Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Synagoga w Głogowie
Autor Wiadomość
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-03-11, 22:34   

witoldo125 napisał/a:
Co do Fotopolski to trzeba uważać. Potrafią upomnieć się o swoje.

Powiem szczerze, że jesli chodzi o Głogów, nie ma tam pocztówki, która by mnie zaskoczyła. Ludzie wrzucają tam wszystko, co znajdą w sieci, łącznie z naszym forum. Odnoszę też wrażenie, że większość dot. dolnego śląska jest pociągnięta z tego portalu http://dolny-slask.org.pl ...i być może się mylę, ale cała koncepcja fotopolski bazuje na pomysle Wratislaviae Amici.
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-03-12, 12:34   

Grafiki juz dotarly, podajcie mi swoje maile na: yedyny[@] poczta.fm (bez nawiasu), bede dzis rozsylal pliki.
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-03-15, 01:28   

Chroń mnie Panie oraz prowadź mądrą ścieżką, abym w przyszłości był bardziej roztropny i nie powziął ponownej próby rekonstrukcji obiektu w stylu mauretańskim :).

Poniżej screeny z ciągle roboczego modelu, jeszcze zupełnie bez tekstur i bez kilkunastu koniecznych elementów... Model został "przepuszczony" przez jeden z artowych filtrów Sketchupa.

Przy okazji robienia modelu projekt Synagogi rozrósł się w mojej głowie conajmniej do strony internetowej zawierającej kalendarium Głogowskiej Gminy Żydowskiej ( a były tutaj i morderstwa i polityka i wybitne postaci i ekonomia i architektura i filozofia i ortodoksja i kolaboracja i nurty anarchistyczne i wreszcie ostateczna tragedia Gminy w czasie hitlerowskim). Głogowski żydowsko-niemiecki tygiel kulturowy przełomu XIX i XX wieku wypuścił w świat wiele wybitnych postaci, które dzisiaj przez niewielu kojarzone są z miastem (A. Zweig, M. Wiener, M. Sachs, E. Munk, J. Lehmann, B. Haurwitz, R. Furstenthal, P. Furst, I. Friedmann, K. Cohn, H. Cowan - szczególnie mi bliski, D. Cassel i inni...). Po II WW z kilkutysięcznej dobrze zasymilowanej społeczności żydowskiej Głogowa pozostało jedynie wspomnienie...
Ku ich pamięci EL MOLE RACHMIM (modlitwa za zmarłych wygłaszana przez osobę nie będącą krewnym zmarłego - jeśli autor wykonania się zgodzi, będzie to temat przewodni filmu wizualizującego głogowską Synagogę): http://www.youtube.com/watch?v=RUPrpNaA9O0 - naprawdę piękne. Tłumaczenie tej modlitwy brzmi następująco:
Boże pełen miłosierdzia, który mieszkasz na wysokościach, znajdź właściwy odpoczynek pod skrzydłami Twojej Obecności, na poziomach świętości i czystości, świecących jak blask sklepienia niebieskiego, dla duszy (imię zmarłego lub zmarłej) syna (lub córki) (imię ojca zmarłego lub zmarłej), który(która) odszedł (odeszła) do swojego świata, a ja dam jałmużnę na wspomnienie jego (jej) duszy. Oby jego (jej) odpoczynek był w ogrodzie Edenu, dlatego oby Dawca Miłosierdzia ukrył go (ją) w ukryciu Swoich skrzydeł na wieki i oby związał jego (jej) duszę węzłem życia. Haszem jest jego (jej) dziedzictwem i oby wytchnął (wytchnęła) on (ona) w pokoju na swoim miejscu spoczynku.
źródło: The 614th Commandmend Society
Chociaż dla mnie - jako agnostyka - modlitwa ta jest jedynie artefaktem kulturowym, to jednak darzę jej wykonanie pewnego rodzaju estymą...



_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-03-16, 13:33   

Jeszcze kilka elementów i biorę się za teksturowanie. Mam szczerą prośbę – jeśli widać jakieś błędy proszę o wskazanie, teraz jeszcze wszystko mogę łatwo poprawić.


źródło: grafika własna

Problem jest rekonstrukcja drzwi (nie widać ich na zdjęciach) oraz tyłu synagogi (od strony wschodniej). Praktycznie wszystkie powszechnie dostępne zdjęcia ukazują monumentalny wygląd obiektu od strony zachodniej. Istnieje fizycznie namacalny model Synagogi stojący w gablocie przy lapidarium (okazał się bardzo przydatny, chociaż jest mocno redukcjonistyczny, dla Autora jednak duże słowa uznania), który przedstawia to tak jak na poniższej fotografii – coś mi się jednak tutaj nie podoba a zastosowany redukcjonizm ma zapewne charakter skrajny, może ktoś ma szerszy niż ja dostęp do źródeł?… Bardzo pomocne okazały się skany wysłane przez Yedynego, nie rozwiązały jednak wszystkich problemów.


źródło: zdjęcie własne

Przy okazji – wczoraj chciałem coś sprawdzić na terenie Synagogi, skończyło się lekkim strachem mojej córci i telefonem do straży pożarnej - paliły się drzewa w lapidarium, nie wiem czy było to efektem działania celowego ale obawiam się, że nie ma innego wytłumaczenia…
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-03-16, 21:13   

Może ta fotka coś pomoże choć widok zostawia wiele do życzenia. Wydaje się jednak, że "tył" nie był tak "rozłożysty" i okazały jak front. Moim zdaniem był zwarty i wysoki, ponieważ "wciśnięty był pomiędzy szczelnie zabudowane parcele.

1925.jpg
Fragment widoku miasta z 1925 roku.
Plik ściągnięto 13823 raz(y) 48,63 KB

_________________
Eulenburg
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-03-17, 07:16   

Wlasnie za takie dziela powinienes zostac honorowym obywatelem miasta :)
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-03-23, 19:11   

Zaczyna być fajnie...











_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-03-23, 19:14   

Jesteś wielkim artystą!!!!!
_________________

 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-03-29, 20:28   

Wspaniała praca, Urb :-) ! Drobna uwaga: synagoga wykonana była z czerwonej cegły maszynowej, miejscami glazurowanej - podobnie jak świątynie i budynki użyteczności publicznej w całej ówczesnej Rzeszy.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-03-30, 09:21   

Cegła niewątpliwie była maszynowa, jej regularność widać poniżej



Kolor a napewno odcień pozostaje tajemnicą, jeszcze nie podjąłem decyzji jak to będzie finalnie wyglądać. Z perspektywy modelu istotne jest, żeby odpowiednio zdefiniować płaszczyzny i tekstury, potem tekstury zmienia się 1 kliknięciem. W różnych wariantach model możne wyglądać tak (muszę jeszcze nieco poeksperymentować).






_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
  Wysłany: 2014-03-30, 15:27   

Kiedy jeszcze raz przyglądam się powyższym 3 opcjom to wydaje mi się, że opcja 2 jest ciekawa pod względem estetycznym i prawdopodobna pod względem historycznym.

Z materiałem i kolorystyką Synagogi jest rzeczywiście pewien problem. Zdjęcia i pocztówki (które jednak są tylko pokolorowane) przedstawiają to jak poniżej (to tylko niektóre przykłady). Generalnie można zauważyć, że w wizualizacjach dominuje jednak kolor „pomarańczowo-rdzawo-czerwonawo-brunatny” – (lub jak tam go nazwiemy :) ) nie potrafię dobrze oddać barw nazwami ale widywałem takie cegły. Zastanawiam się na ile może być to efekt percepcyjny związany z oświetleniem ewentualnej czerwonej cegły. Cóż, pozostaje ponownie obejrzeć koszary w Lubinie i zobaczyć co robi z ich cegłami światło słoneczne. Dzięki Ślązak.
(Jeśli ktoś chce pociągnąć temat barw odsyłam do filmu Centrum Nauki Kopernik a jeśli ktoś chce bardziej naukowo odsyłam do Ludwig Wittgenstein Uwagi o kolorach

_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-03-31, 08:29   

A czy rozważałeś kolor cegły taki jak ma obecny budynek TP SA?
Oba budynki powstały mniej więcej w tym samym okresie, może więc powstały z podobnej cegły?
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2014-03-31, 11:30   

Chętnie służę pomocą, Urb ;-) ! Coś specjalnego dla Ciebie: http://www.cad.architektu...r/start_de.html

Niestety, większość (jeśli nie wszystkie!) wielkich ceglanych synagog zbudowanych w czasach Cesarstwa Niemieckiego już nie istnieje. We Wrocławiu zachowało się jednak skrzydło kaplicy na nowym cmentarzu żydowskim: http://fotopolska.eu/Wroc..._cmentarna.html

demiane napisał/a:
A czy rozważałeś kolor cegły taki jak ma obecny budynek TP SA?
Oba budynki powstały mniej więcej w tym samym okresie, może więc powstały z podobnej cegły?


Dokładnie, to musiała być ta sama cegła. Ta sama, z której zbudowano nieodległe budynki dzisiejszych szkół - liceum ekonomiczne i PWSZ.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-03-31, 20:57   

Cytat:
demiane

A czy rozważałeś kolor cegły taki jak ma obecny budynek TP SA?
Oba budynki powstały mniej więcej w tym samym okresie, może więc powstały z podobnej cegły?


Cytat:
Ślązak

Dokładnie, to musiała być ta sama cegła. Ta sama, z której zbudowano nieodległe budynki dzisiejszych szkół - liceum ekonomiczne i PWSZ.


Dzięki Panowie - chyba macie racje. Na twarde dowody raczej nie trafimy, przeważyć muszą więc racjonalne i estetyczne.

1. Cegła na budynku PWSZ (źródło: zdjęcie własne)


2. Cegła na budynku "poczty" (źródło: zdjęcie własne)


3. Synagoga z teksturą podobną do tej z PWSZ

3.1.


3.2. (tutaj na dobrze oświetlonych ścianach widać co światło robi z czerwoną cegłą, może to tłumaczyć szeroką paletę kolorów jakie znajdujemy w spotykanych wizualizacjach głogowskiej Synagogi)


4. Synagoga z teksturą podobną do tej z budynku "poczty"

4.1.


4.2.


Oczywiście możliwe są również wariacje łączące te dwa warianty... Zobaczymy.

Ślązak - dzięki za link do tego projektu z rekonstrukcjami niemieckich Synagog - fenomenalne, właśnie o to chodzi. Strona ta dała mi dużą inspirację dotyczącą wizualizacji modeli na stronie www, modele wspaniałe...
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-03-31, 21:40   

urbweb.pl, ta cegła na PWSZ jest pomalowana farbą :-P
...dobrze wiem, w końcu miałam czas się przyjrzeć, jak tam pracowałam ;-) Ale jak pochodzisz dookoła, znajdziesz spore fragmenty, gdzie farba zeszła...
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła