Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawie zapomniane głogowskie kościoły.
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-26, 15:55   

Wersja 3D, nie jest zla jak na poczatek.

t2.jpg
Plik ściągnięto 44 raz(y) 169,8 KB

t1.jpg
Plik ściągnięto 35 raz(y) 141,08 KB

_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-26, 18:16   

Widzę Yedyny, że wróciłeś do Sketchupa, uważaj, bo to działa jak niszczarka, do której dostał się krawat. Mówiąc krótko - wciąga.

Strasznie ciekawy ten wątek kościołów i widać, że bardzo rzetelna robota Autora.

Trochę na boku - średniowiecze to niesamowity okres. W powszechnym wyobrażeniu wieki ciemne, ale to wtedy tworzyły się dzisiejsze naukowe dystynkcje (głównie w naukach apriorycznych). Jak kiedyś już pisałem - można stwierdzić, że średniowieczny sposób nauczania oraz sama średniowieczna "nauka" co prawda opóźniły rozkwit nauk przyrodniczych ale poprzez nacisk na ścisłość, pedantyczność dystynkcji, na konsekwencje w stosowaniu logiki, dobrze przysłużyły się rozwojowi nauk - głównie matematyki i wspomnianej logiki. Już bardzo niedługo po upadku średniowiecza - szczególnie za sprawą Newtona - matematyka stała się językiem nauki. Proponowałbym więc ostrożność w wygłaszaniu negatywnych ocen dotyczących średniowiecza, ponieważ trudno w tym miejscu stworzyć jednoznaczny bilans zysków i strat. Zawsze, kiedy ktoś wygłasza radykalne tezy o szkodliwej roli tej epoki, odpowiadam: "pomyśl, co by było gdyby to nie chrześcijaństwo lecz manicheizm, ze swoją skrajną pogardą dla doczesności kształtował dzieje europejskiej kultury przez 1000 lat". Natomiast budowle średniowieczne zupełnie obezwładniają. Niesamowite, że tak wydawałoby się niepraktyczny kontekst kulturowy potrafił wytworzyć prawdziwe architektoniczne arcydzieła.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-26, 18:52   

Yedyny napisał/a:
Wersja 3D, nie jest zla jak na poczatek.

Jest dobry, bardzo mi się podoba. I w dodatku tempo zawrotne zrobienia tej grafiki.

A jeśli chodzi o sam okres średniowiecza to był to najlepszy okres w dziejach Polski.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-01-27, 19:37   

urbweb.pl napisał/a:
Proponowałbym więc ostrożność w wygłaszaniu negatywnych ocen dotyczących średniowiecza, ponieważ trudno w tym miejscu stworzyć jednoznaczny bilans zysków i strat.

Zgadza się, zwłaszcza że o średniowieczu wiemy relatywnie niewiele... w zasadzie można to brać za dobrą monetę, bo zazwyczaj historia bogata jest w opisy konfliktów zbrojnych i podboi, a to właśnie tym tropem podążamy poznając nasze dzieje. W średniowieczu pojawia się nagle taka luka... można przypuszczać, że był to czas względnego spokoju.
_________________
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-04-22, 09:42   

Ciekawy tekst analizujący kroniki dotyczący powstania głogowskiej kolegiaty
Śląski Kwartalnik Historyczny "Sobótka' 1994 1-2
PL ISSN 0037-75II
TOMASZ JUREK
KTO I KIEDY FUNDOWAŁ KOLEGIATĘ GŁOGOWSKĄ?
Aby każdy mógł go przeczytać zamieszczam w postaci tekstowej pochodzącej z cache Google, co nie wymusza instalowania wtyczek DjVu a jeynie za pośrednictwem przeglądarki internetowej:
http://webcache.googleuse...l&ct=clnk&gl=pl
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-04-22, 21:09   

Dorzucę tutaj jednak link wymagający instalowania wtyczek (warto się przemęczyć, bo stosy źródeł są właśnie w tym formacie), wersja tekstowa jest bardziej dostępna ale dramatycznie się to czyta ze szczególnym uwzględnieniem trudości w identyfikacji przypisów...


http://www.wbc.poznan.pl/...ntent?id=303145
_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-04-22, 23:19   

To jeszcze na tej samej stronie, tegoż autora kilka ciekawych pozycji już zamieszczonych i dużo, dużo ciekawych w planach :)

http://www.wbc.poznan.pl/...637CF13E6BC22-1

I nie marudzić, że trzeba przeglądarki/wtyczki instalować. Urb powiedział i ma prawie rację. Prawie, bo "stosy" to za delikatne określenie. Tony, kontenery całe źródeł i publikacji udostępnianych jest w formacie djvu. Jak się komuś nie podoba DjVu Viewer to jest jeszcze WinDjView (moim zdaniem lepszy; co prawda nie ma w pakiecie polskiej wersji językowej, ale można ponoć znaleźć spolszczenie w internecie).
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-06-07, 14:22   

Tulpar napisał/a:
A staroluterski nie mieści się w temat? ;-)

No i coś zastanawiającego znalazłem na temat świątyni luterańskiej.
Ale do rzeczy, według oficjalnych informacji jako pierwszą świątynię luterańską wymienia się Kościół Pokoju "Boża Strzecha" w Głogowie – kościół powstały w 1652 r. w ramach warunków zawartego w 1648 r. pokoju westfalskiego (była wymuszona na cesarzu austriackim zgoda na wybudowanie na Śląsku trzech świątyń ewangelickich między innymi w Głogowie).
Analizując mapę której datowanie określa się na 1619 rok zauważyłem w opisie, że litera "D" oznacza kościół (świątynię) luterańską. Znajdowała się ona jako jedno z zabudowań mieszkalnych w rejonie kwadratu obecnych ulic: Obrońców Pokoju, Armii Krajowej, Słowiańskiej, Ronda Konstytucji 3 Maja. Mam nadzieję, że Tulpar zerknie i oceni, czy błędnie nie zinterpretowałem tekstu napisanego w języku niemieckim (nie znam języka niemieckiego)
Wklejam poniżej fragment tej mapy.

najstarszy-luteranski-D-1619.jpg
Plik ściągnięto 61 raz(y) 119,06 KB

_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-09-15, 00:21   

Jako że Zio podrzucił nam "nową" mapę (dla mnie zupełna świerzynka), od razu rzuciło mi się w oczy:


_________________
 
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-09-15, 15:31   

To chodzi raczej o Klaryski.
_________________
Eulenburg
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-15, 16:19   

Tak. To świątynia klasztoru Klarysek pod wezwaniem św. Krzyża.
http://pl.wikipedia.org/w...zyża_w_Głogowie
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-15, 16:24   

Na tej drugiej mapie dodatkowo zaznaczone są jednocześnie jako kościół i klasztor (nie mówiąc o uliczce/zaułku)

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-15, 16:38   

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz:
Klaryski to (niem) Klarissen
Jungefrau lub Jungefern to Dziewica, dziewiczy

Czy klaryski czciły zatem dziewictwo Maryi?

Z drugiej strony obecnie dosyć śmiesznie to wygląda: "Dziewiczy Zaułek"
;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-09-15, 22:26   

demiane napisał/a:
astanawia mnie tylko jedna rzecz:
Klaryski to (niem) Klarissen
Jungefrau lub Jungefern to Dziewica, dziewiczy

No właśnie mnie to też zastanowiło
_________________
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-09-16, 00:50   

Z tego, co udało mi się wygrzebać i wyczytać, Jungfrauenkloster to klasztor dla młodych panien, najczęściej pochodzących z rodzin szlacheckich.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła