Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ODERSTELLUNG - bunkry, schrony
Autor Wiadomość
MWalacik 


Wiek: 26
Dołączył: 28 Gru 2011
Posty: 34
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-02-02, 15:59   

Odkrywce można w TESCO kupić.Tam w tym kiosku na pasażu lub w samym TESCO.
 
 
 
pitpol 


Wiek: 63
Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 25
Skąd: ZG/Cz-k
Wysłany: 2012-02-02, 16:31   

No panowie z Gotu udało się wam zaciekawić czytelników jak takie poruszenie z kupnem prasy he ;-)
 
 
katarzyna 
katarzyna

Wiek: 39
Dołączyła: 24 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Głogów/ Kamiona
Wysłany: 2012-02-02, 17:32   

No, przeczytałam caly artykuł :) Łukasz, moje gratulacje :) przejrzyście napisane i zrozumiałym żargonem... A dla takiej "zielonej" osoby jak ja w takich tematach to duzy plus. :) Grot sie spisał ze Odkrywca o nim napisał :)
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-02-02, 18:06   

Dzieki za mile slowa w imieniu naszej grupy; ponizej wyciety przez cenzure (a moze i lekko zmieniony) fragment artykulu, jak widac emocje nie byly nam obce:

"Ręce usmarowane po łokcie, każdy próbuje zidentyfikować wygrzebywane z błota fragmenty. „Co to jest?!” -pytają jedni, „Nie mam pojęcia” - rzuca ktoś z boku. „Ale przyjebałem w łeb!” -oznajmia najwyższy z nas. „Zawór, odpowietrzenie... filtry!” -krzyczę oświetlając latarką jeden z nich. „O kurwa!” - tym razem Zbychu na coś trafił. „Wszystko poniemieckie, oryginalne... ja pierdolę, jaki to jest rarytas! Ale jaja, piękna sprawa” -skomentował na koniec Roman mówiąc o „naszym” schronie. " hehehe
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-02-02, 18:34   

No to zrobię sobie wycieczkę do tesco, dzięki za info! Jakby nie było, Kasia uśmiechnę się do Ciebie ;-) Yedyny, czemu mnie nie dziwi, że wycięli ten fragment :-P
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-02-02, 18:44   

Nie mam pojecia :/
_________________

 
 
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-02-26, 08:39   

Ten temat mnie ominął, ale na szczęście zajrzałem wczoraj do Odkrywcy sprawdzić, czy warto kupić - tylko dlatego, że zacząłem się rozglądać, bo nie było "Mówią Wieki" :) Zobaczyłem znajome nazwisko i już wiedziałem, że warto ;) Gratulacje!
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-05-04, 19:35   

Wklejam rozmowę prowadzona na shoutboksie aby została zachowana i nie wygasła za jakiś czas, temat bunkrów Oderstellung:
Kod:
[Wto 20:08] glogauYedyny:  Tadek, mam troche materialow o schronach, Ty tez cos tam wspominales o swoich kolekcjach :) Dzieki za dobre slowo, GROT'owcy caly czas pracuja "w tle"
 [Wto 20:36] MWalacik:  Pracują,pracują nawet jutro ;)
 [Wczoraj 13:40] TadeuszFantom:  O głgowskich schronach? mnie interesują te nieodkryte no i numer 420 którego na mapie nie mogę znaleźć, czyżby go nie było?
 [Wczoraj 13:43] glogauYedyny:  420 jest zalany, wejscie z terenu energetyki zasypane, 2 plyty pancerne i wyposazenei wewnatrz + drzwi, piekna sprawa,
 [Wczoraj 13:44] glogauYedyny:  421-423 do namierzenia!
 [Wczoraj 15:24] TadeuszFantom:  Ja myślałem, że na terenie ZE jest 419, na mapie mam jako 419 i nie jestem pewien czy inny bez numeru w pobliżu nie jest. Jeśli chodzi o numery 421 do 423 to należy najpierw zrobić wizję lokalną pod kątem warunków terenowych, tego typu bunkry stawiano na terenie nieco podwyższonym (aby nie zalewało)
 [Wczoraj 15:25] TadeuszFantom:  Następnie przeanalizować z uwględnieniem zabudowań ówczesnych (Dom Strzelecki) oraz pobliskie budynki. Zbunkra musiało być otwarte część przedpola z uwzględnieniem kierunku ostrzału, przypuszczam ,że główny kierunnek (preferowany) będzie zachodni lub północno - zachodni.
 [Wczoraj 15:28] TadeuszFantom:  Sądzę, że nie były blisko Odry ale w odległości 100 - 150 metrów, na skarpie. Poszukam map lotniczych, nie wiem czy będę miał tego rejonu z roku 1945, umocnienia te łączono okopami pozwalającymi na komunikację między nimi i z mozliwością dojścia do nich bez potrzeby wychodzenia na otwarty teren. Na mojej mapie zaznaczenia tych bunkrów są mało precyzyjne, grube plamki z numerami.
 [Wczoraj 15:42] TadeuszFantom:  Przy okazji, wczoraj otrzymałem informację, że na stacji kolejowej Wróblin Głogowski są stalowe drzwi gazoszczelne ze schronu, podobno zdjęte z zawiasów.
 [Wczoraj 15:51] TadeuszFantom:  Jeśli chodzi 0 420 to może być bunkier z ZE, bo tam według mapy są dwa bunkty, jeden bojowy z dwiema płytami pancernymi i jeden bierny (419). Ten bojowy nie ma u mnie widocznego numeru na mapie, więc może mieć numer 420, zaznaczone dwa kierunki ostrzału, jeden w kierunku mostu kolejowego (nasady jego północnej), drugi w kierunku nasady północnej mostu drogowego.
 [Wczoraj 18:47] glogauYedyny:  mam zdjecia lotnicze z Herdera terenu od energetyki do portu, pieknie widac okopy i ziemianki, jednak bedac w terenie nei trafilismy nawet na fragmenty betonu po ewentualnym wysadzeniu, a ziemianki i gniazda flaków bez problemu namierzylismy zgodnie z mapa
 [Wczoraj 18:48] glogauYedyny:  419 moze byc pod budynkiem energetyki, typowy bierny
 [Wczoraj 18:49] glogauYedyny:  423 jest raczej wysadzony, chyba wlasnie z niego jest ten stol na terenie portu
 [Dzisiaj 23:43] MWalacik:  Schron 423 jak dobrze mi wiadomo jest schronem biernym,który chyba nie posiadał płyty pancernej.Jak napisał TadeuszFantom " Sądzę, że nie były blisko Odry ale w odległości 100 - 150 metrów, na skarpie" w czym na mapce oderstellung pozycja schronu 423 nie jest prezycyjnie okreslona.W porcie nie było raczej możliwości budowania takiego typu schronu pod jakimkolwiek z istniejących tam w 1930-1945r schronu biernego.Po pierwsze teran dzisiejszego portu jest powiększony i to sporo.
 [Dzisiaj 23:47] MWalacik:  Po wybraniu miału widać resztki starego ogrodzenia.Moim zdaniem schron cały czas tam jest i czeka na GROT-owców.Nie ma tam jakichkolwiek sladów exsplozji.Brak jakichkolwiek częsci bierniaka."Możliwe,że nie został wybudowany" moim zdaniem został,mogą świadczyn o tym min. okopy prowadzące dokładnie do tej skarpy gdzie moim zdaniem jest bierniak.Niemcy nie kopali by ich gdyby on nie istiał,tylko poprowadzili by o wiele krótszą drogę do nastepnego schronu nr.422
 [Dzisiaj 23:51] MWalacik:  Położenia schronu 422 również nie zostało odnalezione.Lecz po dokładniejszym przeanalizowaniu map oderstellung oraz zwykłego programu google earth najprawdopodobniej odnaleźliśmy i ten.Świadczą o tym okopy,strategiczne położenie bojowego schronu 422 oraz ostrzelana bardzo mocno ściana która znajduje się tuż przy dużym nasypie z ziemi.
 [Dzisiaj 23:54] MWalacik:  Lecz i te domniemania mogą zostać obalone.Jedynym sposobem na dowiedzenie się prawdy gdzie leżą i czy wogóle isnieją bunkry 423,422 jest wyruszenie w teren z prymitywnym sprzętem (łopata i nabijak) oraz z mapami.
 [Dzisiaj 23:57] MWalacik:  O schronie 421
 [Dzisiaj 23:59] MWalacik:  Bierniak,za dużo info i nim nie mam.Jest pewna możliwoś,gdzie takiego typu schron znajduje się ale w tej sprawię narazie nic nie napiszę :)
 [Dzisiaj 12:58] Alicja:  a ja wam proponuję przenieść dyskusję z sb na forum, bo tu zaraz wszystko zniknie, a szkoda... mamy odpowiedni temat http://www.gfh.glogow.pl/...ht=oderstellung
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-05-04, 21:52   

oooo! Super!
_________________
 
 
 
bartlomiej 
bartłomiej

Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 94
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-05-05, 11:11   

hej
wrzućcie gdzieś posiadane mapy oderstellung może wspólnymi siłami i burzą mózgów coś da się wyywnioskować
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-05-06, 09:40   

Już chyba kiedyś padła podobna propozycja... Chociaż nie mam żadnej mapy, jestem zupełnie przeciwna temu pomysłowi. Argumenty pozostają bez zmian, złomiarze i im podobni nie śpią. Nie wiadomo co się zachowało w tych schronach, mam nadzieję że GROT je odnajdzie i odpowiednio zabezpieczy, a potem poczytamy sobie o tym w Odkrywcy :-P
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-05-06, 10:37   

GROT namierzyl nastepujace obiekty (wczesniejsze ponizej numeru 400 takze, ale interesuje nas Glogow czyli 408-431):

400-418
420
424-431

Brakuje nam 421, 422 i 423. W porcie handlowym znajduje sie plyta pancerna przerobiona na stol, wiec jeden z tych trzech juz odpada (wysadzony); na 100% musialby to byc 422, bo tylko on byl bojowy, a 421 i 423 bierne (bez plyt).
_________________

 
 
MWalacik 


Wiek: 26
Dołączył: 28 Gru 2011
Posty: 34
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-05-06, 11:15   

Moim zdaniem 422 nie został wysadzony.BRAK czegokolwiek co by świadczyło,że został on wysadzony.Płyta może pochodzić z innych bunkrów.Ale może najpierw zlokalizujmy go to się dowiemy czy jest czy został wysadzony :)
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-05-06, 12:28   

Logocznie rozumujac, to brali material, ktory znajdowal sie najblizej i byl do czegos przydatny. Inna sparawa, ze te 3 schrony NIE ZOSTALY wybudowane, tyle ze nie widze sensu w lokalizacji na niemieckiej mapie budowli nieistniejacych. Kolejna sprawa, ze plyty pancerne i ciezszy sprzet dostarczany byl droga wodna i moze mieli czegos w nadmiarze. 424 tez ma pozakatalogowe wyposazenie - wstawiali tam to, co mieli akurat na magazynie.
_________________

 
 
remek87 

Dołączył: 31 Sty 2012
Posty: 2
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-05-08, 18:48   

Witam
Zwiedziłem ostatnio bunkry 411 i 424, muszę przyznać, że odwaliliście kawał dobrej roboty. Szkoda, że wcześniej nie wiedziałem o tej akcji, bo bym mógł coś pomóc przy pracach porządkowych. Czy działacie obecnie przy jakimś bunkrze?
Kiedy znowu będzie można wejść do środka 424 ? (ostatnią akcje zwiedzania z końca kwietnia przegapiłem)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła