Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pestkreuz
Autor Wiadomość
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-09-10, 14:16   Pestkreuz


Źródło zdjęcia: http://dolny-slask.org.pl...idEntity=593559

Wczorajszego dnia natrafiłem na pocztówkę, którą wprawdzie niegdyś już widziałem, ale nie poświęciłem jej wówczas należytej uwagi. Przedstawia ona mianowicie widok ulicy Kotlarskiej (Kupferschmiedestrasse) oraz tajemniczy krzyż, podpisany niżej jako Pestkreuz. Idąc za niemiecką wikipedią: "Pestkreuz to specyficzna forma krzyży przydrożnych lub nagrobnych, które stawiano ku pamięci ofiar wielkich średniowiecznych i nowożytnych epidemii dżumy. Znajdowały się one zarówno na cmentarzach, miejscach masowych pochówków osób zadżumionych, a także w szczerym polu." (http://de.wikipedia.org/wiki/Pestkreuz ). Ten niepozorny krzyż, wmurowany niegdyś w elewację kamienicy nr 9 przy ulicy Kotlarskiej, skrywa więc kawałek mrocznej historii miasta...

Moi drodzy, jeśli jesteście w posiadaniu ukazanej wyżej pocztówki, bądź jej reprodukcji w wysokiej jakości - prosiłbym o zamieszczenie w niniejszym wątku. Tymczasem ja zasięgnę źródeł, aby dowiedzieć się, w jakich okresach Głogów borykał się z klęską zarazy (przypuszczam, że Pestkreuz upamiętniał jakąś XVII-wieczną epidemię). Ostatecznie powinno nam to pomóc w wyjaśnieniu tej przerażającej, acz intrygującej zagadki.


"Pesttafel" z przedstawieniem triumfu śmierci. Tablice tego typu umieszczano na ścianach domów jako ostrzeżenie przed dżumą. W Augsburgu [stąd najprawdopodobniej pochodzi tablica - dziś w kolekcji Deutsches Historisches Museum w Berlinie] zaraza grasowała pomiędzy 1607 a 1636 rokiem.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-09-10, 14:35   

W roku 1886 w głogowskiej drukarni Carla Flemminga została opublikowana 21-stronicowa publikacja, pt. "Auszug aus den Verhandlungen der Berliner anthropologischen Gesellschaft (Sitzung von 18. April 1885) betreffend das Pestkreuz an dem Hause Kupferschmidtsch No. 9 in Glogau". Jej autorem jest niejaki Ludwig Wilhelm Hasper. Ktokolwiek widział, ktokolwiek słyszał?
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-09-10, 22:27   

Informacje z Encyklopedii Ziemi Głogowskiej: W Głogowie czarna śmierć odnotowana została po raz pierwszy w 1295 r. W sto lat później wielka epidemia pozbawiła życia 2.000 głogowian. W 1464 r. zaraza przywleczona z Miśni nękała Głogów od Wniebowzięcia (15 sierpnia) do Adwentu. Codziennie marło w mieście kilkadziesiąt osób. W trzy lata później epidemia miała łagodniejszy przebieg. Świadczy o tym fakt, że „...każdemu dzwoniono osobno...”. Zaraza wyludniła jednak okoliczne wsie do tego stopnia, że część pól pozostawało nieobsianych. W 1484 r. nawrót czarnej śmierci trwał od Sykstusa (28 marzec) do Adwentu. Zmarła wówczas „...niezliczona ilość ludzi, którzy zostali pochowani o św. Mikołaja, u krzyżowców i mnichów i gdziekolwiek”. Ciasnota stłoczonych za murami domów, niedostatek zdrowej wody do picia,, zaduch i nieczystości na ulicach powodowały, że w czasie zarazy „... ludzie jadąc, siedząc, śpiąc lub jedząc nagłą śmiercią ginęli...”. (EZG - Czarna śmierć, Herman J., Głogów 1994)

To wciąż za mało - do wyjaśnienia zagadki tajemniczego krzyża potrzeba nam kolejnych danych archiwalnych (i, absolutnie koniecznie, dobrej reprodukcji pocztówki!). Chwilowo nie mogę odnaleźć informacji o epidemiach w czasach nowożytnych (XVI-XVII w.), co delikatnie mnie dziwi, gdyż siedemnaste stulecie było wiekiem zarazy, podobnie jak pożogi i wojny - w niedalekich Polkowicach doszło wówczas do klęski dżumy, czego śladem jest wyposażenie kościoła pw. św. Michała Archanioła: ołtarz wotywny poświęcony św. Sebastianowi (patronowi chorych na dżumę, jak i samych Polkowic) oraz obraz przedstawiający tragedię miasta.


Obraz przedstawiający męczeństwo św. Sebastiana, pochodzący z barokowego ołtarza pod tym samym wezwaniem.


XVII-wieczny obraz przedstawiający epidemię dżumy w Polkowicach. Wybaczcie słabą jakość zdjęcia.



Detal.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-09-11, 20:56   

Rzecz jest bardziej fascynująca, aniżeli mi się tylko wydawało. Głogowski Pestkreuz (krzyż morowy) nie należał przecież do grupy krzyży przydrożnych/cmentarnych - znalazł swoje miejsce na elewacji budynku mieszkalnego, jego znaczenie musiało być więc zupełnie inne. To zwątpienie przywiodło mnie do częściowego rozwiązania zagadki.

Niepozorny detal wmurowany w ścianę kamienicy przy Kupferschmiedestrasse to krzyż z Caravaca. Szczególnie przed wiekami pokładano wiarę w jego moc, mająca chronić przed dżumą. Nie tyle upamiętnia on więc ofiary epidemii, ile stanowi rodzaj amuletu! Wewnątrz krzyża zapisywano zazwyczaj swego rodzaju magiczną formułę - błogosławieństwo św. Zachariasza. To enigmatyczny kod złożony z inicjałów, brzmiący: "+ Z + DIA + BIZ + SAB + Z + HGF + BFRS". Odsyłam Was do lektury niniejszego tekstu: http://kapliczki.org.pl/m...?title=Karawaka

Krzyż spełniał więc funkcję apotropaiczną, chroniącą mieszkańców domu przed zarazą - bolączką ówczesnych wieków.


Krzyż z miejscowości Caravaca de la Cruz. Jedna z ważniejszych hiszpańskich relikwii.


Błogosławieństwo św. Zachariasza zapisane na krzyżu patriarchalnym.


Karawaka z błogosławieństwem św. Zachariasza. Brąz, XVII/XVIII w.

A dlaczego jedynie ja wypowiadam się w tym wątku? Pisać, nuże!
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-09-11, 22:58   

Ciekawy temat, Łukasz! Ale cóż, muszę przyznać że dla mnie to coś zupełnie nowego... Do tematu można by dorzucić lokalizację na mapie i sprawdzić w dostępnych źródłach kto tam mieszkał. Poprzeglądam moje widokówki, może znajdę coś w lepszej jakości.
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-09-11, 23:50   

Słuszna uwaga. Pomimo iż ówczesna numeracja nie jest mi znana, sporządziłem mapę. Oznaczone miejsce zasadniczo zgadza się z obrazem ulicy przedstawionym na naszej pocztówce (warto zwrócić uwagę, iż pod zdjęciem widnieje rodzaj strzałki - czyżby wskazującej budynek z krzyżem morowym?). Możemy założyć, że poszukiwana kamienica była ulokowana mniej więcej we wskazanym niżej punkcie.



Według "Adreßbuch der Stadt und des Kreises Glogau" z 1913 roku pod Kupferschmiedstraße 9 mieszkali:
- Büttner Julius, Geschäftsführer (pol. kierownik sklepu),
- Friedländer, S. (Inh. Moritz Friedländer in Berlin) , Eisenhandlung (pol. sklep narzędziowy),
- Gras Martha, Schneiderin (pol. krawcowa),
- Neumann Hermann, Haushälter (pol. gospodarz domu),
- Schmolke Anna.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-12, 07:18   

Ciężka sprawa z pocztówkami
Prawie wszystkie pokazują fasadę domów naprzeciwko by ująć wieże ratuszową i kościoła św. Mikołaja
Ciekawe jak duży był ten krzyż
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-12, 11:06   

Jak ja czegos nie zrobie, to nikt tego nie zrobi :p
Pamietajcie na wyborach na kogo glosowac!





_________________

 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-09-12, 17:26   

Bravissimo! Yedyny, jesteś niezawodny - serdeczne podziękowania z mojej strony :-) .

To wspaniały przykład karawaki z błogosławieństwem św. Zachariasza! Sądząc po stylistyce, datowałbym ją na XVI-XVII w. Odbieram wrażenie, iż sam krzyż został wykonany z blachy (miedzianej? mosiężnej?), którą następnie przytwierdzono do kamiennego obramowania. W dzisiejszym Głogowie brakuje takich smaczków, które czynią kształt miasta pełniejszym. Ciekawi mnie los obiektu w 1945 roku. Być może został wymontowany z rozbieranej kamienicy, a do dziś zalega w zamkniętych magazynach muzealnych? Temat wciąż wymaga zgłębienia - będę prowadził dalsze badania nad karawaką z ulicy Kotlarskiej.

Dokonałem translacji tekstu z pocztówki: "Krzyż morowy (Pestkreuz) - znany w średniowieczu środek ochronny przed dżumą. Jego widok, jak także recytacja modlitwy, której inicjały się na nim znajdują, miały uchronić tego samego dnia daną osobę oraz jej krewnych przed zarazą."
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-09-12, 23:28   

wujek google mówi, że jest króciutka (21 str.) publikacja na ten temat:
Auszug aus den Verhandlungen der Berliner anthropologischen Gesellschaft (Sitzung von 18. April 1885) betreffend das Pestkreuz an dem Hause Kupferschmidtsch No. 9 in Glogau, Ludwig Wilhelm Hasper, Wyd. Dr. v. C. Flemming, 1886
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-09-13, 09:49   

Tak, tak - pisałem już o tej publikacji powyżej. Dotarcie do tego źródła to kolejny przystanek na drodze ku rozwiązaniu zagadki :-) .
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-09-13, 17:33   

aaaa widzisz, tak czytam :oops:
_________________
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-14, 12:48   

Ślązak napisał/a:
Tak, tak - pisałem już o tej publikacji powyżej. Dotarcie do tego źródła to kolejny przystanek na drodze ku rozwiązaniu zagadki :-) .


http://digital.ub.uni-due...ageview/4600799
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-14, 14:53   

Super że to znalazłeś Zio

Praca jednak skupia się na wyjaśnianiu skrótów liter oraz różnicy pomiędzy literami w "naszym" krzyżu a innymi wariantami. Żadnej informacji na temat historii samego krzyża w Głogowie.
A miałem takową nadzieję...
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-09-14, 16:03   

Kolejne serdeczne podziękowania trafiają do Zio :-) !

Szkoda, że dr. Hasper nie podjął się trudu wyjaśnienia historii głogowskiego krzyża morowego. W każdym razie niniejszy artykuł będzie niezwykle pomocny dla opracowania publikacji naukowej!
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła