Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Yedyny
2015-12-04, 12:40
Obóz RAD w Wilkowie
Autor Wiadomość
Jur,,EK,,
Gość
Wysłany: 2015-04-03, 18:09   

Cześć Damian
Gdzieś pytałeś co mógł robić RAD z Wilkau/Wolfau. Napewno jedną z prac było kopanie rowu przeciwpancernego między Dryżyną ,Wyszanowem,Szlichtyngową i dalej. Tam właśnie został znaleziony mój nieśmiertelnik.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-03, 22:39   

Dzięki
Na pewno nie była to jedyna ich praca
Nie wiem zresztą czy o tej pracy pisze autor kartki w 1939r. Czy już wtedy kopano by rowy przeciwczołgowe? Być może tak.
Jak już wspominałem ponoć obóz ten służył podczas II wojny za obóz selekcji dzieci.
Informacja niestety nie poparta żadnym piśmiennym dokumentem.
A jeśli tak było, to przecież wtedy nie istniał tam obóz RAD, więc rów kopano by jednak już w 1939r.
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2015-04-04, 14:08   

Jur,,EK,, napisał/a:
Cześć Damian
.


Aż tutaj Cie Jurku przyniosło ? No to jest nas dwóch z IOH .

PT demiane

Wracając do RAD Wilkau i tych rzekomo polskich dzieci . Fakt w barakach RAD'u ( wszystkie obozy RAD budowano wedle jednego schematu , tzn drewniane baraki na podmurówce) po odejściu jego uczestników do innych służb , na Śląsku z racji że był to obszar bez nalotów , ewakuowano na jego teren DZIECI z Zagłębia Ruhry najwięcej w roku 44 i lokowano je m.in. w obozach RAD ( jak w tym przypadku ). Stąd po wojnie powstała fama że były to polskie dzieci . Schemat jak zwykle : coś gdzieś słyszałem ... Ot wszystko . Wiadomości (? ) rozpowszechnili zapewne polscy robotnicy przymusowi i jeńcy wojenni ( w ilości ok 60 -ciu ) którzy pracowali w gospodarstwach rolnych w Wilkowie aż do 19 stycznia czyli do dnia ewakuacji Wilkowa. Zresztą Wilków był centrum ewakuacyjnym dla powiatu już od końca 1944 roku .

MJR
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-06, 14:54   

Na chwilę obecną posiadam niestety jedynie te kartki wysyłane w przededniu wojny, kiedy obóz jeszcze istniał. Teoria o ewakuacji dzieci z Zagłębia Ruhry do Wilkowa ciekawa. Są na to jakieś dowody? Oraz na obecność w Wilkowie ok 60 pracowników przymusowych pracujących do 19 stycznia, czy wsi Wilków jako "centrum ewakuacyjnego dla powiatu"?
Za ich przedstawienie byłbym zobowiązany.
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2015-04-07, 05:17   

PT demiane

Z wiadomości jakie posiadam z Glogauer Heimatbund oraz z przeczytanych wspomnień uchodżców z tych terenów .

Co obozu , wg dokumentów wchodził w skład RAD-Gruppe 101 Glogau (FDW) , utworzony 16.08.1939 nosił odznaczenie RAD-Abt. 6/101 . Na terenie powiatu było ich 6 i wszystkie utworzono w tej samej dacie .

Jurku we Wschowie też go miałeś ( RAD-Abt. 2/101 ).

MJR
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-07, 18:10   

Zapewne informacja o obozach RAD pochodzi stąd:
http://forum.balsi.de/index.php?topic=2060.0%29

Niestety, jestem bardzo sceptyczny co do tej daty i nie traktuję jej jako faktu a samego spisu jako dokumentu. Dziwnym trafem wszystkie sześć obozów w "naszym" powiacie zostały utworzone w tym samym dniu. Na dodatek w tym dniu utworzono sześć obozów z okolic Zielonej Góry oraz obozy 8/16, 1/103, 2/103, 4/103. Wymieniać mógłbym dalej...
Raczej sądzę że była to data wydania rozkazu potwierdzającego istnienie owych obozów. Moja wiedza jest zbyt mała w tym zakresie.
Natomiast faktem jest że obóz istniał już wcześniej co potwierdza chociażby pierwsza kartka z 4.04.1939 czyli tak jakby przed powstaniem obozu co sugeruje spis na powyższej stronie.
Co do informacji od uchodźców to chętnie poszperam w tym temacie, jednak traktuję je również jak to określiłeś - "rzekome informacje". Poszukuję dowodów w postaci dokumentów o ile takowe się zachowały. Informacja o dzieciach polskich pochodzi od pewnej pani która w tym obozie była właśnie pod koniec wojny. Ponoć istnieje z nią wywiad w dawnej gazecie, bodajże nazywanej wtedy "Gazeta Zielonogórska". Wydaje mi się że obie przesłanki wzajemnie się wykluczają.
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2015-04-09, 06:02   

PT demiane

Informacje miałem w mych archiwaliach . Poszerzona brzmi tak wg mych zapisków :

Stammarbeits Gau Liegnitz X , Lagertuppen Glogau : 160 , RAD Dienstmeldeamt Glogau 229 + RAD weibliche lager + zamieszczony wykaz .
Ponieważ nie jest to mój temat zainteresowań nie mogę powiedzieć nic więcej .

Zgadzam się z Waści , że daty te wskazują na wykaz " gotowości " obozów w stanie mobilizacji przed wrześniem . Natomiast faktyczna data erygowania takowych to lata 1934 / 35 .

Tutaj podaję do Waścinych zbiorów :tak wyglądał wewnątrz ten obóz w Głogowie + nazwa jego patrona .

http://www.ebay.ch/itm/Ak...=item20f5db32bd



pozdrawiam MJR
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2015-04-09, 06:52   

PT demiane

Przepraszam !!! . Pomyłka z tym zdjęciem obozu !! Co szybko , to z reguły błędnie !

MJR
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2015-04-09, 07:44   

PT demiane

Jeżeli pomoże , akronim jednostki składał się np . : RAD 9/280 co oznacza -
dziewiąty Abteilung ( Oddział ) 280 -tej Arbeitsdienstgruppe ( grupy Służby Pracy ) podległy XXVIII Arbeitsgau tu ; siedziba w Wurzburg'u ( 28 Okręgowi Pracy )
Głogowski teren jak pisałem podlegał pod Legnicę X Arbeitsgau ( co było zgodne z podziałem administracyjnym ).
Grupa liczyła 216 osób .

Więcej danych możesz Waść uzyskać zapoznając się z : " "Spaten und Ähre. Das Handbuch der deutschen Jugend im Reichsarbeitsdienst"- czasopismo RAD. W czasie wojny ( pózniejszy okres 1943 i dalej ) przemianowane na : " "Spaten und Gewehr. Aktueller Bilderdienst des RAD" .


To tyle z mojej strony .
Pozdrawiam
MJR
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-09, 18:03   

Śliczne dzięki za informacje
Już chciałem rzec że niewiele więcej się dowiemy a tu niespodzianka
Bardzo szybko odnalazłem ksero owej gazety zielonogórskiej
Przeczytajcie sami. W sumie zaznaczam znowu że żaden to dokument, a jedynie wskazówka ale jednak zawsze to coś.
Ze względu na dane osobowe rozmazałem nazwiska. Musiałem też go "pokleić" cyfrowo. Niestety jest to skan xera. Jakość więc zdjęcia - fatalna

A w samym artykule są jeszcze wspomnienia osób które przeżyły podobne obozy zarówno w samym Głogowie (przy stadionie) jak i w okolicznych miejscowościach. Artykuł ten powstał w latach 70tych, przy okazji spotkania się tych osób, oraz przy inicjatywie powstania "Pomnika męczeństwa dzieci polskich", który postanowiono postawić w Głogowie. Czyżby chodziło o ten pomnik przy zamku?

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-04-09, 19:04   

demiane napisał/a:
Artykuł ten powstał w latach 70tych, przy okazji spotkania się tych osób, oraz przy inicjatywie powstania "Pomnika męczeństwa dzieci polskich", który postanowiono postawić w Głogowie. Czyżby chodziło o ten pomnik przy zamku?

Wątpię, pomnik dzieci głogowskich jasno odnosi się do kroniki Galla Anonima. Widocznie zaniechano tematu, a szkoda. Akurat taki pomnik miałby większy sens niż przekłamane dzieci głogowskie z 1109 r.
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-10, 19:50   

Tak. Ale istniejący pomnik odsłonięto w 1979, więc zapewne zrezygnowano z pomysłu tamtego pomnika. Ale w sumie w tekście pojawiają się dwa ciekawe akapity: "Postanowiono, że pomnik męczeństwa dzieci polskich powstanie w Głogowie. Powstał komitet budowy, w prasie ogłoszono apel. Proszono tych, którzy mogą coś powiedzieć o akcji niemczenia dzieci polskich o zgłoszenie" I jeszcze jeden fragment kończący artykuł: "We wrześniu 1969 roku nastąpiło odsłonięcie pomnika Męczeństwa Dzieci Polskich"
Wiem że to nie na temat ale lekko się zdziwiłem. Może to jakaś nadinterpretacja autora?
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-11, 13:41   

Sądzę, że poniższy zacytowany artykuł z EZG może wyjaśnić jakim torem potoczyły się losy wyżej wspomnianego pomnika i jego ewolucją na "Pomnik Dzieci
Głogowskich" związanych z 1109 rokiem. Odsłonięcie pomnika nawiązywało do dwóch dat, daty 1109 i 1939r.

Cytat artykułu Encyklopedii Ziemi Głogowskiej Zeszyt 10.
Głogów 1993


Cytat:
Pomnik "Dzieci Głogowa"

Pomysł postawienia pomnika zrodził się w Głogowskim
Towarzystwie Kultury w 1966 r. przy okazji obchodów 1000-
lecia Państwa Polskiego. Powołano w tym celu Społeczny Komitet
Budowy Pomnika Męczeństwa Dzieci Polskich
, ogłoszono
konkurs na projekt pomnika i zaczęto zbierać na ten cel fundusze.
Spośród 30 projektów, jakie wpłynęły, został zaakceptowany
pomysł bułgarskiego rzeźbiarza Dymitra Petrowa Vacowa
(mieszkającego w Warszawie).
W 1977 r. Towarzystwo Miłośników Głogowa wznowiło
działalność Społecznego Komitetu Budowy Pomnika i podjęło
starania o jego budowę. Wniosek przedłoŜono Wojewódzkiemu
Obywatelskiemu Komitetowi Ochrony Pomników Walki
i Męczeństwa w Legnicy, gdzie został zatwierdzony. 16 stycznia
1978 r. została zawarta umowa na wykonanie pomnika.
Opracowano dokumentację na jego otoczenie. Usytuowany on
został niedaleko zamku, wśród średniowiecznych murów miejskich
i reliktów kościoła św. Piotra. Materiał na budowę sprowadzono
z Kopalni Skalnych Surowców w Borowie.
Odsłonięcie pomnika nastąpiło 1 września 1979 r.,
w dniu obchodów 40-lecia wybuchu II wojny światowej i 870
rocznicy obrony Głogowa. Sylwetka pomnika przedstawia stylizowany
„taran” i nawiązuje do bohaterskiej obrony Głogowa
w 1109 r., kiedy to według kroniki Galla Anonima cesarz niemiecki
Henryk V, w celu łatwiejszego zdobycia grodu, kazał
przywiązać dzieci grodzian do machin oblęŜniczych. Obrońcy
Głogowa poświęcili jednak Ŝycie swoich dzieci i nie pozwolili
zdobyć grodu.
Na czole taranu znajduje się pięć rzeźb przedstawiających
skrępowane postacie dzieci. Na jego szczycie widnieje
wizerunek orła śląskiego. Z jednej strony pomnika znajduje się
granitowy znicz z napisem „Dzieciom Głogowa 1109”, a z dru-
giej strony pamiątkowa płyta, na której widnieje fragment tekstu
z kroniki Galla Anonima po łacinie i w tłumaczeniu polskim:
„Lepiej będzie i zaszczytniej, jeŜeli zarówno mieszczanie
jak i zakładnicy zginą od miecza za ojczyznę, niŜ gdyby, kupując
zhańbiony Ŝywot za cenę poddania grodu mieli słuŜyć obcym
...” (Gall ks. III 7). (Rafael Rokaszewicz)

Literatura: Pomnik Dzieci Głogowa – idea i historia budowy (Maszynopis w
zbiorach Muzeum w Głogowie); K. R. Mazurski, Głogów i okolice.


źródło:
http://www.glogow.pl/tzg/...alna/ezg/10.pdf
9E N C Y K L O P E D I A Ziemi Głogowskiej Zeszyt 10. Głogów 1993)
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-04-11, 16:18   

Dzięki Tadek!
W tym świetle pomnik koło zamku nabiera zupełnie innego wymiaru. Szkoda, że ta kwestia jest obecnie zupełnie pomijana, ale cóż... koncepcja pomnika na pewno się do tego mocno przyczyniła.
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-11, 17:22   

Dzięki. Widocznie Pan Redaktor mógł być niedoinformowany i sam stworzył ten pomnik już w 1969

A ja skupię się za wskazówką Krakusa na przeszukiwaniu Anzeigerów. Może będę miał szczęście i te informacje o obozie RAD znajdę
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła