]. Gdzie wcześniej przed wielkim wojennym magazynem amunicji [Kriegspulvermagazin] posterunku maszerowali uzbrojeni żołnierze z karabinami tam i z powrotem, wyłania się teraz obraz kupieckiej przedsiębiorczości. Miejsce magazynu wynajduje firma handlująca winami Joh. i Carla Bauch na składnicę win. Podobnie w innych częściach miasta Głogów zupełnie się zmienił. Nowe szeregi domów szybko wyrosły, pod dokładną uwagą i zaangażowaniem magistratu. Nowa część miasta zyskała piękny, artystyczny charakter, cieszący oczy zarówno mieszkańców jak i przybyłych turystów. Ale nie tylko zewnętrzny obraz miasta jest piękny i swojski. Dla wszystkich spraw istnieje obrotny magistrat, starający się być tak miły dla mieszkańców jak tylko możliwe. Wybitnie doskonała Promenadenlagen, na której początku, przy Bramie Wrocławskiej także nasz posąg powinien stać, będzie rokrocznie rozszerzana artystyczną ręką. Po jednej stronie miasta w miejscu starych murów twierdzy, postawionych dawnej dla obrony przed zbliżającym się wrogiem, powstanie uroczy park oraz ulica prowadząca turystę przez romantyczny ogród kamienny na szczycie góry parkowej [zapewne chodzi o Uhligsberg]. Na ulicy prowadzącej do Lindenruh znajduje się rozległa „Dzielnica willowa” [ w org. „Villenviertel”], stworzona dla mieszkańców szukających ciszy i spokoju w przydomowych ogrodach po pobycie na gwarnych ulicach miasta. Będzie również doprowadzona dla mieszkańców światło i woda, prąd i na końcu kanalizacja. Głogów rozwija się teraz w każdym kierunku – wyposaża oferowane urządzenia dla miejskiej wygody, jak każde większe rozwijające się miasto.
Sztuka i nauka znajduje w Głogowie dobrą opiekę. Teatr od najdawniejszych czasów jest znany 58-mu pułkowi. Jego członkowie siedzieli zarówno na widowni jak i stali na parkiecie scenicznym np. jako statyści. Teraz teatr został wewnątrz odnowiony. Także przedstawienia artystycznie są coraz lepsze. Dla zaspokojenia muzycznych gustów, oprócz akademii śpiewu, troszczą się jeszcze nasze trzy kapele wojskowe z dzielną orkiestrą 58 pułku na czele. O edukację młodych troszczy się dobrze zorganizowane szkolnictwo. Do obu szacownych gimnazjów dołączyła szkoła Realschule, której miejski nowy budynek mogą odwiedzający nasze miasto zobaczyć na własne oczy od razu z dworca kolejowego. Budynek szkoły dziewcząt rozbudowuje się na szkołę dziewczęcą oraz średnią szkołę dziewczęcą. Podkreśla się jeszcze przywilej zwalniania z podatku granicznego co może wystarczająco udowodnić naszym towarzyszom jak dobrze nam w murach naszej dawnej twierdzy. Jeśli chcecie coś jeszcze wiedzieć więcej o naszym Głogowie, udajecie się do biura turystycznego znajdującego się pod czcigodnymi rządzącymi tym miastem, udzielającego w każdym wypadku informacji poprzez ogłoszenia naszego związku.
Dla dobra naszego jubileuszu zadajmy sobie w pierwszej kolejności pytanie czy nasi uczestnicy w Głogowie znajdą gościnne przyjęcie, i czy rozwialiśmy te wątpliwości? Głogów niejednokrotnie swoją znakomitą gościnność udowodnił i nasz jubileusz pułku daje ku temu nową sposobność. Dlatego wołajmy już dzisiaj naszych towarzyszy na przyszłoroczny jubileusz okrzykiem: „Witajcie w Głogowie”!


 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-30, 12:02   

Opis rozwoju miasta napawajacy optymizmem, az sie chce tam wprowadzac :) Trudny jezyk, gratuluje wytrwalosci przy tlumaczeniu.
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-30, 12:35   

Myślę że się opłacało.
:-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-30, 17:48   

Bardzo dobry tekst, na razie nie mam czasu go przeanalizować lecz śa tam pewne szczegóły warte analizy, można ustalić niektóre opisane miejsca oraz pewne dane. Dziękuję za ciekawy tekst i w dodatku z tłumaczeniem.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-01, 06:06   

TadeuszFantom napisał/a:
Bardzo dobry tekst, na razie nie mam czasu go przeanalizować lecz śa tam pewne szczegóły warte analizy, można ustalić niektóre opisane miejsca oraz pewne dane. Dziękuję za ciekawy tekst i w dodatku z tłumaczeniem.


Całe opracowanie jest ciekawe
Zwłaszcza z historycznego punktu widzenia.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-10-01, 10:21   

Ja też dziękuję, jestem zachwycona. Tadeusz ma rację, miejsca można zidentyfikować. Powinniśmy powklejać ilustracje, pocztówki do tego wątku. Dodać obraz do tekstu... Świetny temat!!!
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-01, 13:09   

Ok, to ja zrobie taki 'sklad gazetowy', a Wy ocenicie, pasuje?
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-10-01, 17:48   

OK, Yedyny masz chęci, działaj ;-)
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-02, 05:07   

Yedyny napisał/a:
Ok, to ja zrobie taki 'sklad gazetowy', a Wy ocenicie, pasuje?


Jestem ciekaw co masz na myśli i jak to Ci wyjdzie
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-02, 07:18   

Juz gotowe, czekam tylko na Twoja odpowiedź na moje mailowe pytania :)
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-02, 10:52   

Jeśli na onetowską skrzynkę to trochę musisz poczekać...
W pracy jestem... :-D
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-02, 17:11   

Tlumaczowi podobalo sie, moze plakacik komus sie przyda.

_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-02, 17:25   

Skromnie powiedziane !
Dla mnie jest glogauerowskie :!:
:mrgreen:
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-02, 18:47   

Wyszło Wam to fenomenalnie !
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-10-02, 22:02   

świetnie zrobione!!! Jutro wrzucam na fb :-P
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła