Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
GLOGAU - FILM Z ROKU 1945
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-06, 16:05   GLOGAU - FILM Z ROKU 1945

Napisal do mnie pewien Pan, ktory przeslal mi sensacyjna korespondencje. Rozmawialem z kilkoma osobami zwiazanymi z historia Glogowa. Sprawa jest -o dziwo (!)- znana, jednak nie ma pewnosci co do przedstawienia naszego miasta na filmie, choc i tak nikt nie widzial jeszcze ani jednej klatki...



Ponizej tlumaczenie Tadeusza (dzieki :*):

"W odpowiedzi na wasze zapytanie informuję, że rzeczywiście w archiwum znajduje się
przechowywany dokumentalny film (zapis filmowy) pt. Glogau w 1945 r., a nie film
dokumentalny, taki jaki Wy przypuszczaliście.
Interesujący Was film jest czarno-biały, bez dźwięku, w powszechnym metrażu 162,3 metra
(co wychodzi około 6 minut); wyprodukowana przez operatorów Centralnych studiów
Filmów dokumentalnych.
Archiwum nie zrobiło kopii filmu dokumentalnego w całości, a tylko
fragmenty. Jako, że interesuje Was kopia filmu, to ona może zostać wykonana: 3 Euro za 1 sek. w
formacie Super-VHS tylko pod warunkiem demonstrowania jako ekspozycja muzealna. Archiwum
przygotuje kopię filmu dokumentalnego tylko po otrzymaniu oficjalnego pisma ze wskazaniem celu
wykorzystania, nazwy podmiotu, pełnomocnego podpisu umowy, która zostanie zawarta między
archiwum a zainteresowaną stroną, a także gwarancji opłaty. Niestety, pocztą kasety z zapisem nie
wysyłamy, nieodzowny jest przyjazd do upoważnionego podmiotu.
W sprawie przygotowania kopii filmu dokumentalnego "dla miłośników": archiwum
wykonuje kopie w formacie VHS ulgowo tylko w przypadku użytkowników kategorii:
-studenci, wykonujący pracę kursancką i dyplomową
-pracownicy naukowi, trudniący się różnymi pracami naukowymi,
-osób, które mają związek z osobami przedstawionymi na filmie dokumentalnym przechowywanym
w archiwum.
Kopię też wykonujemy pod warunkiem przedstawienia oficjalnych pism od uczelni lub
oświadczenia, zamówienie zapisu fragmentów na kasecie magnetowidowej będzie wykonane tylko
po dokonaniu opłaty i zamknięciu umowy.
"
_________________

 
 
PaulDeter 


Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Glogau/Breslau
Wysłany: 2011-10-07, 00:08   

Odpisz mu że skoro zabrali naszą Madonnę z Dzieciątkiem pędzla Łukasza Cranacha Starszego, niech kopię filmu zrobią za darmoszkę :). Swoją drogą trochę sceptycznie podchodzę do całej sprawy. Słyszałem, że gdzieś krąży taśma z przedwojennego Głogowa, ale czy z 1945 r. i czy film jest obecnie w Rosji nie dam sobie ręki uciąć...? Ktoś mi mówił o Belgii? Z kolei to zdanie mnie trochę rozśmieszyło, jeżeli chodzi o zniżki: "osób, które mają związek z osobami przedstawionymi na filmie dokumentalnym przechowywanym
w archiwum" - czyli mają spis każdego kto na filmie się pojawił heh? Trochę dla mnie bujda, Mogą mieć tak zmontowany materiał, że wiesz pokażą same gruzy i nie odróżnisz czy to Warszawa, czy Głogów. Choć z pomocą mogłyby przyjść znowu słynne głogowskie szyldy sklepowe :)
_________________
Xandir85
 
 
Tadek 
Tadek


Wiek: 59
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 91
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-07, 04:38   

Jest taki jeden, co miał dziadka w Wehrmachcie, może on dostałby jakąś zniżkę :-P
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-07, 07:26   

też podchodzę sceptycznie do tego filmu. Poza tym ten skan w takiej postaci jest mało wiarygodny. Żadnych adresów, dat, nazw instytucji...
_________________
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-07, 07:32   

Gdzieś pamiętam, że na krótko po zdobyciu Festung Glogau sowiecka kronika filmowa kręciła krótki film, nie pamiętam gdzie wyczytałem tą informację (chyba na jakiejś rosyjskiej stronie). Filmowano około 3 kwietnia albo 4. Na razie w sieci nie natknąłem się na takowy film ani na fragmenty. Być może to jest to co opisane zostało w tym piśmie.
Przy okazji można posłuchać komunikatu radiowego (rosyjskiego) z dnia 1 kwietnia 1945 roku, link:
http://ura.9may.ru/svodka/20100401/209522041.html
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
PaulDeter 


Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 22
Skąd: Glogau/Breslau
Wysłany: 2011-10-07, 12:34   

Fragmenty ale to bardzo krótkie są w dokumentalnym filmie Było...nie minęło, niestety nie pamiętam który odcinek :(
_________________
Xandir85
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-08, 08:18   Lista filmów o Głogowie

Ponizej lista filmow o Głogowie, wzmianki o miescie i okolicach (np. butowa Huty). Nie dziękujcie (numer konta podam pozniej, hehehe) ;>

1. POLSKA KRONIKA FILMOWA 21/68, Wydanie A
Zawartość kroniki (m.in.):
5. GŁOGÓW WCZORAJ I DZIŚ - obraz miasta w roku 1945 i 1968

2. FESTUNG GLOGAU, TWIERDZA GŁOGÓW, Reżyseria: Marcin Bradke
* Film dokumentalny
* Produkcja: Polska
* Rok produkcji: 2005
* Dane techniczne: Barwny. 25 min.

3. Polska Kronika Filmowa nr 14b/81 - 1981 (kwiecień)
Polska Kronika Filmowa nr 14, Wydanie B
Tematy kroniki (m.in.):
2. Huta Głogów

4. Piątka z ulicy Barskiej
* Film fabularny
* Reżyseria: Aleksander Ford
* Produkcja: Polska
* Rok produkcji: 1953
* Premiera: 1954. 02. 27
* Gatunek: Film obyczajowy, Film polityczny
* Dane techniczne: Barwny, 110 min.
Okres zdjęciowy: 28 stycznia - październik 1953. Plenery: m.in. Głogów


Produkcje pozostałe:
Glogau -wie es einst war, nach alten Postkarten
Film o Głogowie na kasecie Video pt."Glogau wie es einst war, nach alten Postarten + 50 Bilder nach der Zerstoerung", pokazujący Głogów jaki był przed wojną. Oparty jest na dawnych pocztówkach -omawia poszczególne ulice, skwery i place, a także osobliwe miejsca dawnego Głogowa. Na koniec przedstawione jest 50 zdjęć starego miasta bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych - lektor w języku niemieckim, czas trwania ok 70 min.

Denkmalumwidmung in Glogau
Film o Głogowie na kasecie Video z 27 maja 2000, poświęcony jest uroczystości odsłonięcia pomnika polskich i niemieckich ofiar wypędzenia - dawny pomnik EBERTA. Film w języku polskim i niemieckim, czas trwania ok 54 min. Jakość filmu jest dostateczna - trochę rwie obraz u dołu ekranu.

Glogau nach 50 Jahren, was blieb uebrig?
Film o Głogowie na kasecie Video, przedstawia Głogów po 50-ciu latach i to co po nim po wojnie ocalało. Pokazuje budynki i miejsca dawnego Głogowa omawiając poszczególne obecne ulice i budynki. Film ten jest z roku ok. 1992, całość - w języku niemieckim.

Produkcje Yedynego na Youtube:
http://www.youtube.com/user/GlogauY

Produkcje osobnika "daswarglogau":
http://www.youtube.com/us...u/0/U0lioal6zTA
_________________

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-19, 11:32   

Napisalem osobiscie do w/w archiwum - trzeba stawic sie na miejscu, nie wysylaja probek, moga dostarczyc film na plycie DVD, tzn. zgrac go do takiego formatu; nie ma mozliwosci wykorzystanie komercyjnego (chyba ze w osobnej umowie), mozna wykorzystywac ewentualnie w pokazach dla mieszkancow (napisalem w imieniu Stowarzyszenia GROT) bez dodatkowych oplat, ale jak pisalem wczesniej: 3 Euro za sekunde.
Tym razem takze pomogl w tlumaczeniu Tadek :-*
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-19, 11:52   

ale jest możliwość obejrzenia filmu zanim zgrają? W ciemno brać to bym się bała...
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-19, 11:56   

Jak najbardziej jest mozliwy wyjazd i obejrzenie fragmentu, pozniej decyzja czy bierze sie calosc, czy jakies urywki.
Jak na razie stac mnie na 1 sekunde... ;)
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-19, 13:01   

jakby co, zapłacę za 2 sek. :-P
_________________
 
 
 
Mateusz-glogau 


Dołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 53
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-19, 19:38   

Mogę sekundę dorzucić ;)
_________________
http://www.wix.com/mateuszglogow/mateuszglogow
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-10-19, 21:38   

Oczywiście mogę na poważnie się dołożyć, jakkolwiek myślę, że warunki udostępnienia mają na celu stworzenie bariery nie do przejścia.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-20, 08:42   

Tulpar napisał/a:
Oczywiście mogę na poważnie się dołożyć, jakkolwiek myślę, że warunki udostępnienia mają na celu stworzenie bariery nie do przejścia.

Muszę się z tym zgodzić.
O ile sfinansowanie 6 minut tego filmu nie jest jeszcze bariera o tyle warunki jego użytkowania są obwarowane ograniczeniami powodującymi w praktyce bezużyteczność tej kroniki filmowej. Sądzę, że lepiej spróbować wyszukać w internecie może ten film gdzieś już funkcjonuje jako fragment większego dokumentu. Nie sądzę, aby rzeczywiście był w pojedynczym egzemplarzu. Na razie uważam, że nie ma pośpiechu. 6 minut "kota w worku" z prawami do "kameralnego" wyświetlania nie są na tyle atrakcyjnymi warunkami aby organizować wycieczkę i kupować.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-11-09, 09:39   

a to ci dopiero nius:
Cytat:
Komisja [Ekologii, zdrowia, Sportu i Turystyki] wnioskuje także, aby rozpoznać wstępnie sprawę i po zbadaniu oferty zakupić krótki kronikarski film o Głogowie nakręcony w 1945 roku przez operatorów radzieckich i przechowywany obecnie w rosyjskich archiwach filmowych. Film mógłby służyć zarówno muzeum jak i element wspomagający promocję i turystykę historyczną w mieście.

źródło: http://cyklon.nazwa.pl/masz/news.php?readmore=633
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła