Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Koszary na Żarkowie, wyburzenia
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-08-07, 11:22   

Relacja zdjęciowa z opisem z wizyty na obiektach:
-blokhaus do ognia bocznego przy ul. Wały Chrobrego
-zabudowania koszarowe Żarków
-zabudowania Zespołu Szkół Przyrodniczych
-pozostałości po dawnych wodociągach: Żarków i Górków
Link do galerii z opisem:
https://picasaweb.google.com/114781323666631539161/ZarkowBlockhausWodociag#

Na marginesie, rozmawialiśmy z mieszkańcami tego osiedla, są mili i bardzo gościnni. Najgorsze w tym jest to, że nawet mieszkańcy osiedla nie wiedzą które budynki będą wyburzane, nikt ich nie informuje o podejmowanych decyzjach, urzędnicy całkowicie lekceważą obawy osób zamieszkujących te budynki a chodzi przecież o ich przyszłość i dach nad głową.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-08-07, 12:44   

Ode mnie tez kilka:













_________________

 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-08-07, 13:57   

Strasznie żałuję, że nie mogłem się z wami wybrać. Zdjęcia są w miarę okej (patrząc z metodologicznego punktu widzenia), choć niektóre można by było poprawić.
Wpadłem też na pomysł, że można by było zrobić porządne opracowanie inwentaryzacyjne, włącznie z historią miejsca, opracowaniem przestrzennym itd. W tym tygodniu spróbuję ustalić konkretną datę rozpoczęcia prac, co pozwoli na określenie ile czasu zostało na wykonanie porządnej dokumentacji fotograficznej (z całą resztą nie ma aż takiego pośpiechu). Może nawet wystosuję jakieś pismo do prezydenta i uda się prace jakoś sformalizować. Mogę nawet to przeboleć i zrobić coś takiego pro publico bono. Ba! Można by nawet spróbować się do kogoś przytulić i wydać takie opracowanie :).
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-08-07, 13:59   

To była bardzo interesująca wizyta. Koszary są naprawdę piękne! A kondycja zabudowań nie jest tragiczna. Tragiczna jest za to urzędnicza głupota...

Prawdopodobnie na dniach napiszę raport o zabytku, który zamieszczę na różnych internetowych portalach.

Parę moich najlepszych ujęć:















_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-08-07, 17:00   

Mateusz-glogau napisał/a:
Co do rozmów z mieszkańcami to nie polecam tego. No chyba że postawicie każdemu wino marki wino. ;)

Oczywiście te stwierdzenie nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość. Ludzie sami do nas podchodzili, zapraszali nas do mieszkań, żebyśmy mogli ocenić stan budynków nie tylko z zewnątrz. A budynki, jak to było do przewidzenia, wcale nie są w tak żałosnym stanie, żeby je od razu wyburzać. Wyobraźcie sobie, że od 1945 r. w tym miejscu nic się nie zmieniło! ...poza tym, że co jakiś czas znika jakiś budynek, któremu pozwolono popaść w ruinę. Żarków został po wojnie zostawiony samemu sobie. Nie było tam nigdy żadnego remontu. Ludzie własnym sumptem robili co mogli, by podwyższać standard mieszakań, gorzej jest na klatkach, których remonty leżą w gestii ZGM, czy na zewnątrz budynków. Stan ich zaniedbania woła o pomstę do nieba... Jednakże, co ważne - mury wyglądają naprawdę porządnie, nic się tam nie sypie, nic nie skrzypi i nie rozlatuje się!!! Wymaga renowacji, a burzenie tego to kulturowe i historyczne barbarzyństwo. Gdzie podziali się miłośnicy głogowskich fortyfikacji i militariów? Przecież to koszary.... są tam teraz mieszkania, w których można pozwolić ludziom godnie żyć, a daje im się w zamian nędzne socjalne klitki np. na Krochmalnej.



















mój cały album z wyprawy jest pod tym linkiem album zdjęć z Żarkowa
 
 
 
Mateusz-glogau 


Dołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 53
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-08-07, 23:20   

Napisałem aby uważać na miejscowych ponieważ sam pomieszkuje na Żarkowie i wiem kogo można tam spotkać. Wiem że nie należy generalizować ale 70% osób z tego osiedla to czysty margines (który co najzabawniejsze nie ma zamiaru z tego dołka wychodzić). Cieszę się, że mieliście szczęście i trafiliście na porządne osoby. Co do stanu samych budynków to niestety nie podtrzymam Waszego hurraoptymizmu. Owszem z zewnątrz prezentują się jeszcze całkiem nieźle. Jednak jak zajrzeć do środka to wygląda to całkiem inaczej. Przewody kominowe i wentylacyjne nadają się tylko do rozbiórki, sieci wodne i kanalizacyjne nie były ruszane od 30lat, o stolarce okiennej i drzwiowej nie ma wspominać, stropy w niektórych miejscach nadają się tylko do zerwania. Osobiście i tak doceniam że miasto zdecydowało się na odrestaurowanie bloku 1 i 3 (które są w najlepszym stanie i na dodatek są to najciekawsze obiekty). Wiem że chciałoby się aby odrestaurowano całe osiedle ale pamiętajcie że nie żyjemy w Niemczech czy Kanadzie. Polska nadal jest biednym krajem i na takie perełki nie mam kasy. Trzeba docenić że się za to zabrali, a nie zostawili na kolejne lata.
_________________
http://www.wix.com/mateuszglogow/mateuszglogow
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-08-07, 23:41   

My skupiliśmy się na bloku nr 2, co do ktorego wszyscy mają jasność, że będzie wyburzony. Wyobraź sobie Mateusz, że byliśmy w środku, nie wiem, może nie doczytałeś... Byliśmy także w jednym z mieszkań na I piętrze.
 
 
 
Mateusz-glogau 


Dołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 53
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-08-07, 23:54   

Doczytałem doczytałem ale chciałem się odnieść to słów Ślązaka
Cytat:
Koszary są naprawdę piękne! A kondycja zabudowań nie jest tragiczna.
Z którymi pozwoliłem sobie się nie zgodzić ;).
_________________
http://www.wix.com/mateuszglogow/mateuszglogow
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-08-08, 00:17   

wiesz co, jak ja przyczytałam o wyburzaniu, to spodziewałam się naprawdę rudery w której mieszkanie zagraża życiu i zdrowiu. Z takim własnie nastawieniem tam szlismy. W tych budynkach, myslę że jest potencjał... ale rozumiem też, że w naszych czasach można naprawdę tanio postawić nowy blok. Może niech postawią gdzie indziej i nie zasłaniają się "rewitalizacją", bo nie zapowiada się zbyt ciekawie



Podoba mi się to zdjęcie, budynek koszar i w tle blok socjalny! Piekna kompozycja :-P
_________________
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-08-08, 07:08   

Alicja napisał/a:
mój cały album z wyprawy jest pod tym linkiem album zdjęć z Żarkowa

Obejrzałem, bardzo mi się podobają Twoje zdjęcia. Na prawdę masz sprawne oko do fotografowania, dostrzegasz ciekawe ujęcia.
P.S.
Może zrób ten album jako publiczny bo nie wszyscy mogą je obejrzeć.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2011-08-08, 07:17   

Dziękuje Wam za zdjęcia.
Natomiast nie wiem czy warto wyważać otwarte drzwi (Zio i Łukasz T.). W UM u dyr Zawickiego jest obszerne opracowanie dotyczące przeszłości, stanu obecnego i koncepcja zagospodarowania terenu.
Były publicznie dyskutowane 2 lata temu (były ogłoszenia w mediach). Byłem jednym z nielicznych zainteresowanych.
Ale myślę, że i dziś można otrzymać wgląd w te materiały. Ale oczywiście namawiam do pisania i kolportowania. z Zio to juz jestem umówiony na rozmowe. Zapraszam i was - od 16 sierpnia będe w Głogowie.

Jestem pod wrażeniem Waszej wycieczki - szczególnie za te opisy i szperactwo wewnątrz.

Pozdrawiam serdecznie
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-08-08, 22:46   

TadeuszFantom napisał/a:
Na prawdę masz sprawne oko do fotografowania, dostrzegasz ciekawe ujęcia.

Dzięki, ale to chyba przypadek ;-) Zresztą nie przypilnowałam się i nie wszystkie budynki mam z każdej strony...

TadeuszFantom napisał/a:
Może zrób ten album jako publiczny bo nie wszyscy mogą je obejrzeć.

jest dostępny dla każdego, tylko z podanego na forum linka, celowo :-P
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-08-11, 13:47   

Czerwona lista zabytków Dolnego Śląska na naszym profilu na fb zamieściła link o Rybniku, o remontach familoków ...Głogowianie, powinniśmy się wstydzić za plany naszych włodarzy wobec Żarkowa. Poczytajcie http://www.dziennikzachod...aleria-material
_________________
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-08-11, 15:51   

Kilka zagadnień związanych z programem "rewitalizacji" oś. Żarków.
Dokumenty dotyczące rewitalizacji Żarkowa można ściągnąć ze strony UM Głogowa (w postaci plików formatu .PDF):
http://www.glogow.pl/inde...projekty-unijne
zwłaszcza dokument o tytule "prognoza_LPR_Glogow.pdf"

Artykuł z Gazety Lubuskiej:
http://www.gazetalubuska....WIAT03/88619846

Rysunek - mapa z 1998 roku:
http://sit.glogow.pl/Plan/Images/ZARKOW.gif

UCHWAŁA NR XLVII/387/98
RADY MIASTA GŁOGOWA
z dnia 24.03.1998 r.
w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
osiedli mieszkaniowych ŻARKÓW - PIASTÓW ŚL. (jednostka D) w Głogowie.
http://sit.glogow.pl/Plan/Zarkow.htm

oraz opis przykładowego obiektu z karty ewidencji obiektu (zabytkowego) przykładowego budynku ul. Folwarczna 4 - przeznaczonego do wyburzenia (dla innych obiektów są podobne)
Cytat:
Nr ewidencyjny:

213



Nazwa obiektu:

Dom w koszarach



Czas powstania obiektu:
lata 80-te XIX w.



Adres obiektu:

Folwarczna 6a



Przeznaczenie pierwotne:

Budynek koszarowy



Użytkowanie obecne:

Budynek mieszkalny



Krótki opis obiektu:

Budynek jest pierwszym od południa z czterech segmentów budynku koszarowego. Różnica pomiędzy budynkiem przy Folwarcznej 1 a obiektem opisywanym polega na tym że, obiekt przy ul Folwarcznej 6a i 6b jest dwukondygnacyjny natomiast budynki 6c i 6d są jednokondygnacyjne. Poszczególne segmenty wyodrębniają ściany na elewacjach wsch. i zach. dzielące budynek na części. Podział ten mógł wynikać z rozpiętości konstrukcji (co 25 m), etapowania realizacji obiektu lub przepisów przeciwpożarowych. Na elewacjach widoczne zacieki oraz współczesne uzupełnienia tynków. Obiekt wyposażony w system rynien do odprowadzania wód opadowych z połaci dachowych ze spustami pionowymi przy szczycie płn. Tak jak pozostałe budynki koszarowe ten również posiada ceglany cokół w części przyziemia, gzymsy pod- i nadokienne, gzymsy międzykondygnacyjne oraz okna dwuskrzydłowe zwieńczone łukowato z obramieniem ceglanym i parapetem zewnętrznym z cegły lub blachy. Część poddasza z konstrukcją drewniano - szkieletową (mur pruski) z wypełnieniem ceglanym oraz prostokątnymi oknami dwuskrzydłowymi nad najbardziej dekoracyjnym gzymsem ze szczytami z belek stropowych i ukośnie wmurowanymi cegłami. Dach dwuspadowy o małym kącie nachylenia połaci, kryty papą.
Szczyt płd. niesymetryczny ze współczesnymi drzwiami kasetonowymi z naświetlem w części środkowej parteru. Po obu stronach drzwi okna historyczne. W osi tych okien na piętrze trzy niesymetrycznie rozmieszczone prostokątne okna współczesne z zamurowaną przestrzenią nadokienną. Część poddasza symetryczna z dwoma oknami prostokątnymi pod zwieńczeniem szczytu oraz po jednym oknie w częściach skrajnych szczytu. Narożniki podkreślone ceglanymi lizenami.
Szczyt północny jest ścianą oddzielającą segment 6a od 6b.
Elewacja wschodnia ze wszystkimi podziałami opisanymi powyżej. Okno przy szczycie płd. niższe od pozostałych okien parteru. Trzy prostokatne okna współczesne w części środkowej parteru z zamurowana przestrzenią nadokienną. Tylko okna od środka do szczytu płd. rozmieszczone są osiowo na wszystkich poziomach. Jedno okno na piętrze zaślepione. Okna w części poddasza rozmieszczone są w osi okien parteru.
Elewacja zachodnia niesymetryczna z drzwiami do budynku bliżej szczytu płn. Od drzwi w stronę szczytu płd. dwa okna międzykondygnacyjne, na różnych poziomach będące prawdopodobnie doświetleniem komunikacji pionowej wewnątrz budynku. W osi prawego okna międzykondygnacyjnego mniejsze okno w parterze doświetlające pomieszczenie pod schodami. Okno w parterze przy szczycie płd. zaślepione. Na piętrze trzy współczesne okna prostokątne z zamurowaną powierzchnią nadokienną. Część okien w części poddasza zamurowana.



Historia obiektu:

Dokładne powstanie budynku jest trudne do ustalenia. Konserwator podaje lata 80-te XIX w. jako czas powstania obiektu. Julius Blaschke w monografii miasta podaje rok 1895 jako czas powstania koszar. W ewidencji budynku figuruje rok 1901. Być może powstanie zespołu budynków koszarowych trwało dłużej niż podany przez Blaschkego rok 1895. Segment jak i cały zespół budynków powstał jako budynek koszarowy dla 58 regimentu piechoty w Żarkowie Górnym. W latach 80-tych XX w. po zakupie przez miasto gruntów pod budowę osiedla Piastów Śląskich, koszary w których podczas II wojny więziono jeńców brytyjskich, zostały zaadoptowane na mieszkania komunalne. Taką funkcję ten segment pełni nadal.


Zmiana bryły zewnętrznej (zniszczenia, przebudowa, remonty itp.):

Na pocztówce Żarkowa sprzed 1945 r. widoczny jest duży fragment elewacji zach. oraz szczyt płd. W porównaniu z tym materiałem historycznym poza zaślepieniem okna na parterze przy szczycie płd. i zamurowaniem okienw środkowej części poddasza, wymianą stolarki okiennej oraz drzwi na szczycie płd. bryła budynku nie uległa zasadniczym przeobrażeniom.

Uwagi różne:

W segmencie należy przywrócić historyczne podziały stolarki otworowej. Budynek tak jak cały zespół budynków koszarowych wymaga remontu w konsultacji z konserwatorem zabytków, czego pozytywnym przykładem jest budynek dawnej stajni adaptowanej na pomieszczenia gospodarcze dla współczesnych mieszkańców byłych koszar.
W planie miejscowym budynek oznaczony jako obiekt o walorach kulturowych, stoi na terenie oznaczonym symbolem 9 MW.
1. Przeznaczenie terenu na mieszkalnictwo wielorodzinne;
2. Ochronę oznaczonych w rysunku planu budynków o walorach kulturowych oraz brukowej nawierzchni zespołu - ich rozbudowa, modernizacja, adaptacja lub remont, w przypadku zmiany formy zewnętrznej wymagają uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków;
4. Wymóg sporządzenia projektu rewaloryzacji terenu dla zachowania historycznie ukształtowanego wnętrza urbanistycznego dawnych koszar, uzyskania wysokiego standardu technicznego budynków, zapewnienia właściwej komunikacji wewnętrznej, z zachowaniem i uzupełnieniem brukowej nawierzchni oraz uporządkowania terenów zieleni, uwzględniającego ochronę i wzbogacenie istniejącej zieleni wysokiej.
Ponadto obiekt chroniony jest przez zapis planie miejscowym Żarkowa § 5.
Ustala się ochronę wskazanych w rozdziale 3 niniejszej uchwały oraz w rysunku planu obiektów budowlanych i urządzeń technicznych, o walorach kulturowych oraz udokumentowanych i potencjalnych zabytków archeologii.
Rozbudowa, modernizacja, adaptacja lub remont obiektów objętych ochroną wymagają uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków;
Wszelkie prace ziemne, prowadzone w rejonach występowania udokumentowanych stanowisk archeologicznych wymagają uprzedniego zgłoszenia Inspekcji Zabytków Archeologicznych PSOZ.


Bibliografia:

1. Julius Blaschke - "Geschichte der Stadt Glogau und des Glogauer Landes" - str. 530
2. Antoni Bok - Gazeta Lubuska z 04. 01. 2001 r. z cyklu - Z historią za pan brat - "Dwa w jednym, czyli Żarków"



Źródła ikonograficzne:

1. Reprinty map Żarkowa sprzed 1945 r. będące w posiadaniu DGP.
2. Ikonografia historyczna ze zbiorów Rafaela Rokaszewicza.



Opracowanie karty ewidencyjnej:

tekst: Bogdan Samorek
zdjęcia: Bogdan Samorek
plany i rysunki: Bogdan Samorek
opracowanie strony internetowej: Leszek Nowicki



Miejsce przechowywania negatywów:

Wydział Gospodarki Przestrzenneji Architektury
Dział Gospodarki Przestrzennej
Urzędu Miejskiego w Głogowie



Data założenia karty:

2 grudnia 2004


źródło:
http://sit.glogow.pl/


Nie ma nigdzie mowy o wyburzaniu, ciekawe co spowodowało u konserwatora zabytków zmianę jego opini o budynkach?
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Przemo 


Wiek: 40
Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 23
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-08-11, 20:02   Jednym słowem badziew

Niestety głogowski "Lokalny Program Rewitalizacji" został zrobiony na odczepnego (dokładnie zapoznałem się z tym "dziełem") przez firmę, która zupełnie się na tym nie zna. Program ten zawiera szereg błędów i na jego podstawie nie powinno się nic robić !!!
Szkoda, że w innych miastach włodarze radzą sobie z takimi przypadkami i potrafią działać cuda.
Z innej beczki polecam artykuł dr Andreasa Billerta -> http://poznan.gazeta.pl/p...mienicami_.html
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła