Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
głogowskie nagrobki
Autor Wiadomość
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-04-08, 15:16   

Eulenburg napisał/a:
Na ratunek nie jest jeszcze za późno, jeśli chodzi o płytę w fosie pod budynkiem sądu.


No to też spróbujmy! Chociaż może nie wszystko na raz, żeby wszystko na raz nie przepadło w głosowaniach.
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-08, 20:11   

Alicja napisał/a:
Pomysł Zio jest dla mnie jak do tej pory najsensowniejszym. Moglibyśmy spróbować zinwentaryzować nagrobki porozrzucane na terenie miasta i napisać wniosek.

Jestem za. Tym bardziej że miejsce gdzie poskładaliście fragmenty nagrobków i części architektonicznie jest zbytnio dostępne, nie mówiąc o tym że te folie/płachty są w stanie agonalnym i nie wszystko zasłaniają
Jak widać częściowo zrobiono tam po jednej stronie porządek. Obawiam się że ktoś jednak niedługo po prostu te fragmenty historii "posprząta"...
A jeden z fragmentów z piaskowca po prostu rozsypuje się w rękach. Jutro zamieszczę jego zdjęcie

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-04-08, 21:49   

O kurcze, jak widzę posprzątali. Chyba muszę się tam wybrać.
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
  Wysłany: 2015-04-11, 13:55   

demiane napisał/a:
Alicja napisał/a:
Pomysł Zio jest dla mnie jak do tej pory najsensowniejszym. Moglibyśmy spróbować zinwentaryzować nagrobki porozrzucane na terenie miasta i napisać wniosek.

Jestem za.

Yay, I am useful :mrgreen:

Co do przeprowadzenia inwentaryzacji, to jestem za i mogę służyć pomocą. Zrobiło się ciepło, więc takie eskapady mogą mieć nawet walory rekreacyjne. ;-)
Jakieś propozycje dotyczące szczegółów?
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-04-13, 20:50   

Ja mam propozycję, żeby zebrać chętnych, ustalić jakiś termin, miejsce, potrzebne rzeczy i zabrać się do roboty. Ja się piszę na 100%! Generalnie dysponuję czasem po południu (poza środą), w czwartki cały dzień, w weekendy różnie. No i oczywiście dysponuję ...rowerem :-P
_________________
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-13, 22:54   

Jak wspomniałem w naszej rozmowie: na razie zbieram i przypominam sobie informacje, żeby przeprowadzić to jak najlepiej od strony merytorycznej. Jeżeli chodzi o czas, to póki co dysponuję wyłącznie weekendami. Pomysł wykorzystania rowerów uważam za przedni :)
Najbardziej potrzebne są chyba aparaty i notatniki. Do prac terenowych zazwyczaj wystarczyły :). Reszta pracy to książki, biblioteki i komputery :).
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-29, 15:27   

demiane napisał/a:
A jeden z fragmentów z piaskowca po prostu rozsypuje się w rękach. Jutro zamieszczę jego zdjęcie .


No i "jutro" nastało 21 dni później :)
A to owe zdjęcie:
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-04-29, 17:39   

Moze ktos tam chce produkowac z piaskowca piasek?
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-04-29, 22:39   

Aaaa takie cuda, to my już tam widzieliśmy.
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-04, 18:29   

"Głogowianie mogą już planować na co przeznaczyć pieniądze pochodzące z budżetu obywatelskiego. W tej edycji do wydania jest dwa i pół miliona złotych. Z tych środków zrealizowane zostaną jednak tylko te projekty, które przejdą weryfikację formalną i zbiorą największą ilość głosów w specjalnym plebiscycie. Swoje wnioski mieszkańcy będą mogli zgłaszać już za kilka dni. Mówi zastępca prezydenta miasta Piotr Poznański :odsłuchajNabór wniosków ruszy jedenastego maja i potrwa do końca czerwca."

Ja rezygnuje ze zbierania podpisow pod wnioskiem o powstanie lapidarium, ale kazdy zainteresowany moze to oczywiscie zrobic we wlasnym zakresie.
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-19, 22:26   

A tu przykład jak wykonano takie lapidarium przy i na murach XIV wiecznego kościoła w Darłowie
Praktycznie wszystkie wyznania: katolickie, ewangelickie i mojżeszowe...






I coś co wydaje się być niemożliwością. Żydowska macewa na murze katolickiego kościoła
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2015-05-19, 22:45   

Musimy oszacować koszty, aby złożyć wniosek. Macie jakieś pomysły?
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-20, 07:09   

I tak powinno wedlug mnie byc, zadnych podzialow po smierci. Z mocowaniem nagrobkow za pomoca metalowych ksztaltownikow malem juz wczesniej pomysl, moim zdaniem mozna na fondamentach synagogi wyprowadzic wyzszy mur i tam je ladnie wkomponowac, mowie o macewach. Ewentualnie wszystkie umiescic w jednym miejscu.
_________________

 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-20, 22:13   

Jeżeli już to proponuję Park Południowy i ścianę zachodnią . To był największy cmentarz do 1945 roku i chyba zasługuje na taką inwestycję.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-05-20, 22:53   

Irek napisał/a:
Jeżeli już to proponuję Park Południowy

Ja się za bardzo obawiam że to zbyt odległy teren
Narażony na wandalizm

Równie dobrze obok lapidarium synagogi, dobrym miejscem jest kościółśw. Mikołaja. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Skoro udało się to w Darłowie...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła