Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Napis na głogowskiej replice pomnika spod Weissenburga
Autor Wiadomość
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-28, 21:49   Napis na głogowskiej replice pomnika spod Weissenburga

Witam. Czy ktoś z Państwa wie co dokładnie było napisane na głogowskiej replice pomnika spod Weisenburga? Zależy mi na dokładnej treści tekstu, może ktoś ma na tyle wyraźne zdjęcie z którego można to odczytać?
Replika stała na jednym z zachowanych do dzisiaj Blockhausów. Chodzi konkretnie o ten obiekt:
http://www.glogow.pl/tzg/...senburg%201.jpg (zdjęcie) i widoczny na dwóch zamieszczonych poniżej roboczych grafikach.




 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-29, 13:57   

Ja pindole, cudo ta grafika!! Twoje wykonanie? Postaram sie wieczorem poszukac jakich zblizen na w/w pomniku. CUDO!
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-29, 14:15   

Cieszę się, że się podoba. W takim razie zapraszam
tutaj - galeria zdjęć w picassa: https://plus.google.com/photos/103897876996710175652/albums?banner=pwa&gpsrc=pwrd1
tutaj - kanał na Youtube: http://www.youtube.com/ch...mWUhGNrR48K7G-A
tutaj - modele w 3D (otwiera się to w Sketchup lub Google Earth), modele posiadają poprawną geolokalizacje: http://sketchup.google.co...62693&scoring=m
tutaj: http://www.urbweb.pl/

Założenie jest takie, żeby zbudować model całej Twierdzy, szacowany czas to ok. 2 lata. Będę jednak potrzebował dużo pomocy z Waszej strony.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-29, 14:20   

Na mnie mozesz liczyc! Zrobilem kiedys troche rzeczy w SketchUp'ie, na razie nie tworze, ale posiadam mase fotek do pomocy (z Glogau).
_________________

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-29, 20:26   

Niestety nie mam nic w tak duzym formacie zeby mozna bylo odczytac, ale jesli to KOPIA tego drugiego, to moze bede w stanie zalatwic skan tego:

wei521f7.jpg
Plik ściągnięto 69 raz(y) 35,18 KB

_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-29, 21:40   

Właśnie tak myślałem, żeby iść tropem szukania treści napisu na oryginale pomnika, ponieważ wątpię czy znajdą się wyraźne zdjęcia repliki. Ale i tak nie znalazłem nic w dobrej rozdzielczości a oryginał też już nie istnieje (to, co wrzuciłeś jest w najlepszej jakości z tego co widziałem). Sądzę, że jednak ciężko będzie ustalić dokładny napis, ale nie szkodzi, bo to raczej dodatek do architektury twierdzy (model finalny ma być zresztą widokiem na rok 1901 a wtedy nie było jeszcze tego pomnika na Blockhausie, więc w finale go nie będzie). Jeśli coś się uda ustalić będzie genialnie ale nawet jeśli nie, to i tak wielkie dzięki za pomoc.
Niebawem założę nowy temat, gdzie będę umieszczał prośby o pomoc a pytań mam dużo, najczęściej bardzo szczegółowych. Przykładowo: grafika 2 na której widoczna jest Brama Wrocławska i blockhaus (inna sprawa, że kiedy powstała replika pomnika, to Brama Wrocławska już nie istniała, stąd ten obraz nie oddaje historycznego stanu rzeczy) jest zrobiona trochę ad-hoc, ponieważ nie jestem pewien jaka dokładnie była odległość między tymi obiektami, nie wiem też dokładnie pod jakim kątem stała brama w stosunku do Blockhausu. Na razie to nie jest problem ale kiedyś będzie trzeba obydwa te obiekty ułożyć dokładnie w relacji do siebie i w relacji do nieodległego od nich Fortu Stern a także ustalić idealną a nie tylko bardzo przybliżoną geolokalizację w Google Earth.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-29, 22:15   

Mysle, ze bedzie dobrze, bo na razie udalo mi sie zdobyc te fotki, napisalem tez maila z pytaniem o fotki w wiekszej rozdzielczosci. Nawet to samo ogrodzenie przetrwalo... A u nas? Heheheheheh!

weis2.JPG
Plik ściągnięto 72 raz(y) 74,49 KB

weis.JPG
Plik ściągnięto 69 raz(y) 70,84 KB

_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-29, 22:35   

Genialnie! Jesteś dobry w te klocki ! Gigantyczne dzięki za pomoc ! Jak tylko umieszczę film, model i zdjęcia w necie, wrzucę tutaj link. Widzisz, gdzieś wyczytałem, że oryginał pomnika już nie istnieje i przestałem szukać fotek (cierpliwość to jednak piąta cnota kardynalna). Pozdrawiam.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2013-12-29, 22:46   

urbweb.pl, witam na forum i też jestem pod wrażeniem, a co do Yedynego, to rzeczywiście bywa nieoceniony.

urbweb.pl napisał/a:
Założenie jest takie, żeby zbudować model całej Twierdzy, szacowany czas to ok. 2 lata. Będę jednak potrzebował dużo pomocy z Waszej strony.


Ostatnio na wystawie modelarskiej w Klubie Batalionowym widziałam model tradytora kolejowego, to Twój???
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-29, 22:52   

Jestem najlepszy :) (Alicji tez :* za docenienie) Mam juz calosc, musialem robic zrzuty i posklejac, wklejam probke. Wyslij mi maila na yedyny@poczta.fm to podesle caly plik, jak ktos chce, to oczywiscie wysle kopie.

wzor.jpg
Plik ściągnięto 59 raz(y) 61,75 KB

_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-29, 23:18   

Cześć Alicja :) Nie, to nie mój, tutaj chodzi o modele 3D z geolokalizacją w Google Earth, które dodatkowo mają tą miłą cechę, że można z nich wygenerować filmy i grafikę.
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-30, 22:08   

Ok, udało się to rozszyfrować. Wszystko się zgadza - wymienione stopnie wojskowe i nazwiska. A najważniejsze, że na dole pomnika jest podpis 3 Poznańskiego Pułku Piechoty nr 58 (3 POSENSCHE INFANTERIE REGIMENT Nr 58) a to właśnie Stowarzyszenie Weteranów i Żołnierzy tej formacji było autorami głogowskiej repliki. W odczytaniu najbardziej przeszkadzały te ślady kul na pomniku, coś mi mówi, że Rosjanie wykorzystali go w roku 45 jako strzelnicę, ale to baaardzo luźna hipoteza : ) ...

Treść napisu (z zachowanym podziałem na wiersze) brzmi następująco:


ES STARBEN
AM 4 AUGUST 1870
DEN HELDENTOD
FÜR KÖNIG U. VATERLAND
MAJOR
V. GRONEFELD
HAUPTMANN
V. KITTLITZ
DIE SECONDE-LIEUTENANTS
V. NEUMANN HAAK
PORTEPEE-FAHNRICH
SCHUBERT
4 UNTEROFFICIERE 35 MANN
IHREN AN DIESEM TAGE
ERHALTENEN WUNDEN
ERLAGEN SPATER
PREMIER LIEUTENANT
SPANGENBERG
DIE SECONDE-LIEUTENANTS
LANGE I u. BIEDER
15 MANN.
-
ZUM EHRENGEN GEDENKEN
SEINEN GEFALLEN KAMERADEN
3 POSENSCHE INFANTERIE REGIMENT
Nr 58

----

Niebawem model , film i foto-grafiki – jeszcze raz dzięki !
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2013-12-30, 23:58   

urbweb.pl napisał/a:
Cześć Alicja :) Nie, to nie mój...


Dzięki za odp. Pozwolę sobie na off topa i w oczekiwaniu na Twój projekt 3D, wrzucę fotki tego modelu, o którym wspominałam. Naprawdę fajnie byłoby, gdyby wzorem np. bunkrów Bluchera w Ustce, również u nas można było coś takiego oglądać...





źródło: http://glogow.naszemiasto.pl
 
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-12-31, 00:40   

Ala, mi się jednak wydaje, że modelowanie w ten sposób jest dosyć archaiczne. Twierdza Głogów jest drugim moim złożonym projektem (chociaż dużo bardziej ambitnym niż pierwszy). Pierwszym był Stalag VIII A (www.stalag8a.urbweb.pl). W latach 70-tych, niejaki Roman Zgłobicki, ikona historyka w Zgorzelcu i rzeczywiście zaangażowany człowiek, stworzył fizycznie namacalny model tego Stalagu, przyjeżdzali tam zresztą kombatanci francuscy, ludzie z Nowej Zelandii i byłych państw kolonialnych UK, żeby to oglądać. Model ten stoi do dzisiaj w jednym z pomieszczeń w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu. Któregoś pięknego dnia zajechałem tam, żeby to zobaczyć to cudo. Okazuje się, że te cuda szybko umierają, tak jak pamięć i tak naprawdę stają się problemem, szczególnie, że dzisiejsza władza centralna składa się z zupełnych troglodytów...
Czasy też się zmieniły, ja jakoś nie wyobrażam sobie, żeby moją córkę zainteresowały kartonowe modele, natomiast widzę jak wkręcona jest w tablet. Jest to zresztą tylko jeden z motywów które każą mi sądzić, że historia powinna zostać na uczelniach zespolona z geografią i informatyką.
Zresztą - szerzej porozmawiamy, kiedy spotkamy się z dzieciakami na placu zabaw pod naszym blokiem :)
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-02, 18:03   

Ok, zrobione. Wygląda to tak:

film - Proponuję ustawić jakość w HD na Youtube

grafika

model

A poniżej 3 grafiki:


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła