Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
POMNIKI
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-03-10, 18:40   

Extra, dzieki :*
_________________

 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-08-07, 09:09   Goethe

Przypomne widok Pawilonu Goethego czy Swiatyni Goethego. Wiemy jak obecnie to wyglada i co stoi wewnatrz. Ponizej wzor dla potencjalnego artysty, moze ktos sie skusi na wykonanie popiersia.





_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-08-21, 20:09   

fajnie by było, jakby ktoś się skusił na profesjonalną aranżącję pawilonu. Wszak artystów w Głogowie mamy dostatek. Ja bym jednak nie bawiła się w pracę tylko i wyłącznie odtwórczą... coś tam można by zakombinować, tak z wyobraźnią, z jakąś wizją, żeby miejsce było naprawdę atrakcyjne i pełniło tez funkcję edukacyjną ;-)
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2012-09-01, 13:02   

Alicja napisał/a:
fajnie by było, jakby ktoś się skusił na profesjonalną aranżącję pawilonu. Wszak artystów w Głogowie mamy dostatek. Ja bym jednak nie bawiła się w pracę tylko i wyłącznie odtwórczą... coś tam można by zakombinować, tak z wyobraźnią, z jakąś wizją, żeby miejsce było naprawdę atrakcyjne i pełniło tez funkcję edukacyjną ;-)


Racja. A tymczasem możemy liczyć jedynie na tagi graficiarzy. W tej chwili pawilon jest strasznie obmalowany, do tej pory nie było aż tak źle :-| .
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-14, 11:55   

A tu jeszcze kilka popiersi Goethego dla przykladu.

ge59.JPG
Plik ściągnięto 52 raz(y) 24,49 KB

ge58.JPG
Plik ściągnięto 46 raz(y) 30,86 KB

ge57.JPG
Plik ściągnięto 51 raz(y) 19,5 KB

_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-05-14, 20:07   

Urzędnik, który podpisał się pod pozwoleniem na postawienie "tego, co widać poniżej" w pawilonie, powinien być objęty dożywotnim zakazem sprawowania funkcji publicznych :)

_________________
Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-05-20, 13:07   

To obecne popiersie ma swoją historię... Mianowicie, wykonał je jakiś emerytowany hutnik czy inny górnik wiecie, artysta chałupnik ;) W przypływie dobrej woli postanowił swoje dzieło podarować miastu i także zrobił. Urzędnicy z wdzięcznością dar przyjęli i przezornie ustawili to w przepastnych piwnicach ratusza lub też w innym magazynie. Czas mijał a głogowianie nie mieli okazji podziwiać dokonań "artysty". Okazja przytrafiła się gdy podjęto decyzję o renowacji altany. Altana odzyskała piękny wygląd (na krótko) i wtedy zaczęły się żale (a może i groźby) autora, typu: Ja wam tu daje a wy co? Nie chcecie? to ja wam..... ;)
I tak oto mamy, co mamy..... Myślę, że nikt z urzędu nie miał na tyle odpowiedzialności cywilnej powiedzieć po prostu: Ok, ale nie róbmy sobie jaj.....
_________________
Eulenburg
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-27, 19:59   

Jahnstein w Głogowie jest do dzisiaj i znajduje się na najwyższym punkcie RONDA za Mlecznym Domkiem. Kształtem przypomina kamienny stół.
Irek
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-11-06, 21:30   

Wiem, że opisywane przez Ciebie miejsce jest oznaczone na JEDNYM znanym mi planie miasta. Czy mogła to być pomyłka? Może...
Jahnstein
Eulenburg napisał/a:
Były poświęcone poległym w I wojnie członkom "Ferajny" sportowej

a tutaj widok wspomnianego przez Ciebie miejsca, datowane na rok 1917. Wygląda to raczej na miejsce rekreacji.
http://sit.glogow.pl/DI/B...menade_1917.jpg
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-03, 15:25   

A ja po trzech tygodniach zajechałem do kolegiaty
I co widzę?
W Głogowie jest nowy "stary" pomnik
Z tego co wiem to jest to pomnik św. Jana Nepomucena
Nie wiem tylko gdzie pierwotnie była ta figura

I nie można było postawić podobną figurę przy moście ????



 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-06-04, 08:44   

Ta figura pochodzi z Rapocina. Tu stoi jeszcze zniszczona w po lewej w głębi (zakładka Rapocin) : http://www.glogow.pl/okol...logowskiaaa.htm
Kiedyś widziałem fotki z jej przewiezienia do Głogowa jeszcze z ś.p. Sadowskim z TZG.
_________________
Eulenburg
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-04, 10:00   

Eulenburg napisał/a:
Ta figura pochodzi z Rapocina. Tu stoi jeszcze zniszczona w po lewej w głębi (zakładka Rapocin) : http://www.glogow.pl/okol...logowskiaaa.htm
Kiedyś widziałem fotki z jej przewiezienia do Głogowa jeszcze z ś.p. Sadowskim z TZG.

Link nie bardzo działa, więc zamieszczę informację oraz zdjęcia (dawne).

Rapocin - wioska ta w początku lat 80 została wysiedlona (strefa ochronna Huty Miedzi Głogów). Wszystkie zabudowania zostały wyburzone. Został tylko kościół z kapliczką otoczony murem, drogą i Nepomuk. W obawie przed zniszczeniem bądź kradzieżą grupa miłośników z Głogowa postanowiła przewieść go do Głogowa i schować w magazynie przy odbudowującej się kolegiacie z nadzieją, że tam znajdzie miejsce. Rzeźbę, wraz z postumentem, zapakowano na samochód i przywiezioną do magazynu przy Kolegiacie. Zdjęcie pochodzi z lat 80- tych, zresztą później RR widział ją w magazynie. Zabrano ją z Rapocina, by uchronić od zagłady i ślad po niej zaginął na jakiś czas. Śledztwo Brata Wirtualnego trwało dalej i w maju 2006 odnalazł on figurę - niestety bez głowy - w magazynie przy głogowskiej kolegiacie. Trwa poszukiwanie brakującego elementu! Rzeźbę wykonano z piaskowca, na miejscu ręki i krzyża oraz głowy z korpusu wystają metalowe pręty, zapewne te elementy były już kiedyś naprawiane.
źródło: http://nepomuki.pl/nepomuk/dslask-glogow.htm

Zdjęcia ze strony:
http://sit.glogow.pl/





_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2015-06-04, 10:40   

Dokładnie, no i jak widać głowy nie odnaleziono... Ale fajnie, że to odnowiono. Ciekawe czy głowa jest wykonana na nowo czy też "dosztukowana"?
_________________
Eulenburg
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-05, 19:23   

A to powiększenie ze zdjęcia, które znalazłem u Tadeusza w Jego galerii :-)

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-06-08, 10:40   

demiane napisał/a:
A to powiększenie ze zdjęcia, które znalazłem u Tadeusza w Jego galerii :-)

Obrazek

Na dysku mam ich trochę więcej, poniżej z galerii picasy:
Z Lata w Twierdzy 2010:


A to już przy indywidualnym zwiedzaniu z Alicją Kolegiaty po wizycie prof. Czernera i spotkania z księdzem Zendranem (to z tego zdjęcia Demiane zrobił powiększenie):
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła