Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Królewska Szkoła Wojskowa (Königliche Kriegsschule)
Autor Wiadomość
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-17, 20:41   

Yedyny, nawet nie wiesz jak mnie ucieszyło to zdjęcie lotnicze. Już piszę dlaczego. Kiedy musiałem uwzględnić "wgłębienia" w ścianach bocznych modułów, musiałem to zrobić kosztem czegoś (ponieważ wszystkie wymiary wydają mi się prawidłowe). Wybór był taki - albo kosztem "1" albo kosztem "2".



Ostatecznie 1/3 wymiaru wcięcia poszła na "1" a 2/3 na "2". Kiedy to zrobiłem pomyślałem, że łączniki między modułami (oznaczone jako 2) są za wąskie. Zastanawiałem się co z tym zrobić, Twoje zdjęcie pokazało jednak, że rzeczywiście te łączniki są relatywnie wąskie. Nie wydaje się tak być, nawet kiedy obejrzymy wszystkie dostępne w sieci zdjęcia.

Ostatecznie efekt jest taki:



i dobrze odpowiada widokowi, który umieściłeś (trzeba jednak tylko nieco wydłużyć moduł "1").


źródło zdjęcia: Yedyny

Dokładnie przy tym samym zdjęciu które zamieścił TadeuszFantom zdziwiłem się we wtorek. Z tej perspektywy widok przodu szkoły wygląda zupełnie inaczej. Na szczęście na tym zdjęciu wrażenie głębi jest wzmocnione przez perspektywę i generalnie, kiedy spróbowałem znaleźć podobny widok w modelu efekt także okazał się podobny (pomijając to, że moduły jednak będą jeszcze delikatnie wydłużone).




bartlomiej - świetne oko, na to zdjęcie też się "gapiłem" i niby widzialem ale nie do końca (kiedy studiowałem, to tezę o "uteoretyzowaniu obserwacji" traktowałem jako ważną, aczkolwiek czysto akademicką konstrukcję, dopiero przy tych modelach zaczynam naprawdę rozumieć o co chodziło. Niemniej jednak powyższa dyskusja i samo jej zaistnienie, wskazuje, że jednak należy lubić Karla Poppera i falsyfikacjonizm :) ).
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-17, 23:41   

Nie wiem dlaczego, bo w sumie miałbym dużo krytycznych uwag, ale filmy tego Pana, działają na mnie jak zimny prysznic:
Zapomniana Apokalipsa
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-01-18, 00:59   

To może się jakoś też ten widok przyda: widok od wschodu, tj. po prawej jest Odra ;)

1.jpg
Plik ściągnięto 54 raz(y) 26,88 KB

_________________
Eulenburg
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-18, 22:35   

Eulenburg - nowa perspektywa, takiej wcześniej nie widziałem, co to za budynek na tym zdjęciu na pierwszym planie?

Zabrałem się za wejście, w tle przedmiotowe wgłębienia w modułach bocznych.


Przy okazji, zupełnie przypadkowo w starej książce znalazłem dzisiaj taką fotografię (która pełniła w roku 1979 rolę kartki pocztowej). Pamiętacie ten basen?


źródło: Głogów, Basen kąpielowy, fot. A. Stelmach, 1979. (wszystkie prawa autorskie należą do ich właścicieli)
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-01-18, 23:02   

Fotkę zamieścił na swoim profilu Przemek Lewicki w fajnym wątku na temat ruin pewnego budynku, który okazał się dzisiejszą samochodówką. Budynek widoczny na fotce należał do przedwojennych zabudowań koszarowych. Właśnie tam po wojnie ten zniszczony budynek (a raczej jego część) przebudowano na potrzeby dzisiejszej szkoły.
_________________
Eulenburg
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-19, 11:25   

Witam, trzymajcie sie tematów; basen i jakis zabytek w dziale o Kriegsschule (plask!).
_________________

 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-01-19, 11:57   

Chodziło mi zdecydowanie o widok Kriegschule a nie o "inny zabytek" ;)
_________________
Eulenburg
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-19, 12:17   

Chodzilo mi o ten zagraniczny zabytek Urbweba z poprzedniej strony :)
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-19, 12:49   

W zasadzie Yedyny ma rację. Więc wracając do tematu. Z mojej strony zostały jeszcze tylko 2 pytania dotyczące Kriegsschule.
Pierwsze:


Jak ustalimy, super. Jak nie to licentia poetica zakłada umieszczenie w tym miejscu orłów pruskich.

Drugie:
Po bokach szkoły, zarówno z prawej jak i z lewej widać artefakty wyglądem i wymiarem przypominające wejście główne do szkoły (od strony Odry), problem w tym, że nie znalazłem żadnych fotografii przedstawiających jak te miejsca wyglądają na dole, nie przypuszczam, żeby na dole wyglądały tak jak wejście główne.

Jak ustalimy, super. Jak nie to licentia poetica zakłada umieszczenie w tym miejscu schodów podobnych do tych przy wejściu głównym ale mocno uproszczonych.

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-19, 13:10   

O herbie nie ma nic w moich zbiorach, moze ten plik jednak pomoz z innymi szczegolami. Drugi poszedl na maila.

kr1.JPG
Plik ściągnięto 93 raz(y) 111,38 KB

_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-19, 13:27   

Ta fotografia rozwiązała pierwszy problem. Moja robocza hipoteza okazała się słuszna. "Górny herb" to orzeł pruski, dobrze widać to na zamieszczonej fotografii, przy powiększeniu. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że na dole było podobnie. Zdjęcie z maila fenomenalne.
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-19, 14:05   

Na szczęście model "Orła Pruskiego" przygotowałem sobie jeszcze przed przystąpieniem do budowy budynków Twierdzy. Teraz wystarczy ten komponent skopiować (dzisiaj widzę, że będzie to najczęściej wykorzystywany w projekcie element).

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-19, 15:56   

Mi sie wydaje, ze tamten orzel moze byc bez insygniow, poza tym ten Twoj jest trudniejszy do wykonania.
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-19, 16:27   

Kiedy dokładniej się przyglądam, to widzę, że możesz mieć rację. Z drugiej strony wydaje mi się, że jednak ten orzeł ma insygnia, z tym, że odwrotnie, tj. jabłko jest po lewej stronie a berło po prawej. Wydawałoby się, że takiego błędu budowniczy nie mogli popełnić, z drugiej strony, pewne moje doświadczania sugerują, że może być to powtarzalny błąd percepcyjny, który sam popełniłem przy okazji modelu Bramy Pruskiej (mozna obejrzeć w Youtube, http://www.youtube.com/watch?v=ugp6Oot0eow), model dopieszczałem a dopiero po tygodniu zauwazyłem, że orzeł jest swoim lustrzanym odbiciem. Zresztą, ten błąd widać na wielu pruskich konstrukcjach, nawet kiedy wpiszemy "orzeł pruski" w Google, to wyniki będą niejednoznaczne.
Co do trudności wykonania, to ten problem mam z głowy, model orła jest zrobiony, wystarczy więc "kopiuj/wklej" z jednego modelu do drugiego i odpowiednie umieszcznie na warstwie (ok. 30 sekund) i pokrycie odpowiednią teksturą, więc z mojej perspektywy to najłatwiejsze rozwiązanie i chyba na tym poprzestanę.
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-19, 18:54   

Yedyny, dzięki temu zdjęciu, które wysłałeś na maila udało się wyczytać jeszcze 2 elementy, których nie udało się wyczytać ze wszystkich innych fotografii (prawdopodobnie zejścia do piwnic).

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła