Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Z fary
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-11-24, 10:05   Z fary

Dzis napisala do mnie Pani zza wielkiej wody, wyslala mi 2 dokumenty, ktore znalazla w archiwum:



_________________

 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-11-24, 11:15   

Tłumaczenie nieprzysięgłe z języka niemieckiego

[dokument jednostronny]

(do użytku szkolnego)

W roku tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym szóstym [1896] dziewiętnastego [19] maja kapelusznikowi Georgowi Blaim (kat.) z Głogowa, jego żona Marie z domu Pröschel urodziła córkę, która trzydziestego pierwszego [31.] maja 1896 została ochrzczona w tutejszym kościele ewangelickim imionami Charlote Pauline.

Głogów, 13 grudnia 1906 r.

Probostwo ewangelickie

[podpis:] Ender

[pieczęć okrągła z napisem:]
[napis nieczytelny]
Glogoviensis Eccl. A.C., [...]

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Tłumaczenie nieprzysięgłe z języka niemieckiego

[dokument jednostronny]

(do użytku szkolnego)

W roku tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym szóstym [1896] piątego [5] października kapelusznikowi Rudolfowi Felke (kat.) w Głogowie, jego żona Clara z domu Bode (ew.) urodziła córkę, która szóstego [6] grudnia 1896 r. została ochrzczona w tutejszym kościele ewangelickim imieniem Gertrud.

Głogów, 5 stycznia 1910 r.

Probostwo ewangelickie

[podpis:] Ender

[pieczęć okrągła z napisem:]
[napis nieczytelny]
Glogoviensis Eccl. A.C., [...]
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-11-24, 18:41   

Pieczęć (prawie) czytelna:

|DNR(?) SERVA NOS| GLOGOVIENSIS ECCL(ESI)A <kropka> D(?) <kropka> SIGILL(UM)
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-11-25, 11:07   

No właśnie: PRAWIE czytelna jest ta pieczęć. Myślę, że w publikacjach drukowanych jest to rozpisane, więc gdy tylko do nich dotrę, poszukam.
Po rysunku na pieczęci wynika, że świadectwo chrztu zostało wystawione w Kościele Łódeczka Chrystusowa, nie w farze.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-11-25, 11:20   

Tulpar napisał/a:
...świadectwo chrztu zostało wystawione w Kościele Łódeczka Chrystusowa, nie w farze.

dokładnie, Yedyny zmień tytuł... skąd ta pani ma te dokumenty?
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-11-25, 11:53   

Glogoviensis Eccl. A.C. Sigill.

"Sigillum Ecclesiae" oznacza "pieczęć kościelna/kościoła"
ma to w swoim znaku także parafia ewangelicka w Kaliszu:
http://www.kalisz.luteranie.pl/

AC to może "anni currentis", czyli "tego roku, w tym roku, roku bieżącego"

Będę myślał, co tam jest napisane i jak to przełożyć.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-11-26, 03:49   

Tulpar napisał/a:
No właśnie: PRAWIE czytelna jest ta pieczęć.

Pisząc "prawie czytelna" miałem na myśli to, że nie do końca jestem (jeszcze) w stanie rozwiązać skróty.

Tulpar napisał/a:
Po rysunku na pieczęci wynika, że świadectwo chrztu zostało wystawione w Kościele Łódeczka Chrystusowa, nie w farze.


Mylisz się Tulparze. Po wizerunku można przypuszczać, że pieczęć ta pochodzi z Łodzi Chrystusowej. Pewność możesz mieć w momencie kiedy to będzie dało się udowodnić.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-11-26, 13:11   

Cytat:
.. skąd ta pani ma te dokumenty?

Szłem łonkom, kwiaty pachły, ona podejszła i żecze: Yo, Yedyny, masz tu skany zdobyczne; a ja na to: cenx.
_________________

 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-11-26, 15:32   

Tulpar napisał/a:
ma to w swoim znaku także parafia ewangelicka w Kaliszu:
http://www.kalisz.luteranie.pl/


Niczego to nie dowodzi. Sformułowanie sigillum ecclesiae, które słusznie przełożyłeś jako "pieczęć kościoła" pojawia się na pieczęciach od średniowiecza, tak samo jak np. sigillum conventi (pieczęć konwentu) albo sigillum capituli (pieczęć kapituły).
Po drugie, w mojej opinii, szukanie poparcia tezy we współczesnym logo stylizowanym na pieczęć jest co najmniej niepoważne. Z resztą nie doczytałeś chyba całości napisu, który brzmi Sigillum Ecclesiae Lutera Kalis czyli "pieczęć Kościoła luterańskiego Kalisz". Samo sigillum ecclesiae jest sformułowaniem zbyt uniwersalnym, żeby dowodziło czegokolwiek, choć zgadzam się i uważam za interesującą Twoją uwagę, że na podstawie wyobrażenia na pieczęci można przypuszczać, że pochodzi ona z Łodzi Chrystusowej, ale tylko i wyłącznie przypuszczać.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-11-26, 21:22   

Zio napisał/a:

Mylisz się Tulparze. Po wizerunku można przypuszczać, że pieczęć ta pochodzi z Łodzi Chrystusowej. Pewność możesz mieć w momencie kiedy to będzie dało się udowodnić.


A czy fara była w okresie, w którym wystawiono dokumenty katolicka, czy ewangelicka?

Po nazwisku księdza ewangelickiego można dojść, gdzie wystawiono dokument. Tam, gdzie pełnił urząd, tam wystawił dokument.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-11-26, 21:31   

Zio napisał/a:
Z resztą nie doczytałeś chyba całości napisu, który brzmi Sigillum Ecclesiae Lutera Kalis czyli "pieczęć Kościoła luterańskiego Kalisz".


Nie tylko doczytałem, ale napisałem o tym powyżej: "ma to w swoim znaku także parafia ewangelicka w Kaliszu".


Zio napisał/a:
Samo sigillum ecclesiae jest sformułowaniem zbyt uniwersalnym, żeby dowodziło czegokolwiek,


Nie pisałem, że to coś udowadania. Zwróciłem uwagę, że ma to także parafia ewangelicka w Kaliszu.

Zio napisał/a:
choć zgadzam się i uważam za interesującą Twoją uwagę, że na podstawie wyobrażenia na pieczęci można przypuszczać, że pochodzi ona z Łodzi Chrystusowej, ale tylko i wyłącznie przypuszczać.


Nie trzeba przypuszczać. Wystarczy znaleźć tę pieczęć na innym dokumentcie lub może w publikacjach regionalistycznych. Lub, jak pisałem, potwierdzić nazwisko duszpasterza. Ja, jako głogowianin jedynie z urodzenia, nie posiadam tylu materiałow, ile z pewnością część forumowiczów.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-11-26, 23:22   

Tutaj jest Fritz Ender, podany jako duchowny protestancki:
http://www.glogow.pl/tzg/...iograficzny.pdf
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2011-11-27, 14:41   

Zio napisał/a:
choć zgadzam się i uważam za interesującą Twoją uwagę, że na podstawie wyobrażenia na pieczęci można przypuszczać, że pochodzi ona z Łodzi Chrystusowej, ale tylko i wyłącznie przypuszczać.


W książce ,,Glogau im Wandel der Zeiten" pod wizerunkiem wspomnianej pieczęci jest opis -

,, "Pierwsza pieczęć kościoła, pochodząca z akt Ewangelickiej Głównej Rady Kościelnej (Evangelische Oberkirchenrat) w Berlinie, nawiązuje do zwyczajowej nazwy "Zum Schifflein Christi" ("Pod Łodzią Chrystusową"). [druga] Pieczęć z XX w., która była w użyciu do konca II wojny św., nie uwzględnia tego, lecz używa jako centralnego motywu wydłużonego krzyża. Centralne Archiwum Ewangelickie [Evangelisches Zentralarchiv] w Berlinie nie posiada w swoich zbiorach pieczęci oryginalnych pieczęci głogowskiej gminy [parafii] Kościoła Pokoju [Friedenskirchegemeinde] " (tłum. A.Bok)

Uważam, że nie ma się nad czym rozwodzić - pieczęć jest znana od lat i od zawsze identyfikowana była z głogowską Łodzią Chrystusową.

IMG_0068.JPG
Plik ściągnięto 121 raz(y) 94,39 KB

_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2011-11-27, 15:21   

Druga wspomniana pieczęć ,,Łodzi Chrystusowej"

IMG_0069.JPG
Plik ściągnięto 14637 raz(y) 36,14 KB

_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-11-27, 18:02   

Czyli sprawę można uznać za zamkniętą.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła