Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Złożona historia pewnego pomnika
Autor Wiadomość
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-04-30, 23:09   Złożona historia pewnego pomnika

Ktoś wie z którego (istniejącego) głogowskiego pomnika pochodzi zamieszczony poniżej symbol?

_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-01, 09:46   

Stawiam na Eberta.
_________________

 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-05-01, 12:59   

Ja też, to ornament z dawnego pomnika Eberta.
_________________
Eulenburg
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-01, 13:25   

Bardzo dobrze! Nie byłem pewien czy ktoś zgadnie.

Zatem:

ZŁOŻONA HISTORIA PEWNEGO POMNIKA

****************************************

Link Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=8frNaEPNYFY

****************************************



I kilka grafik z filmu i modelu














_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-01, 14:26   

Doskonaly projekt. Przypomne fragment starej pocztowki, chyba tylko ten widok zostal utrwalony.

255234225.jpg
Plik ściągnięto 65 raz(y) 83,66 KB

_________________

 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-05-01, 17:33   

"Das Volk ist erwacht 21 März 1933" - Naród się przebudził lub Przebudzenie narodu.
Data według mnie to 21 marzec 1933. W dniu tym miała miejsce uroczysta inauguracja nowo wybranego Reichstagu. Gdzieś też czytałem, że wtedy ten pomnik nazywał się Gedenkstein" czyli dosłownie "Kamień pamięci".
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-01, 19:10   

Zdjęcie pomnika przed 1933 z ładnie widocznymi ornamentami

Ebert Denkmal.jpg
Plik ściągnięto 45 raz(y) 92,84 KB

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-02, 00:49   

Postcard Glogau Schlesien, Denkmal, Hakenkreuz, Volk erwacht - link.
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-05-20, 13:14   

Historia "naszego" pomnika nie daje spokoju także innym miłośnikom historii naszego miasta w cyberprzestrzeni...
https://www.facebook.com/...pe=3&uploaded=1

Jako ciekawostkę od siebie dodam, o czym pewno każdy wie, że inskrypcje na froncie pomnika się różnią: W języku polskim text rozpoczyna się od : "Polskim i Niemieckim ofiarom....." natomiast po niemiecku: "Niemieckim i Polskim ofiarom...."
Cóż, każdy ponosi swoje ofiary.....
_________________
Eulenburg
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-20, 22:07   

No tak, na niemieckich tablicach jest to w odwrotnej kolejności.

Cały monument jest znaczeniowo skomplikowany. Żeby to zobaczyć wystarczy przyjrzeć się napisom od strony semantycznej, syntaktycznej i co ciekawe również graficznej. Poniżej wszystkie tablice – żeby było wiadomo o czym mowa (zdjęcia własne).

Front (PL)



Front (DE)



Tablica boczna (PL)



Tablica boczna (DE)



Nie chciałem generalnie po tym pomniku za bardzo „jechać” bo jeszcze jacyś debile go zniszczą a niszczenie jakichkolwiek pomników uważam za zbrodnię (również popularne ostatnio postulaty niszczenia pomników Armii Radzieckiej w Polsce uważam za barbarzyński postulat a to z całkiem prostego powodu - wartość historyczną przedkładam nad ideologiczną ). Ale o tym pomniku jednak kilka słów napiszę.

POMNIK ZOSTAŁ WZNIESIONY W ROKU 1926 KU CZCI FRIEDRICHA EBERTA PIERWSZEGO PREZYDENTA DEMOKRATYCZNEGO PAŃSTWA NIEMIECKIEGO - tak brzmi pierwsze zdanie na tablicy w języku polskim. Uznałem, że zdanie „socjalista związany z SPD” wystarczająco deprecjonuje Eberta, ale teraz dodam, że było to wyjątkowy nieprzyjaciel polaków – skrajny rewizjonista jeśli chodzi o Śląsk czy np. Pomorze. Napis na pomniku głosił „Ebert - erster Reichspräsident”, czyli „Ebert - Pierwszy Prezydent Rzeszy” (rozumiem, że może się to źle kojarzyć, ale zastąpienie „erster Reichspräsident” lub nawet „Reichspräsident der Weimarer Republik” napisem „Pierwszy Prezydent Demokratycznego Państwa Niemieckiego” a w wydaniu niemieckim napisem „Erste Prasident Eines Demokratischen Deutschen staates war”, jest moim zdaniem dużym nadużyciem. Na tablicy w języku polskim „Demokratycznego Państwa Niemieckiego” jest napisane zresztą rozstrzelonym drukiem, rozumiem, że po to, żeby nam coś uświadomić…). Wracając do Eberta – to właśnie on jest twórcą nawiązania niemieckich stosunków dyplomatycznych z RFSRR a później ZSRR, co w 1939 odbiło nam się dużą czkawką…
I dalej czytamy: „W latach 1933-1945 pomnik nosił napis narzucony przez dyktaturę nazistowską”, a na tablicy po niemiecku „Von 1933 bis 1945 trug es eine von der nationalsozialistischen diktatur” ("von der nationalizialistischen diktatur” jest wpisane tutaj rozstrzelonym drukiem). Rozumiem zatem, że napis "Das Volk ist erwacht 21.März 1933" i swastyka na pomniku narzucone były niemal siłą a podczas przebudowy pomnika odbywały się pod nim masowe protesty ludności niemieckiej (Nie! oni byli w tym samym obłędzie w którym obecnie tkwi ludność rosyjska, znajdowali się w poczuciu specyficznego obłędnego mesjanizmu i byli tak samo opanowani przez kult Wodza… pocztówka do której prowadzi zamieszczony 1 wpis wyżej link - jak sądzę - dobrze obrazuje te nastroje)
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
Ostatnio zmieniony przez urbweb.pl 2014-05-20, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-05-20, 22:14   

Eulenburg napisał/a:
Historia "naszego" pomnika nie daje spokoju także innym miłośnikom historii naszego miasta w cyberprzestrzeni...
https://www.facebook.com/...pe=3&uploaded=1

oooj jaka szkoda, ale profil Lewickiego mi się nie otwiera.... ustawienia prywatności :-P

Mnie to tylko dziwi, że ten pomnik tak sobie stoi NIKOMU nie wadząc. Eulenburg, może tak print screen z tej dyskusji? Ciekawi mnie jak wyglądają dyskusje "poprawnego politycznie" i wyróżnionego medalem przez obecnego prezydenta autora poczytnego profilu na fb.... tysiące lajków i odwiedzających, to musi być potężna siła rażenia.
_________________
 
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-20, 22:22   

Mam dokładnie ten sam problem co Alicja :)
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-05-20, 22:27   

urbweb.pl napisał/a:
Nie chciałem generalnie po tym pomniku za bardzo „jechać” bo jeszcze jacyś debile go zniszczą a niszczenie jakichkolwiek pomników uważam za zbrodnię (również popularne ostatnio postulaty niszczenia pomników Armii Radzieckiej w Polsce uważam za barbarzyński postulat a to z całkiem prostego powodu - wartość historyczną przedkładam nad ideologiczną ).

Nawet domyślam się jacy ;-)

Ja mam do tego pomnika pozytywny stosunek, jest to ta jedna z nielicznych rzeczy w naszym mieście, która sprawia, że człowiek musi tu przystanąć i pomyśleć pozytywnie (mimo wszystko) o naszej społeczności lokalnej, baaa! Nawet o władzach tego miasta. Potrafimy wznieść się ponad wszystko w imię wyższych wartości. Nie ma chyba w Polsce drugiego takiego miasta, które byłoby na to stać.
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-20, 22:48   

urbweb.pl napisał/a:
Na tablicy w języku polskim „Demokratycznego Państwa Niemieckiego” jest napisane zresztą rozstrzelonym drukiem, rozumiem, że po to, żeby nam coś uświadomić…)...
...("von der nationalizialistischen diktatur” jest wpisane tutaj rozstrzelonym drukiem).


Może i jest to celowo wykonane, ale często takie "rozstrzelanie" jest technicznym rozwiązaniem wpasowania całego zdania w linijkę. Wszechobecny WORD robi dokładnie tak samo, aż czasem irytacja bierze.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-20, 23:00   

Eulenburg napisał/a:
Historia "naszego" pomnika nie daje spokoju także innym miłośnikom historii naszego miasta w cyberprzestrzeni...
https://www.facebook.com/...pe=3&uploaded=1


"Zawartość chwilowo niedostępna"

Najwyraźniej autor P.L. zachodzi na to forum i czyta dyskusje...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła