Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dwa mosty
Autor Wiadomość
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-30, 23:48   

Uzupełniając, Każdy z tych mostów jest w gotowości do wysadzenia. Ruskie nie będą miały pociechy.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-01, 10:12   

Irek napisał/a:
Uzupełniając, Każdy z tych mostów jest w gotowości do wysadzenia. Ruskie nie będą miały pociechy.

Irek, tylko nie zamieszczaj miejsc gdzie się podkłada ładunki ;-)
Dzięki za świetne szkice.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-01, 14:11   

TadeuszFantom napisał/a:
gdzie się podkłada ładunki

One są już podłożone!
Lepiej nie budzić tego faceta przy detonatorze...
;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-03, 11:51   

Aby było ciekawiej zamieszczam w temacie mapę z mostem w rejonie dzisiejszego dworca kolejowego.
2 sierpnia 1733, oddziały austriackiego korpusu obserwacyjnego, powołanego z powodu polskiej wojny sukcesyjnej rozlokowane w rejonie głogowskiej twierdzy. Wojna wybuchła po śmierci króla Augusta II Mocnego.
Warto też zwrócić uwagę na most nad jeziorem Zamkowym.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-03, 14:48   

I to wszystko wyjaśnia. Demiane na drugiej stronie pokazał też mapę z 1733 roku podając, że podczas oblężenia. Teraz Tadek pokazuje właściwe fakty. Wojna w Polsce. Przez Głogów prowadziła najkrótsza droga z Saksonii do Polski i nie jest wykluczone, że most zbudowali Sasi lub zbudowano dla Sasów idących do Polski. Zapewne Austriacy nie chcieli wpuścić obcej armii do twierdzy i dla tego wybudowano nowy most (wojskowy: pontonowy lub niskowodny) na zachód od twierdzy.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-05-03, 20:54   

To nie jest most, tylko jaz ;-)
_________________
 
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-03, 22:04   

To Scheff - Brucke to jaz? A ja myślałem, że most na łodziach czyli pontonowy.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-05-03, 22:56   

Irek napisał/a:
To Scheff - Brucke to jaz?

A to ja nie widzę na tej mapie takiego podpisu... jeśli już to może Schiffbrücke? Wtedy można to określić jako "nadbrzeże dla statków", ale czy most pontonowy? http://de.wikipedia.org/w...e_(Hafenanlage)
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-04, 06:48   

TadeuszFantom napisał/a:

To nie jest most, tylko jaz ;-)


Co prawda z Wikipedii ale chyba definicja dobra
"Jaz – budowla hydrotechniczna wybudowana w poprzek rzeki lub kanału piętrząca wodę, w celu utrzymania stałego poziomu rzeki dla celów żeglugowych lub (w ograniczonym zakresie) zabezpieczenia przed powodzią, zaopatrywania w wodę oraz do celów energetycznych. Równolegle do jazu czasami buduje się też śluzy umożliwiające żeglugę poniżej jazu i przepławki dla ryb."
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-04, 09:57   

Demiane, w opisie tj w legendzie występują pod poszczególnymi pozycjami:
6 - die erbaute Schiffen - Brucke
9 - Wacht - Hauss vor der Schiff - Brucke
i jeszcze bardziej w lewo pod literą u:
das Vorwerck und alte Schloss zu Gratz ...
Czy mógłbyś przetłumaczyć?
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-04, 11:52   

Zaznaczę na wstępie że mogę się mocno mylić, ale wydaje mi się że tłumaczyć należy to tak:

"Schiffbrucke" - wg. Słownika Technicznego z 1936 - jest to most czajkowy, łyżwowy, okrętowy
Inna forma tego wyrażenia to "Pontonbrucke". Najbardziej chyba odpowiednia forma będzie - "łyżwowy" ("Most łyżwowy – rodzaj tymczasowej przeprawy mostowej, gdzie konstrukcja oparta jest na łodziach (staropol. łyżwy), a pierwsza i ostatnia łódź zakotwiczona jest do brzegu" - to z Wikipedii)

6 - wzniesiony most łyżwowy

9 - słowo "Wacht" może oznaczać "Strażnicę". "Wachen" - to obserwować, czuwać; choć znalazłem określenie ze staroniemieckiego - "Wacht" - "ważyć coś"

9 - Strażnica dla mostu łyżwowego

Litera "u" - i tu same problemy :-/
"Vorwerck" - prawdopodobnie jest określeniem "dworskiej posiadłości rolniczej we wschodniej i północnowschodniej części Niemiec" (słownik z 1854r). Później nazwa spopularyzowana słowem "folwark". Słowo "Brod" wg tego słownika oznacza "rosół" - czyli może być określeniem ogólnym "prowiantu", natomiast słowo "haber" - z j. hiszpańskiego - oznacza "mienie", "majątek";

Całość rozumiem za to jako
"u" - Folwark i stary zamek Gratz, także magazyn prowiantu i mienia.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-05-04, 15:28   

aaaach no tak, teraz widzę tam cyferkę 6, gapa ze mnie. A jaz wziął mi się stąd, że ostatnio Darek Jarosz na wykładzie o regulacjach Odry pokazywał mapy z jazami właśnie na tym odcinku rzeki....
_________________
 
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-04, 16:20   

Dzięki Demiane.
Skoro wyjaśniliśmy sobie most pontonowy, to pojawia się stary zamek w Grodźcu? Chociaż może raczej dwór w miejscu starego zamku, który został wykorzystane przez wojsko szykujące się do kampanii, jako magazyn prowiantu.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-04, 18:23   

A ja tylko przypomne, ze wowczas Grodziec znajdowal sie dokladnie w miejscu, gdzie dzis sa Pawie Oczka. Mapki orientacyjne dla porownania.



_________________

 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-04, 18:46   

Czyli tradycja ustna nie zawsze pokrywa się z wykopaliskami. Chociaż ....
Jak się przyjrzeć to w miejscu gdzie archeolodzy wskazują gród plemienny (na południe od J. Zamkowego) jest wyraźnie zaznaczone jakieś tajemnicze wzgórze. I jeszcze ten most na jeziorze? I to w idealnym miejscu.
Czyli może powinno być tak "na terenie folwarku gdzieś gdzie był stary zamek założono magazyn prowiantowy" - to moja interpretacja i w we współczesnym polskim, ma niewiele wspólnego z tłumaczeniem Demiane. W końcu dla saskiego rysownika sto metrów na południe czy północ to pikuś i tak pisał o Starym (legendarnym) Zamku. Zresztą na planie Grodziec jest większy od Głogowa (drugiego miasta Śląska).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła