Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczegóły na pocztówkach
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-10-18, 13:03   

Yedyny wie co robi
W sposób mistrzowski podgrzewa atmosferę
Niezła dramaturgia
Klasyk
:-)

A finał będzie niesamowicie mistrzowski
Jak to u mistrzów bywało
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-10-19, 11:58   

A kiedy cała fotka?!
_________________
Eulenburg
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-10-22, 12:46   

https://www.facebook.com/...74346256102409/
Przecież to nie Stern, tylko teren bezposrednio przed dawnym szpitalem miejskim. Potem powstalo tam tzw. Uhligs Berg, a potem plac i budynki mieszkalne.
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-10-22, 12:55   

Faktycznie
Yedyny się rozpędził.
Stern będzie "u góry na lewo"
Ale jak ja zobaczyłem tą fotkę pierwszy raz to też byłem bardzo rozpędzony...
... żeby nie mówić - podniecony
:-)
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-10-22, 19:35   

Szkoda, że nie widzimy całej fotki. Wtedy można dyskutować o szczegółach o datowaniu, itd. Poza tym, dyskusja rozpełzła się na FB (GFH i GROT), trochę tu, trochę tam.....
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-10-23, 06:35   

Eulenburg napisał/a:
Szkoda, że nie widzimy całej fotki. Wtedy można dyskutować o szczegółach o datowaniu, itd. Poza tym, dyskusja rozpełzła się na FB (GFH i GROT), trochę tu, trochę tam.....


Na pewno Yedyny niedługo zamieści całą (Mam nadzieję)
A fakt. Nasz admin zachwycił się FB ;-)
Dyskutować możemy tu. Zawsze można do niej wrócić i nie zginie jak to bywa na FB
Datowanie wg mnie to jesień 1914. Wtedy było lotnisko

Co do Sterna, to wydaje mi się że trzeba sprecyzować co nazywamy - "Stern";
Myślę że Yedyny (słusznie) mówi "Stern", wskazując na wały i mury będące jego południową częścią. Samego wnętrza Sterna (która obecnie skutecznie niszczeje) nie widać
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-10-23, 12:50   

Ale ja uważam, że to co widzimy na fotce to dziś nie istniejące fragmenty twierdzy, które znajdowały się pomiędzy dzisiejszymi rondami, naprzeciw PWST. Od pozostałości współczesnych pokazywanych przez Yedynego, to jeszcze spory kawałek oddzielony już wtedy istniejącą ulicą Rudnowską z nową Bramą Wrocławską.
Jedyne pozostałości do dziś widoczne owego fragmentu to widoczny do dziś wysoki nasyp ziemny pomiędzy ulicą a parkiem (miasteczko ruchu). Przychylam się też do tezy, że większość dawnych umocnień (jak nie całość) spoczywa sobie pod ziemią...
I jeszcze jedno: dzięki takim fotkom można dostrzec jak wielkim nakładem sił i środków w relatywnie krótkim czasie, głogowianie "pozbywali" się okalających miasto umocnień. Nieprawdopodobna inwestycja.....
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-10-23, 13:18   

Eulenburg napisał/a:
Ale ja uważam, że to co widzimy na fotce to dziś nie istniejące fragmenty twierdzy, które znajdowały się pomiędzy dzisiejszymi rondami, naprzeciw PWST. Od pozostałości współczesnych pokazywanych przez Yedynego, to jeszcze spory kawałek oddzielony już wtedy istniejącą ulicą Rudnowską z nową Bramą Wrocławską.



Budynek PWST masz w lewym dolnym rogu (widać dach). To co się bieli z wieżyczką to fasada domu Georga Steulmanna który był następny w kolejności. I tak jak opisał Yedyny - brama Wrocławska (być może już w rozbiórce) oraz wały i umocnienia tam gdzie teraz jest park. Między numerami 4 i 5 byłaby teraz Restauracja Pasjonata

Zamieszczam zdjęcie Yedynego z FB


A tak. Masz rację. Trzeba podziwiać ówczesnych głogowian za trud jaki wykonali przy wyburzaniu twierdzy
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-10-23, 21:33   

Witam, wedlug mnie wszystko w 100% pasuje, moze ktos inny sprobuje zinterpretowac plany jesli u mnei sa jakies bledy? Fotka po lewej z roku 1945. Czarna linia to orientacyjny uklad numerowanych budynkow.

_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-10-24, 09:11   

Mi pasuje poza lokalizacją na mapie z 1945 czerwonego budynku.
Jest wcześniej niż Yedyny zaznaczył
A te numerowane budynki służą jednocześnie z "poprzecznice", czyli nawet nie muszą być budynkami - lecz usypanymi wałami z ziemi. Służyły ochronie przed rykoszetami oraz pociskami miotanymi wzdłuż linii wału

Nie wiem czy zauważyliście parę ludzi idących od strony wału do zielonej strzałki
Ale "Nikony" kiedyś produkowali ;-)
 
 
Domin 


Wiek: 39
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 73
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-10-25, 09:43   

TadeuszFantom napisał/a:
Przypuszcza (jak to Demiane napisał), że zdjęcie wykonano z samolotu rozpoznawczego stacjonującego w Głogowie (lotnisko forteczne).
demiane napisał/a:
Rok 1914. Samoloty już były. I to w Głogowie również.


Chyba obaj macie rację. Pasowałby rok 1914, i to końcówka (listopad/grudzień). Drzewa gołe, już zrzuciły z siebie liście których próżno na fotografii szukać.
_________________
Przepraszam, gdzie w Głogowie jest Twierdza ?
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-10-25, 13:38   

Na początek warto zwrócić uwagę, że zdjęcia te są publikowane na FaceBooku, na profilu Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic, link:
https://www.facebook.com/...74346256102409/
tam też są niektóre wyjaśnienia. Dlatego też pozwolę sobie na wklejenie tutaj zdjęć publikowanych tam fotografii oraz niektóre opisy.

Yedyny napisał/a:
Witam, wedlug mnie wszystko w 100% pasuje, moze ktos inny sprobuje zinterpretowac plany jesli u mnei sa jakies bledy? Fotka po lewej z roku 1945. Czarna linia to orientacyjny uklad numerowanych budynkow.

Obrazek

Fortyfikacja ta znajdowała się między Bramą Wrocławską a działobitnią flankującą (kaponierą) fortu Stern. Yedyny dobrze zaznaczył ten fragment na fotografii lotniczej. Poniżej fotografia planu zamieszczonego w głogowskiej kazamacie (prochowni) w fosie:


Teraz fragmenty zdjęć z lotniskiem fortecznym (zdjęcie przypuszczalnie z roku 1914, z końca roku bo powstało ono 11 listopada 1914 roku i istniało na pewno do początku stycznia 1915 roku):

oraz zbliżenie na fragment z lotniskiem fortecznym (prawa, górna część zdjęcia):
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-04-02, 05:20   

A tu ciekawostka
Dwa ujęcia miasta zrobione w tym samym okresie (lata 20te ubiegłego wieku)
Zdjęcie wiadomo... Pstryk i jest
Ale jaki zamysł artystyczny miał autor który malował kartkę?
Zniknęła wieża ratuszowa i koszary Michaelisa
Za to pojawiła się wieża, trochę podobna do ratuszowej ale w innym miejscu

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-04-02, 08:44   

Dobre; pytanie czy ten malarz nie byl niziołkiem - wtedy wszystko tlumaczyly by te maszty widoczne m.in. posrodku Kriegsschule, a wychodzace z wiez. Piorunochrony? Fotograf za to mogl stac na wzniesieniu, gdzie rozlozyl bezpiecznie statyw na plaskim terenie.
_________________

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-04-02, 14:18   

demiane napisał/a:
A tu ciekawostka
Dwa ujęcia miasta zrobione w tym samym okresie (lata 20te ubiegłego wieku)
Zdjęcie wiadomo... Pstryk i jest
Ale jaki zamysł artystyczny miał autor który malował kartkę?
Zniknęła wieża ratuszowa i koszary Michaelisa
Za to pojawiła się wieża, trochę podobna do ratuszowej ale w innym miejscu

Obrazek

Odnoszę wrażenie, że zdjęcia na pocztówkach zostały zrobione pod różnymi kątami i dlatego wieża ratuszowa jest w innym miejscu. To samo dotyczy szkoły wojennej i chyba koszar w dawnym klasztorze Klarysek. Same podmalowanie zdjęcia spowodowało lekką zmianę widoku wieży.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła