Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wojskowa mogiła
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-18, 14:19   

Jako, że lokalne informacje na ten temat są bardzo skromne i mało rzeczowe zamieszczam tekst i link do galerii ze strony "Stowarzyszenia Pomost", która zajmuje się właśnie tym zagadnieniem.

Tekst:
Cytat:
Głogów, ul. Rudnowska
10-11.04.2015

W dniach 10-11 kwietnia 2015 r. przeprowadziliśmy ekshumację szczątków 23 żołnierzy niemieckich przy ul. Rudnowskiej w Głogowie, którzy polegli podczas walk w tym mieście w 1945 r.. Ich grób został przypadkowo odkryty w marcu 2014 r. podczas prac ziemnych w bezpośrednim pobliżu ulicy. Wówczas funkcjonariusze Prokuratury Rejonowej w Głogowie zabezpieczyli szczątki 25 osób i jeden żołnierski znak tożsamości. Podczas kwietniowych badań zadokumentowano pozostały fragment grobu i wydobyto szczątki kolejnych 23 żołnierzy Wehrmachtu oraz 12 znaków tożsamości. Niebezpieczne znaleziska w postaci amunicji strzeleckiej granatów i broni zostały zabezpieczone przez Patrol Rozminowania.


Link do galerii fotograficznej:
http://www.pomost.net.pl/...lbum/index.html

Przy okazji inne informacje Stowarzyszenia Pomost z okolić Głogowa:

Cytat:
Przedmoście, pow. głogowski
02.12.2014

2 II 2014 r. w Przedmościu, pow. głogowski przeprowadziliśmy ekshumację szczątków 5 żołnierzy niemieckich. Po zakończeniu walk w 1945 r. ich ciała zostały pochowane na placu w centrum wsi, bezpośrednio przed pomnikiem ku czci poległych mieszkańców Przedmościa w I wojnie światowej. Na grób po raz pierwszy natknięto się w latach 80-tych podczas prac kanalizacyjnych. W kolejnych latach mogiła była także niszczona przez liczne wkopy budowlano-instalacyjne. Za zgłoszenie i pomoc przy lokalizacji grobu dziękujemy panu Zbigniewowi Śmioszkowi z Pęcławia.

Link do zdjęć:
http://www.pomost.net.pl/...lbum/index.html

Przy okazji chciałem zapytać troszkę na inny temat a mianowicie o "Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej w Głogowie", który wcześniej był poświęcony poległym żołnierzom radzieckim. W wielu tekstach oraz też na Wikipedii jest napisane:
Cytat:
Pomnik został wzniesiony w 1948 roku ku czci żołnierzy sowieckich. Upamiętniał poległych w czasie zdobywania miasta w lutym i marcu 1945 żołnierzy 3. Armii Gwardyjskiej, dowodzonej przez generała pułkownika Wasilija Nikołajewicza Gordowa, wchodzącej w skład 1 Frontu Ukraińskiego. Według R. Majewskiego poległo 116 oficerów, 20 podoficerów i 795 żołnierzy. Zostali oni pochowani w zbiorowych mogiłach w tymże parku. W latach 50. zwłoki ekshumowano i pochowano w Gorzowie Wielkopolskim, na centralnym cmentarzu wojskowym województwa zielonogórskiego, do którego wtedy należał Głogów.

Powyższy tekst pochodzi z Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/w...w_G%C5%82ogowie
i w wielu innych publikacjach występuje właśnie ten rok i powielanie tekstu.
Z kolei we wspomnieniach Królaka (maszynopis pisany w okresie lat chyba 60-tych XX wieku) odsłonięcie pomnika jest w dniu 27.05.1945 (sobota), cytat z maszynopisu:
Cytat:
27.5.45 - sobota - Hoinka polecił powyjmować wszystkie szyby w opuszczonych domach w Krzepowie. Załadowano je na wóz i zawieziono do Głogowa. Wybrano jeszcze najmniej zniszczony budynek przy ul. Królewskiej / ul. J. Robotn. / 34 na siedzibę Zarządu Miejskiego. W tym dniu przez żołnierza Komenda Radz. zawiadomiła władze miejskie o odsłonięciu pomnika poległych w parku / dziś Park Słowiański/. Wszyscy osadnicy byli na uroczystości.

Pytanie, czy chodzi o ten pomnik który jest w tym parku czy może był też wcześniejszy, jakiś inny pomnik?
Bo dawno, dawno temu, jak byłem jeszcze piękny i młody (teraz jestem tylko piękny) pamiętam, że słyszałem o tym, że pomnik ten został postawiony zaraz po zdobyciu Głogowa, że armia czerwona miała specjalne służby stawiające pomniki związane z poległymi żołnierzami. Może ktoś coś wie na ten temat?
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-04-29, 19:31   

No i jest "pełna" relacja w "Odkrywcy". Czy ktoś kupił (kupi)? Liczę na skan bo nie mam fizycznie możliwości nabycia. To jak, pomożecie?!
http://odkrywca.pl/index1.php?action=home
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-29, 19:43   

Szczerze mówiąc nie wiadomo czy jeszcze można gdzieś dostać, bo sam autor reklamuje że numer (cyt.) "(...) rozejdzie się jak LODY W PIEKLE (...)"
Chyba już nie masz szans.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-04-29, 21:37   

Może to nie Odkrywca, ale zawsze coś. W zeszłym tygodniu ukazał się art. w Głosie Głogowa

_________________
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-04-30, 20:23   

Sporo fajnych zdjęć jest zamieszczonych na fanpage'u POMOSTu na fb: https://www.facebook.com/...05016445&type=1
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
  Wysłany: 2015-04-30, 20:36   

W "Odkrywcy" majowym bedzie, tu fragment:
"Kości wydarte ziemi...
Przemysław Lewicki

Mogiła znajdowała się na głębokości ok. 2 m. Koparka powoli powiększała wykop. Już na samym początku, w hałdzie wysypywanej obok ziemi, pojawił się but wojskowy, jakieś metalowe elementy, kość udowa oraz pierwszy nieśmiertelnik, ukryty w skórzanym etui. Około południa dokopaliśmy się do rur kanalizacyjnych, co świadczyło, że osiągnięta została właściwa głębokość. Na dnie zrobiło się nagle czarno od obuwia, skórzanych pasów i zbutwiałych resztek mundurów".
_________________

 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-04-30, 22:28   

Masz ten numer?
_________________
Eulenburg
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-01, 05:59   

To numer majowy, nie mam i nie wiem czy jest juz dostepny.
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-05-01, 11:58   

Podobno jeszcze nie.
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-01, 13:09   

Czyli zanim numer został wydany to już stał się "białym krukiem"
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-05-03, 20:09   

Babka w saloniku prasowym na Grodzkiej powiedziała mi, że powinien być w poniedziałek.
_________________
 
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-05-03, 21:10   

Liczę na was!!! ;)
_________________
Eulenburg
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-03, 21:23   

1 kupi, 100 przeczyta. Co robic, kryzys.
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-04, 05:42   

Nie wiem czy kupię ten numer.
Po opisie jaki zamieścił Yedyny, ciarki mi po grzbiecie łażą...
Jeszcze który tam ożyje...
A ja nie lubię horrorów
;-)
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-05-04, 14:45   

Yedyny napisał/a:
1 kupi, 100 przeczyta. Co robic, kryzys.

Chodzi o to, że ciężko mi by było kupić tę gazetę poza granicami Polski....
_________________
Eulenburg
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła