Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Plac za ratuszem
Autor Wiadomość
bunkrownik 

Dołączył: 09 Paź 2010
Posty: 10
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-01-18, 13:07   

Skyscrpercity coś majstrowało przy serwerach i dlatego przez parę godzin forum nie dało się włączyć. Skoro tamte forum czytasz to się tam zarejestruj :), trochę mało głogowian tam pisuje, a przecież jest tam głogowski wątek o odbudowie zabytków oraz o rewitalizacji Żarkowa.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-01-18, 15:27   

bunkrownik napisał/a:
Skyscrpercity coś majstrowało przy serwerach i dlatego przez parę godzin forum nie dało się włączyć. Skoro tamte forum czytasz to się tam zarejestruj :), trochę mało głogowian tam pisuje, a przecież jest tam głogowski wątek o odbudowie zabytków oraz o rewitalizacji Żarkowa.

Właśnie dlatego czytam ;-)
Moje poglądy są dość konserwatywne i nie idą absolutnie w parze z aktualnymi tendencjami w architekturze, w dodatku nie interesuję się zagadnieniami współczesnej architektury i urbanistyki.
Nie wiem czy rejestrowanie się na forum o tematyce współczesnego budownictwa jest celowe (może kiedyś się zarejestruję).
A jeśli chodzi o Skyscrpercity to zauważyłem, że już 15 stycznia ponownie zaczęło funkcjonować.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-07-03, 14:18   

Małe odświeżenie tematu, link do artykułu o pawilonie nad sukiennicami:
http://miedziowe.pl/content/view/63941/189/
Poniżej wklejam tekst artykułu:
Cytat:

Prawdziwą bitwę stoczyły władze miasta o pieniądze na dokończenie pawilonu, który będzie chronił głogowskie sukiennice. W tej batalii wsparł prezydenta Zdzisław Kurzeja, kierownik legnickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Za zwiększeniem nakładów zagłosowali jednak tylko radni rządzącej w mieście koalicji.


Prezydent wnioskował o zwiększenie nakładów na zabezpieczenie sukiennic o 150 tysięcy złotych. Okazało się bowiem, już w trakcie prowadzonych prac, że mury sukiennic biegły inaczej niż to wcześniej ustalono. - To wymusiło konieczność przeprojektowania fundamentów konstrukcji, która ma zabezpieczyć sukiennice. Kwota jaka jest na to potrzebna nie jest duża. Chodzi


o 150 tysięcy złotych. Bez wykonania tych dodatkowych prac, gmina musiałaby zerwać umowę z wykonawcą - tlumaczy Leszek Rybak, zastępca prezydenta.

Zdzisław Kurzeja z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przekonywał radnych, że głogowskie sukiennice są zabytkiem na skalę ogólnopolską i nie można ich po prostu zasypać. Andrzej Zienkiewicz, radca prawny urzędu miejskiego, poinformował natomiast radę, że zerwanie umowy z firmą, która buduje zabezpieczenie sukiennic, będzie wiązało się z ogromnymi kosztami dla gminy.

Za zwiększeniem nakładów zagłosowało dziesięciu radnych rządzącej koalicji. Przeciwnych temu było ośmiu radnych z SLD i PO. Już po głosowaniu Radosław Pobol złożył wniosek o to, by na ekranie wyświetlone zostały wyniki głosowania wraz z nazwiskami radnych. Oburzyli się na to radni opozycji.

- Ja nie boję się tego powiedzieć. Głosowałem przeciwko. Ale był to sprzeciw wobec polityki prezydenta. Jestem przeciwny wdrażaniu pewnych rzeczy bez konsultacji z radą i bez wcześniejszego przygotowania dokumentów. Również mieszkańcy Głogowa są przeciwni takiej inwestycji i takiej architekturze. To nie ja, lecz głogowianie mówią, że za ratuszem powstaje sarkofag prezydenta Zubowskiego - mówił już po głosowaniu Jarosław Dudkowiak.

Jak zapewni wiceprezydent Rybak, po przyznaniu dodatkowych pieniędzy na zabezpieczenie sukiennic, budowa pawilonu nad nimi powinna przyspieszyć. (mai)
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-02-11, 15:51   

Informacja na temat odbudowy teatru głogowskiego zaczerpnięta ze strony Urzędu Miejskiego w Głogowie:

Cytat:
Ogłoszono przetarg na dokumentację Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Aby do tego zadania należycie się przygotować prezydent Głogowa odbył wizytę studyjną w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Głogowski obiekt jest mniejszy niż wrocławski, ale ma wiele cech wspólnych. Głogowski teatr jest najstarszym teatrem miejskim w Polsce, dlatego ważnym jest by został odbudowany i wrócił do głogowian.
- Specyfikacja została uzgodniona z Konserwatorem Zabytków, a obiekt będzie jak najwierniej przypominał stan zabytku sprzed II wojny światowej. Będzie to nadal obiekt teatralny, a jako pierwsza zostanie odbudowana część historyczna, której pozostałości widzimy dziś. W kolejnym etapie – część której dziś nie ma. Odbudowa istniejącej do dziś części zabytku ma kosztować około 20 milionów złotych. Na dokumentację w budżecie miasta zabezpieczono 1.500 tys. złotych. Zainteresowanie przetargiem już jest, firmy projektowe z całej Polski składają zapytania związane z dokumentacją. Zależy nam, by projektant miał doświadczenie w pracy z zabytkami przeznaczonymi pod obiekty kulturalne, projektowaniem scen teatralnych czy nagłośnieniem i akustyką – mówił na konferencji prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.


źródło:
http://www.miasto.glogow....atru-w-glogowie
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-04-27, 09:46   

18.04.2016 TV Regionalna zamieściła na swoim profilu YT film o głogowskich sukiennicach pod tytułem:
GŁOGÓW. Sukiennice - najstarszy świecki zabytek w mieście
https://www.youtube.com/watch?v=BgGC6oofub4

Warto go obejrzeć, można zapoznać się ze szczegółami niektórych elementów oraz ciekawostkami (o których nawet nie wiedziałem). Komentarz i wiedzę przekazuje w tym filmie nasz kolega forumowy Domin.
Zapraszam do oglądania.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Domin 


Wiek: 39
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 73
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-06-07, 09:19   

Są małe potknięcia, nie mam takich zdolności aktorskich jak Piotr de Niro ;)
Forma zabezpieczenia idzie tutaj na boczny tor, pierwszą rolę grają mury, kamień i cegła.

A przy okazji, temat teatru póki co ma się dobrze. Konserwator wojewódzki, Pan Piotr, razem z Prezydentem i działem inwestycyjnym UM Głogów żelazną ręką wytyczają kierunek w którym ma podążać projektant i nie godzą się na żadne dziwne, nowoczesne formy czy instalacje.
_________________
Przepraszam, gdzie w Głogowie jest Twierdza ?
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2016-06-07, 16:39   

Domin napisał/a:
Konserwator wojewódzki, Pan Piotr, razem z Prezydentem i działem inwestycyjnym UM Głogów żelazną ręką wytyczają kierunek w którym ma podążać projektant i nie godzą się na żadne dziwne, nowoczesne formy czy instalacje.


PT Domin

I chwała ( Opatrzności ? ) że są TACY LUDZIE !! Głogów był jednym z najpiękniejszych miast średniowiecza . Takie bardziej małe Brugge niż Gent . W tych miastach czas zatrzymał się w miejscu . I za wszelką cenę trzeba takowy genius loci przywrócić Glogau . Aby nie stało się jak w Krakowie gdzie tuż przy Bramie Floriańskiej usadowił się McDonald. Horrrrendum !

Pozdrawiam MJR
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-08-01, 20:18   

Domin napisał/a:
Konserwator wojewódzki, Pan Piotr, razem z Prezydentem i działem inwestycyjnym UM Głogów żelazną ręką wytyczają kierunek w którym ma podążać projektant i nie godzą się na żadne dziwne, nowoczesne formy czy instalacje.

To super
A wiadomo już jak będzie wyglądała sprawa ruin kościoła św. Mikołaja?
Co będzie w środku?
I co z resztkami nagrobków które tam się znajdują?
 
 
Domin 


Wiek: 39
Dołączył: 11 Cze 2015
Posty: 73
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-08-25, 14:34   

Ruiny zostaną odpowiednio zabezpieczone i otworzone dla mieszkańców/turystów. W środku nie są obecnie planowane żadne wystawy czy dodatkowe funkcje.
Nagrobki zostaną zabezpieczone w tym miejscu w którym obecnie się znajdują albo znajdą się na terenie jednego z parków miejskich, oczywiście też odpowiednio zabezpieczone. Trochę późna odpowiedź ale ostatnio na forum nie mam czasu zwyczajnie :)
_________________
Przepraszam, gdzie w Głogowie jest Twierdza ?
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-08-25, 17:57   

Domin napisał/a:
Ruiny zostaną odpowiednio zabezpieczone i otworzone dla mieszkańców/turystów. W środku nie są obecnie planowane żadne wystawy czy dodatkowe funkcje.
Nagrobki zostaną zabezpieczone w tym miejscu w którym obecnie się znajdują albo znajdą się na terenie jednego z parków miejskich, oczywiście też odpowiednio zabezpieczone. Trochę późna odpowiedź ale ostatnio na forum nie mam czasu zwyczajnie :)



Lepiej późno niż wcale :-)
Z tymi nagrobkami to mamy pewien pomysł z Yedynym i chybaby warto się było jakoś zgadać w tym temacie. Bo w sumie GROT sam nie może tu decydować.
Moim zdaniem w takiej formie jak leżą teraz bezładnie nie powinno się ich zostawiać.
A naprawdę niewiele trzeba by Głogów zyskał kolejną historyczną perełkę...
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-08-31, 11:45   

Napiszę coś na temat odbudowy głogowskiego teatru.
W dniu 28 sierpnia 2016r. była obchodzona 907 rocznica Obrony Głogowa. Na zakończenie odbyły się prelekcje, między innymi na temat odbudowy teatru. Prezentowano też wstępne założenia przedprojektowe które poniżej zamieszczam.
Koszt samej odbudowy został oszacowany na około 20 mln zł (w wersji podstawowej bez wyposażenia). Fundusze będą z budżetu miasta, być może uda się pozyskać pieniądze z województwa, budżetu centralnego oraz z funduszy Unii Europejskiej. W każdym razie teatr zostanie odbudowany w formie identycznej jak pierwotna, w przypadku pozyskania pieniędzy w ciągu 2 do 3 lat, jeśli nie zostaną uzyskane dodatkowe fundusze odbudowa potrwa znacznie dłużej, przypuszczalnie dwukrotnie dłużej.
Bryła budynku, zdobienia mają być jak oryginalne, z maksymalną liczbą okien (w historii teatru liczba okien wielokrotnie się zmieniała). Na południe od teatru ma być budynek biurowo - magazynowo - socjalny w formie takiej jak przedwojenny. W dalszej przyszłości ma zostać też prawdopodobnie wybudowany budynek zachodni z założeniem jako szkoła muzyczna.
Wnętrze sali głównej ma mieć formę taką jak przedwojenna. Zmiany będą dotyczyły tylko:
-światło sceny nieco większe
-brak sceny obrotowej ale za to z windą typu zapadnia
-część orkiestrowa (fosa przed sceną) ma stanowi część dla publiczności (powiększona) ale z możliwością szybkiej zmiany na część scenową dzięki zastosowaniu podnoszonej podłogi (fosy) do poziomu sceny oraz demontażowi siedzisk.
Poniżej zdjęcia z prezentacji:

Widok zagospodarowania rejonu rynku w okresie późnego średniowiecza.


Ogólny widok na wschodnią (frontową) elewację projektowanego budynku


Wizualizacja sali głównej teatru od strony sceny w kierunku widowni


Przekrój poprzeczny przedstawiający rozmieszczenie pomieszczeń teatru i budynku południowego


Przekrój poziomy budynku


Kto chce zobaczyć w lepszej rozdzielczości galerię ze zdjęciami to zapraszam na stronę:
https://goo.gl/photos/3k5xFL2xdsT5SxAAA

Jak widać na prezentacjach południowy budynek ma być jak dawniej połączony dwukondygnacyjnym łącznikiem z bramą na dole. Brama będzie przelotowa ale zamykana wrotami.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-09-03, 07:51   

Czyli będzie dobrze :-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
  Wysłany: 2016-09-03, 19:57   

Ladnie, ciekawi mnie ta kwota 20 mln. To teraz takie koszty budowy sa? Domek jednorodzinny o powierzchni 70m2 to chyba ze 2 bańki w stanie surowym wychodzi....
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-09-05, 12:29   

2 bańki to 2 mln.
Za te kasę to postawisz niejeden domek w stanie surowym.
Takie niestety są ceny
20 baniek bez wyposażenia. Dla mnie cena z kosmosu
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-09-05, 15:12   

Budowa domku a odbudowa zabytku z zachowaniem wymaganych przez konserwatora wymogów to dwie różne sprawy.
Nie można stawiać w jednym szeregu budowy domów mieszkalnych z odbudową obiektów zabytkowych. Cena 20 mln jest raczej normalną.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła