Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kazamaty przy Bramie Pruskiej
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-30, 18:51   

TadeuszFantom napisał/a:
Na początek krótkie dane bo obawiam się, że do tej pory nikt nie przedstawił prawdziwych danych, opracowanie zaś Krzysztofa Motyla zamieszczone na stronie:
http://www.glogow.pl/twierdza/blok.htm
było pod kątem istniejącego fragmentu tego budynku. Nie zostało uwzględnione wyburzenie prawie połowy długości kazamaty więc zamieszczone tam wymiary długości ok. 80 m dotyczą zachowanej części (w praktyce około 78 metrów). Pozostałe dane są w przybliżeniu zgodne z
Wymiary pierwotne budynku:
-szerokość jego zabudowy wynosi ok. 11,5 m,
-długość ok. 124 m (przetrwało około 78 m)
-Grubość ściany zewnętrznej wynosi, na całej jej wysokości: 1,16 m,
-grubość ścian bocznych wynosi średnio 2,85 m.
-Wysokość budowli, od poziomu użytkowego do gzymsu wieńcowego wynosi ponad 7 metrów

Zróżnicowana jest szerokość pomieszczeń wynosząca:
- przy komorach szerszych: ok. 4,5 m (kondygnacja dolna) i
-ok. 4,85 m (kondygnacja górna),

- przy komorach węższych: ok. 2,85 m (kondygnacji dolnej) i
-ok. 3,25 (kondygnacja górna).


Zweryfikuję pewne dane w oparciu o pomiary zrobione z Maćkiem jakiś czas temu a mam je zanotowane na kartce i obawiam się, że może karteczka zaginąć.

Komora mieszkalna:
długość: 9,42 m
szerokość: 4,4 m
wysokość: 5,67 m

Komora klatki schodowej i kuchni:
długość: 9,42
szerokość: 2,82 m
wysokość: 5,25 m

ogólnie, wysokość do gzymsu na którym opierały się belki stropu między parterem a pierwszym piętrem: 2,58 m

Pomiary wykonano 14.02.2015r laserowym dalmierzem, oczywiście jeszcze kiedyś będzie konieczna weryfikacja (na spokojnie) oraz pomiary grubości ścian i innych wymiarów.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-01, 08:01   

TadeuszFantom napisał/a:
Pomiary wykonano 14.02.2015r laserowym dalmierzem,


Na "zaś" tylko wspomnę że jakby co to mam łatwy dostęp do takiego dalmierza
Jakby kto potrzebował...
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-01, 13:46   

demiane napisał/a:
Na "zaś" tylko wspomnę że jakby co to mam łatwy dostęp do takiego dalmierza
Jakby kto potrzebował...

O, to bardzo dobrze, jak będzie okazja i czas to coś pomyślimy o pomiarach weryfikujących.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-07-07, 14:18   

Zrobiłem obliczenia w oparciu o posiadane dane, czyli z pomiarów Krzysztofa Motyla:
ściany zewnętrzne boczne: 2,85*2 = 5.7 (liczba takich ścian=2)
ściany działowe między komorami: 1,55*20=31 (liczba takich ścian=20)
pomieszczenia mieszkalne: 4,5*16=72 (liczba pomieszczeń=16 w jednym poziomie)
pomieszczenia klatki schodowej: 2,85*5=14.25 (liczba pomieszczeń w jednym poziomie=5)
5.7+31+72+14.25=122.95
Czyli budynek miał około 122,95m (w zaokrągleniu 123m).

Zrobiłem obliczenia w oparciu o weryfikacje szerokości komór przez wykonane pomiary dnia 14.02.2015r.
ściany zewnętrzne boczne: 2,85*2 = 5.7 (liczba takich ścian=2)
ściany działowe między komorami: 1,55*20=31 (liczba takich ścian=20)
pomieszczenia mieszkalne: 4,4*16=70.4 (liczba pomieszczeń=16 w jednym poziomie)
pomieszczenia klatki schodowej: 2,82*5=14.1 (liczba pomieszczeń w jednym poziomie=5)
5.7+31+70.4+14.1=121.2
Wychodzi długość budynku: 121.2m

Jest to wyższość algebry nad geometrią i rysunkiem, jak widać budynek według obliczeń

Można z dużym przybliżeniem podać długość budynku na około 122 metry.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-07-07, 14:44   

Piekna praca, czy krazy gdzies w sieci rzut jak mniej wiecej budynek zalega pod ziemia? Bo tylko slyszalem, ze siega az pod McDonalda. I jakos nie widze przeszkod, zeby odkopac kolejne komory za jakis czas.
_________________

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-07-07, 14:57   

Yedyny napisał/a:
Piekna praca, czy krazy gdzies w sieci rzut jak mniej wiecej budynek zalega pod ziemia? Bo tylko slyszalem, ze siega az pod McDonalda. I jakos nie widze przeszkod, zeby odkopac kolejne komory za jakis czas.

Jedynie pod deptakiem dawnego kina Bolko jest.
W kierunku McDonalda (około 50 m jeszcze licząc od aktualnie odsłoniętej kazamaty) wyburzono tą część w trakcie likwidacji elementów twierdzy.
Maciek zrobił takie odwzorowania, dostepne u mnie w galerii:
https://picasaweb.google.com/114781323666631539161/Odwzorowania


Trochę opisu scalonego.
Blok koszarowy, podziemny koszarowiec, pod takimi nazwami funkcjonuje ten obiekt w świadomości mieszkańców Głogowa, chociaż prawidłowa nazwa to podwalnia lub Czerwone Koszary czy w końcu jako Kazamata Bramy Pruskiej. Czym jest ten budynek i jakie miał pierwotne wymiary?
Powstał w roku 1777 (budowany w latach 1776-1777) za czasów panowania pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego jako budynek ceglany przeznaczony dla około 200 żołnierzy.
Wymiary:
długość: około 122 m
szerokość: około 11,5 m
Wysokość budowli, od poziomu użytkowego do gzymsu wieńcowego wynosi ponad 7 m
Posiada 16 komór szerokości około 4,5 m na parterze i 4,85 m na kondygnacji górnej. Komory te stanowiły pomieszczenia mieszkalne poza jedną, dolną dziesiąta, gdzie w dolnej części posadowiono przedsionek prowadzący do poterny łączącej plac przed kazamatą z fosą oraz po prawej stronie pomieszczenie latryn.
Posiada również 5 komór węższych o szerokości około: 2,85 m (kondygnacji dolnej) i około: 3,25 m (kondygnacja górna). Komory te były klatkami schodowymi a w dalszej części oddzielonej ścianą działową (z jednej cegły) kuchnią. Kuchnie były na dolnej i górnej kondygnacji.
Wybudowany głównie z cegły, przy czym w bryle można napotkać cegłę o wymiarach: 29 x 13 x 9 cm (tzw. palcówka), która występuje w układzie główkowym lub wózkowym. Cegłę spojono zaprawą wapienną.
Ogółem pomieszczeń mieszkalnych było 31, klatek schodowych 5 z 10 kuchniami, jedno pomieszczenie w dziesiątej komorze jako dolne stanowiło przedzielone cienką ścianą działową (na jedną szerokość cegły) przedsionek poterny w lewej strony i z prawej pomieszczenie latryn (ubikacji). W tym pomieszczeniu ze względu na podwójne zadanie pomieszczenia każda z części posiadał swoje osobne drzwi.
Kazamata łącznie miała:
okien: 67
drzwi: 7 w tym 5 szerokich i 2 wąskie.
Wyposażony był w 31 pieców tzw. kominków ogrzewających pomieszczenia mieszkalne (po jednym w każdym pomieszczeniu) oraz 10 pieców kuchennych. Pomieszczenie latryn posiadało najprawdopodobniej 5 stanowisk ubikacyjnych z odprowadzeniem ścieków do pobliskiego szamba posadowionego w fosie.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-07-07, 15:40   

I odpowiednio dodatkowe dane wyliczeniowe.
Pozostałości aktualne kazamaty mają długość około:
2,85*1
1,55*13=20.15
4,5*10=45
2,85*3=8.55
2,85+20.15+45+8.55=76.55

Udostepniona część kazamaty mają długość całkowitą (mierzona na dolnej kondygnacji do końca ścian działowych) około
1,55*5=7.75
4,5*3=13.5
2,85*1=2,85
7.75+13.5+2,85=24.1
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-07-27, 18:30   

Ostatnio jak byłem w podwalni zrobiłem pomiary grubości ścian działowych między komorami i stwierdziłem, że ich grubość wynosi 189cm (1,89m).
W obliczeniach które wcześniej zrobiłem używałem grubości ścian zmierzonych przez Krzysztofa Motyla i przyjąłem, że ich grubość wynosi 1,55m (155 cm). Różnica pomiarów jest znaczna:
1,89-1,55=0,34m (34cm)
co przy 20 ścianach daje:
0,34*20=6.8m (680cm). :!:
To bardzo dużo.
Wobec tego rzeczywiste długości budynku wynoszą:
-całego (grubość wszystkich 20 ścian wynosi: 1,89*20=37.8m)
5.7+37.8+72+14.25=129.75
czyli
129,75m
-Pozostałości aktualne kazamaty mają długość około:
grubość ścian 13 szt. 1.89*13=24.57m
2,85+24.57+45+8.5=80.92m
istniejąca pozostałość budynku około
80.92m
-Udostępniona część kazamaty mają długość całkowitą (mierzona na dolnej kondygnacji do końca ścian działowych) około
1.89*5=9.45m
9.45+13.5+2,85=25.8m
udostępniona część wynosi około:
25.8m

Zastanowiłem się skąd taka wielka różnica pomiarów wynikła między moimi a Motyla i doszedłem do wniosku, że ja wykonywałem pomiary na dole budynku a Krzysztof Motyl przypuszczalnie wykonał pomiary na górnej kondygnacji, gdzie ściany są znacznie cieńsze.
Jak znowu będę w podwalni ponowię pomiary ale w obecności innych osób aby wyeliminować możliwość pomyłki. Sądzę, że błędu nie popełniłem ponieważ mierzyłem kilkakrotnie na dole budynku i obie ściany działowe, które nie wykazały różnicy grubości.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-11, 13:21   

Zamieszczę trochę informacji na temat nabytku stojącego przy CIT, działa - repliki.
Pierwszy opis zamieszczony na profilu FB Głogowskiego Wehikułu Czasu (Wiesława Maciuszczaka):
Cytat:
„Brummer” inaczej „Wyjec” z bitwy pod Lutynią (Leuthen) - 10 takich 12 funtowych dział stało na głogowskich wałach - a każde ważyło 3480 funtów - z dedykacją uczestnikom „Zimy w Twierdzy 2017” polecam poniższą lekturę.
Głogowskiego Wehikułu czasu – Niecodziennik historyczny (616/11.02.2017)
W roku 1757, 260 lat temu, po przegranej bitwie wrocławskiej (25.11.1757), poddaną Festung Breslau opuszcza zdemoralizowany garnizon pruski. Rozpierzcha się na wiele stron. Resztki armii Fryderyka II kierują się też do Głogowa. Uciekinierzy (a jest ich 271 oficerów i 328 szeregowych) z Wrocławia idą prawym brzegiem Odry. A twierdza miała zapewnić im osłonę przed ewentualnym pościgiem, do którego na szczęście dla zdemoralizowanych batalionów nie doszło. W Głogowie bezpiecznie przeszli na lewy brzeg rzeki. Powstało tu doraźne, operacyjne centrum logistyczne armii pruskiej. Z jej magazynów zabierano uzupełnienie – żywność i uzbrojenie. Siły tworzonego korpusu wzmocniły trzy głogowskie bataliony forteczne. Gromadzonych od jakiegoś czasu rekrutów, których zebrano aż trzy tysiące rozdzielono po liniowych jednostkach.
Na rozkaz króla generał rekwiruje też będące na fortecznym wyposażeniu działa i moździerze. Zdjęto z wałów 10 ciężkich 12-funtowych dział (każde ważyło 3480 funtów i było trudne w transporcie i obsłudze ogniowej). Kilka 50-funtowych moździerzy uzupełniło kolumnę ekspedycji.
Generał Joachim von Ziethen pospiesznie, mimo obciążenia niewygodną do transportu artylerią, maszeruje na południe. 2 grudnia jego oddziały spotkały się z armią króla Fryderyka pod Prochowicami.
Forteczna artyleria wykorzystana została mobilnie za kilka dni w krwawej bitwie pod Lutynią (Leuthen). 5 grudnia pod tą wsią niedaleko Wrocławia miejsce miała bitwa, która weszła do kanonu historii wojen. Nomen omen porównywana będzie z bitwą pod Kannami. Szyk ukośny i atak zmasowanymi silami na słabe prawe skrzydło, zastosowane przez Fryderyka będzie przedmiotem studiów we wszystkich akademiach wojennych świata.
W zwycięstwie pod Leuthen swój udział miała też głogowska artyleria, która na wyraźny królewski rozkaz była z kłopotami wleczona do Prochowic. Działa nazywane później przez króla „Brummerami” (czyli np. Wyjcami, od charakterystycznego dźwięku oddawanego przy każdej salwie) pustoszyły szeregi austriackich wojsk. Zmrożona ziemia pozwoliła na dość sprawne manewrowanie fortecznymi lufami. Ponieważ w trakcie zwrotów, wbrew regulaminom austriackie szyki stały się głębokie i na 100 szeregów, „Brummery” zbierały krwawe żniwo. Wspomagały o połowę mniej liczne pruskie oddziały w walce o zwycięstwo.
A na ilustracji głogowska replika „Brummera”, która stanęła nieopodal fortecznych resztek Twierdzy w pobliżu Centrum Informacji Turystycznej.

źródło:
https://www.facebook.com/...002553426555026

Pozwolę sobie też przypomnieć opis działa przesłany dla Domina przez prof UAM dr hab. Grzegorza Podrucznego:
Cytat:
Replika 12-funtowego działa Dieskau M1770, w pełni funkcjonalna, zdolna do wykonania strzału przy użyciu prochu czarnego.
Model działa:
Żelazne M1770 Brummer
Waga działa: ok. 700 kg
Długość lufy: 250 cm
Średnica lufy 11,9 cm
Kaliber: 12 funtów
Waga pocisku: 5,6 kg
Średnica komory ładowania: 11,4 cm
Wyposażenie działa: stempel, wycior, grajcar, lontownica
Działo zamontowane na lawecie fortecznej.


Oraz zdjęcia działa z profilu Głogowskiego Wehikułu Czasu:





_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-12, 15:35   

No jestem ciekaw pierwszego BUM !!!
Mam nadzieję że wszyscy szklarze w okolicy zaopatrzyli się w zapasy szkła ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła