Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gotyk na śmietniku...
Autor Wiadomość
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
  Wysłany: 2011-10-04, 21:38   Gotyk na śmietniku...

Drodzy formownicze! Wciąż jestem zaszokowany odkryciem, którego dokonałem w Głogowie blisko dwa tygodnie temu. Do tego stopnia, że nie byłem dotąd w stanie Wam go zaprezentować. Mamy bowiem do czynienia z jednym z największych skandali od lat! W grę wchodzi los naszego dziedzictwa kulturowego. Ale zacznę od początku...

21 września szukałem za kolegiatą pozostałości dawnego cmentarza katolickiego. Nie natrafiłem jednak na nie, lecz na coś znacznie gorszego. Otóż przechodziłem właśnie po pięknie urządzonym parku przykolegiackim, kiedy wzrok mój przykuło pewne rumowisko. Zaciekawiony podszedłem bliżej. Okazało się ono być składowiskiem odpadów pochodzących z remontu kolegiaty. Wokół walały się sterty kostek brukowych, wiadra po farbach, uszkodzone płytki ceramiczne i inne śmieci.

To właśnie w głębi tego niepozornego śmietniska zastałem przerażający widok. Wpierw zauważyłem masywną sylwetkę granitowego pomnika, pochodzącego zapewne ze wspomnianego cmentarza katolickiego. Po chwili – tuż obok - rozpoznałem wykonane z alabastru elementy późnobarokowej ambony z kolegiaty. Prędko nastąpiła fala odkryć. Metr dalej na zbutwiałych deskach, za odkrytą plandeką leżał zbiór zabytkowej kamieniarki – i to dość wysokiej klasy. Od fragmentów średniowiecznych maswerków, elementów żeber sklepienia po piękne gotyckie i renesansowe epitafia (zarówno duchownych, jak i arystokratów). Materiały: piaskowiec, marmur, alabaster. Wszystko pochodziło z wnętrza kolegiaty.

Natychmiast przystąpiłem do interwencji, powiadamiając głogowskie muzeum. Reakcja instytucji pozostawiała jednak wiele do życzenia. Muzealnicy zdecydowali się załatwić sprawę polubownie, tzn. na korzyść winowajcy - proboszcza kolegiaty (!). Zabytki mają zostać po prostu przeniesione do wnętrza świątyni. Wszystko po cichu, jak gdyby nic się nie wydarzyło. Uważam to jednak - delikatnie mówiąc - za zwyczajne tchórzostwo ze strony MAH.

W następnych dniach wciąż monitorowałem miejsce. Odkryłem przy tym kolejne składowisko, które poprzednio nie zauważyłem. Wyglądało na nienaruszone. Kiedy podniosłem mokrą plandekę, moim oczom ukazały się barokowe epitafia (dobrze widoczne były łacińskie napisy!).

Zabytki te zostały zdeponowane w skandaliczny sposób 2 lata temu (oczywiście przez parafię). Były one zinwentaryzowane - wskazują na to namalowane na nich liczby. Ponadto tej samej klasy obiekty znajdują się we wnętrzu kolegiaty (a także muzeum)! Co ciekawe miały być zabierane do świątyni, w celu konserwacji i wkomponowania we wnętrzu (sic!). Całość jest fatalnie zabezpieczona i niestrzeżona – obiekty nastawione są bezpośrednio na intensywną erozję (oddziaływanie atmosferyczne!) oraz grabież ze strony osób postronnych. Nadmienię przy tym, że skład znajduje się kilkadziesiąt metrów od kolegiaty. Kamieniarka kruszeje (marmur dosłownie się rozsypuje), pokrywa się mchem, jak i zielonkawym nalotem. Wszystko leży bezpośrednio pod gołym niebem (niektóre elementy zwyczajnie walają się w trawach), pośród zwykłych odpadów. Na dodatek na wyciągnięcie ręki - część zabytków została zapewne już rozgrabiona (patrz: "pierwszy" składzik). W ten sposób, na własną prośbę, bezpowrotnie utraciliśmy część naszego dziedzictwa kulturowego.

Nie po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, kiedy Kościół jest winny za dewastację zabytków. Z podobnymi sytuacjami mam do czynienia w Polkowicach, jak i pobliskim Jędrzychowie.

Zdjęcia mówią jednak same za siebie:











































































































_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-04, 23:22   

Przepraszam za słowa, ale to już jest k*rwa skandal!

Trzeba zacząć działać. Na priv podam swój numer telefonu tym, którzy zechcą za sprawę wziąć się ze mną. Zaczynamy od jutra.

Zaczniemy od spróbowania załatwienia sprawy polubownie i na spokojnie z proboszczem kolegiaty. Kiedyś go poznałem, sprawiał wrażenie człowieka, z którym można się dogadać po ludzku.
Jeżeli to nic nie da, podejmiemy inne kroki, ostrzejsze. Trzeba będzie porozmawiać z władzami (które pewnie i tak nic nie zrobią).
Na koniec złoży się doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa na podstawie art. 108 i 110 z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Wszystkie te działania od pogadanki do prokuratury trzeba załatwić w ciągu kilku dni. Żadnych mediów!!!, bo inaczej będziemy mieli pewność, że zabytki znikną na dobre i to bardzo szybko.

edit
Do doniesienia do prokuratury można by jeszcze muzeum podciągnąć, bo wiedziało, a nie zrobiło.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-10-04, 23:42   

Ze strony MAH pierwsze kroki miały zostać podjęte. Jutro to jednak sprawdzę - dowiem się jak (i czy) się zakończyły - działam w wolontariacie muzealnym. Obawiam się opieszałości w tej sprawie.

Zio napisał/a:
Do doniesienia do prokuratury można by jeszcze muzeum podciągnąć, bo wiedziało, a nie zrobiło.


W każdym razie muzeum dowiedziało się dopiero dzięki mojej interwencji.

PS. Dostałeś wiadomość na priv.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-05, 08:25   

Oto -niestety- Głogów. Ksiadz po prostu nie mial na to miejsca, a i muzealnicy nie dysponuja tak pojemnym magazynem.
Mialem gdzies archwialne fotografie, te fragmenty leza tam juz kilka lat.
_________________

 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-10-05, 08:28   

glogauYedyny napisał/a:
Oto -niestety- Głogów. Ksiadz po prostu nie mial na to miejsca, a i muzealnicy nie dysponuja tak pojemnym magazynem.


To nie jest jednak żadne usprawiedliwienie.

Ciekaw jestem czy wie o tym wszystkim architekt odbudowy świątyni, prof. Olgierd Czerner (choć szczerze wątpię). Moim zdaniem w pierwszym rzędzie powinien zostać poinformowany o sytuacji.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-05, 08:41   

Ślązak napisał/a:
glogauYedyny napisał/a:
Oto -niestety- Głogów. Ksiadz po prostu nie mial na to miejsca, a i muzealnicy nie dysponuja tak pojemnym magazynem.


To nie jest jednak żadne usprawiedliwienie.


Ślązak ma dużo racji. Skoro leżą tam kilka lat (jak nie więcej), to przecież można było w tym czasie coś zrobić. Może nie wszystko na hurra!, ale po kawałku. W kolegiatę i tak są ładowane tak wielkie pieniądze, że odpowiednie zabezpieczenie tych elementów, byłoby raczej fraszką. Jeśli chodzi o brak miejsca, to zawsze można coś wykombinować, a i parafianie pewnie by pomogli. Tylko musi się chcieć.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-05, 10:05   

Wie, czy nie wie, jestem za tym by poinformować prof. Czernera. Żebyśmy się nie dublowali, Ślązak ufam, że zrobisz to tak jak trzeba. Możesz mu podlinkować dyskusję z forum, niech wie, że jest afera. Maila do niego na pewno zdobędziesz. Zio, planujesz spotkanie z proboszczem w pierwszej kolejności, czy co? Ja bym się mediów nie obawiała. Zaszkodzić już bardziej nie zaszkodzą. Jedyny, wrzuć te archiwalne foty, napisz z którego roku są.
_________________
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-05, 10:19   

Alicja napisał/a:
Zio, planujesz spotkanie z proboszczem w pierwszej kolejności, czy co?


Tak. Z tego, co widziałem, to Ty również :). Można to załatwić wspólnie. Tylko od razu mówię, że po południu jestem nieosiągalny ;)
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-05, 10:28   

Ano ja sie tylko zaoferowałam, że mogę sztuczny tłok zrobić ;-) Wy jesteście specjaliści od takich rzeczy, bo ja to zupełnie z innej parafii :-P Co do mediów... już chłopaki z Czerwonej Listy Zabytków Dolnego Śląska podlinkowali naszą dyskusję, tak że jej echa na pewno poszły już w świat.
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-10-05, 10:31   

Alicja napisał/a:
Wie, czy nie wie, jestem za tym by poinformować prof. Czernera. Żebyśmy się nie dublowali, Ślązak ufam, że zrobisz to tak jak trzeba. Możesz mu podlinkować dyskusję z forum, niech wie, że jest afera. Maila do niego na pewno zdobędziesz.


Zrobione.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-05, 10:32   

koniecznie daj znać, jak dostaniesz jakąś odpowiedź.
_________________
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-05, 11:01   

Zio napisał/a:
Tylko od razu mówię, że po południu jestem nieosiągalny ;)

Umówiliśmy się ze Ślązakiem na dzisiaj na 17:00 przed Tequilą, Yedyny też będzie. Jak ktoś jeszcze ma ochotę, to zapraszamy.
_________________
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-05, 11:09   

Alicja napisał/a:
Umówiliśmy się ze Ślązakiem na dzisiaj na 17:00 przed Tequilą, Yedyny też będzie. Jak ktoś jeszcze ma ochotę, to zapraszamy.


A co macie w planach na dziś?
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-10-05, 11:20   

Osobiście mam zamiar dokładnie omówić sytuację oraz oprowadzić po wspomnianych miejscach na Ostrowiu Tumskim. Poza tym narada kryzysowa.
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-10-05, 11:55   

...a w ogóle trzeba sie spotkać.
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła