Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Głogowski Rajd Pieszy
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-19, 10:18   Głogowski Rajd Pieszy

_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-04-19, 11:33   

oooooo, ale suuuper, że jednak zmiana terminu! Strasznie się cieszę :-D Oczywiście będę!!!!
_________________
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-04-19, 14:07   

taka wojskowa codzienność Linii Odry: http://www.youtube.com/wa...player_embedded
_________________
 
 
 
Mlody 

Wiek: 27
Dołączył: 13 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-19, 14:54   

Wrzucić plakat na GPI ?
_________________
SMGF "TG"
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-04-19, 15:46   

Podobno Celestyna wysłała wszystko do mediów, ale chyba nie zaszkodzi jak pójdzie dwa razy ;-) Dzisiaj też zrobi wydarzenie na fb, więc klikać proszę potwierdzenie i zapraszać znajomych :mrgreen:
_________________
 
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2012-04-20, 17:07   

Jak pech to pech.
Będę w przyszłym tygodniu w Głogowie ale, niestety w piątek 27 kwietnia muszę wyjechać.
Ale duchem będę z Wa,mi. Serdecznie pozdrawiam.
Mam nadzieję, ze się zobaczymy we czwartek w Klubie Batalionowym.
Pozdrawiam

Wiesław
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-21, 13:26   

Ja będę na rajdzie, postaram się też być w Klubie Batalionowym. Jak zrobię zdjęcia z bunkrów to oczywiście wrzucę na Picasę.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-28, 19:16   

Relacja z Rajdu Pieszego " Tajemnice głogowskich bunkrów"

Dzisiaj, w sobotę 28 kwietnia 2012 roku rajd rozpoczął się od zebrania uczestników o godzinie 10:00 na ulicy Piaskowej przy Powiatowym Urzędzie Pracy. Organizatorami rajdu byli:
-Klub Podróżnika Głogów (Celestyna Meryk)
-Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic (Łukasz Jedynak)
-Patronat: Głogowskie Forum Historyczne (Alicja Męczyńska)

Pogoda była jak marzenie, słonecznie i ciepło więc piesza wędrówka zapowiadała się interesująco.
Uczestników było ponad sto osób, marsz rozpoczęliśmy o rejonów Neptuna gdzie krótko omówione były schrony
-nr. 416 (bierny) znajdujący się przy Neptunie (od wschodu dawnej kaponiery Michaelisa)
-nr. 417 (bojowy na jeden karabin maszynowy) który jest pod drogą biegnącą po skarpie między torami kolejowymi a rzeką Odra.
Niestety dostęp do tych bunkrów nie był możliwy i musieliśmy tylko zapoznać się z ich rolą w okresie wojny.

Następnie skarpą wzdłuż torów kolejowych udaliśmy się droga polna obok zajezdni autobusowej w kierunku ulicy Rudnowskiej, dalej obok FaMaBy do Widziszowa gdzie czekały na nas schrony:
-nr. 410 - bojowy, od wschodniej strony jednostki wojskowej.
-nr. 411 - bierny, znajdujący się od zachodniej strony jednostki wojskowej.
Oba bunkry mogliśmy podziwiać od zewnątrz oraz od środka. Są oczyszczone, posiadają resztki wyposażenia. W pobliżu obiektu nr. 410 nad ogniskiem upiekliśmy kiełbaski dzięki czemu posililiśmy nasze "wątłe" ciała ;-)

Kolejny odcinek drogi do przebycia był znaczny, z Widziszowa udaliśmy się ulica Rudnowską, Portową, Nadodrzańską, Nabrzeżna i Topolowaą w kierunku portu handlowego na terenie którego jest obiekt nr. 424, najbardziej interesujący pod względem wyposażenia.

Schron bojowy ten ma obie płyty pancerne stanowisk strzeleckich (wschodnią i zachodnią), posiada też opancerzony strop stanowiska obserwatora z częściowymi elementami mocującymi peryskop obserwacyjny.
We wnętrzu było sporo oryginalnych elementów stalowych które wyjątkowo nie zostały rozkradzione. Bunkier ten zwiedzaliśmy z wierzchu i od środka i miejmy nadzieje, ze jeszcze wiele osób będzie mogło oglądać ten obiekt zabytkowy o dużych walorach poznawczych.
Przy obiekcie 424 zakończyliśmy zwiedzanie bunkrów.

Galeria fotograficzna jest na stronie Google Picasa.
http://picasaweb.google.c...Numery410411424
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-28, 20:24   

Byl CZAD krotko mowiac... liczylem na max 10 osob, a bylo "troche" wiecej.

Wielkie CENX :-* Celestynie Meryk z Klubu Podróżnika za zorganizowanie wycieczki i dla Alicji Męczyńskiej za wsparcie podczas marszu, ktora zreszta byla na miejscu jako przedstawicielka naszego Forum Historycznego.

Podziekowania dla Katarzyny i Arka ze Stowarzyszenia "Twierdza Głogów" za wsparcie i latarki, dla Tadeusza za krotki rys historyczny i galerie, dla Maćka Walacika (najmlodszy GROT'owiec) za dopilnowanie ogniska, dla Maćka zza ściany za fotografie.
Oczywiscie dziekuje Glogowianom za przybycie, rozmowy i wymiane zdan.

Obiekt w Porcie Handlowym zwiedzalismy dzieki uprzejmosci wlasciciela - Pana Stawińskiego, a obiekty 410 i 411 m.in. dzieki Panu Ireneuszowi Dominiakowi oraz dowodcy jednostki wojskowej na Widziszowie.

Jaśnie Panujący Prezes Stowarzyszenia GROT - Łukasz Jedynak.
"Yedyny"
_________________

 
 
Mlody 

Wiek: 27
Dołączył: 13 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-28, 22:52   

http://www.glogow-info.pl...=22243&Itemid=2

http://www.gpi.glogow.pl/...lbum/index.html

a filmik się robi :)
_________________
SMGF "TG"
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-29, 09:45   

Dzisiaj galerię z rajdu po bunkrach wzbogaciłem o opisy fotografii,
http://picasaweb.google.c...Numery410411424
Jako, że mogłem przy opisach popełnić jakieś błędy proszę o wychwycenie takowych i poinformowanie w celu ich skorygowania.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
BenKrooger 

Wiek: 41
Dołączył: 20 Kwi 2012
Posty: 3
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-29, 11:19   

Było GIT że tak powiem.
Szkoda tylko że kosiarki skutecznie zagłuszały Jaśnie Panującego Prezesa Stowarzyszenia GROT - Łukasza Jedynaka i Pana Tadeusza pod Neptunem i tradytorem.
Wielkie podziękowania za wspaniałą okazję poznania zasypanych (i odkopanych) kawałków głogowskiej historii
_________________
BenKrooger
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-29, 11:39   

Witamy na Forum - widac, ze wczorajsze rozmowy i wizytowki do czegos sie przydaly :)
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-04-29, 23:53   

glogauYedyny napisał/a:
Byl CZAD krotko mowiac... liczylem na max 10 osob, a bylo "troche" wiecej.

No i ja muszę przyznać, że doznałam szoku ;-)
Ze swej strony dodam, że Yedyny jako przewodnik po tych tematach jest po prostu jedyny i najlepszy! Na początku trudno mi było zrozumieć logikę tej trasy, ale przy ostatnim bunkrze wszystko już było jasne, najlepsze zostawił nam na koniec :mrgreen: Pogoda dopisała, nawet za bardzo, więc sporo osób nie dotrwało i niestety mają czego żałować... Uważam, że z tego rajdu powinien się urodzić jakiś tekst do Odkrywcy, więc Yedyny - do dzieła ;-) ;-) ;-)








...a to zdjęcie jest dowodem na to, że nie byłam jedyną blondynką, która schodziła do bunkrów w okularach p/słonecznych :-P hahhaah





Więcej zdjęć TUTAJ

W związku z tym, że fanem betonu to ja nie jestem, więc poszłam na ten rajd jako zupełny amator i powiem szczerze, że było rewelacyjnie :-D
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-04-29, 23:57   

BenKrooger, witaj na GFH :-D
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła