Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Najnowsze pomiary głogowskich elementów zabytkowych
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-10-05, 15:07   Najnowsze pomiary głogowskich elementów zabytkowych

Maciej Goździewicz wykonał za pomocą laserowego dalmierza najnowsze pomiary kilku elementów zabytkowych w Głogowie:

***Zamkowy stołp***
- wysokość muru od dziedzińca do zewnętrznej krawędzi 26,1 metra
- podłoga tarasu widokowego jest na wysokości 25 metrów
- maszt flagowy kończy się na wysokości 10,2 metra ponad krawędzią, czyli pełna wysokość to 36,3 metra - tu może być niewielki błąd ale lepiej tej części nie zmierzę.

Napisał też Maciek do mnie:
Cały czas niepokoiło mnie, że od czasów niemieckich jest podawana ta sama wysokość, czyli 24 metry. Była odbudowa, czyli dziedziniec musiał się zmienić, zmienili szczyt wieży, usuwając/wypełniając blanki, pojawiła sie korona z masztem flagowym. A na dole ciągle jest tablica informacyjna z tą samą wysokością 24 metry. Tak samo w każdym folderze informacyjnym. Pracownicy muzeum sami mi podali 26 metrów jako wysokość do poręczy. Ja mierzyłem do zewnętrznej krawędzi muru. Nie uwzględniałem rurowej poręczy.

Do tej pory podawano:
Cytat:
Cylindryczna, romańska wieża pochodzi jeszcze z połowy XIII w., ma 24 m wysokości, jej mury grube są na 2,7 m.



***Kolegiacka wieża***
Wysokość z krzyżem to (podobno) 75 metrów, krzyż ma 3,7 metra. Niemcy również podawali taką samą wysokość wieży ale tu się nic nie zeminiło. Zresztą trudno by mi to było zweryfikować.
Tutaj jeszcze pomiary nie są skończone

Do tej pory podawano:
Cytat:
Neogotycka wieża o wys. 75 m wybudowana została w latach 1838-1842, po zawaleniu się starszej. Jej wierzchołek zdobi pozłacany, wysoki na 5 m krzyż.


***Rejon kazamaty w fosie***
Mostek nad fosą (ponad kazamatą) ma poręcz na wysokości 7,3 metrów ponad dnem fosy, chodnik jest na wysokości 6,2 metra. Różnica wysokości również wynosi 1,1 metra. To musi być jakiś standard bezpieczeństwa, ponieważ oryginalna, betonowa bariera została nieco podwyższona przez stalową konstrukcję - właśnie do 1,1 metra.

Przy okazji zdjęcia z tych wież w galerii:
https://picasaweb.google.com/114781323666631539161/WiezeZamekKolegiata
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła