Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Plac za ratuszem
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-02-28, 13:50   

Z ostatniej chwili przeczytasłem w GL:
http://www.gazetalubuska....IAT03/138885795
No to jednak nie będzie tylko okno w placu, jest w planach możliwość schodznia oraz troszke inne umiejscowienie tafli szklanej. To rozwiazanie może być całkiem interesujace, aby było jak w zapowiedziach prasowych to może być całkiem interesujące rozwiązanie.

Musiałem pisac post pod postem bo nie mogłem uzyc opcji "Edit"

Cytat:
Nie możesz juz zmienić swojego postu. Post można zmieniać przez 30 minut, Od momentu jego wysłania

Kliknij Tutaj aby zobaczyć swoją wiadomość

Kliknij Tutaj aby powrócić na forum
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-02-28, 21:52   

widzę, że jest już nowe datowanie odkrycia. Pani redaktor pisze, że XIV w. a nie jak do tej pory się podawało za archeologami, że XIII. Poza tym dziwi mnie ubolewanie nad faktem, że nie będziemy mieć w rynku kiczowatego i bezsensownego posążka... Głogów archeologią stoi, a nie tandetą :-? Myślę, że plany wobec znaleziska w rynku są już niestety ostatnią okazją do upamiętnienia tego faktu. To przecież niezwykłe, że te powojenne ruiny stanowią istotny wkład w wiedzę na temat tego jak powstawało i funkcjonowało średniowieczne (i nie tylko) miasto! Na tym polega nasza wyjątkowość, że tak dogłębne badania nie mogły być przeprowadzone nigdzie indziej.

Jedyna pozytywna informacja w tym artykule to rzeczywiście fakt, że pomysł na te sukiennice ewoluuje w dobrym kierunku...
_________________
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-03-03, 04:00   

Mnie akurat wielce rozbawiło zdanie w tymże artykule: "Do tego czasu musimy pogodzić się z wielką dziurą z ruinami, przykrytymi żółtą folią, otoczoną siatkowym ogrodzeniem."
Wydaje mi się, że Pani redaktor przeoczyła fakt istnienia "dziury z ruinami otoczonej płotem ze stalowej blachy na przeciwko ratusza" i kolejny fakt, że z rynku robi się parking, co mnie osobiście bardzo boli. No, ale przecież ludzie muszą mieć gdzie parkować, zwłaszcza, że nasz Głogów jest tak wielkim miastem, że wszędzie trzeba jeździć samochodem. Z drugiej jednak stronytrzeba przyznać, że nie jest winą ludu, że MPK nie działa tak, jak powinno.

Droga Balbino. Z datacją na XIII wiek osobiście bym się powstrzymywał, bo do mnie osobiście ona nie przemawia. Śmiem wątpić aby w świeżo po lokacji miasta od razu powstały murowane(!) sukiennice. Owszem, można mówić o ich początkach w tym miejscu w XIII w., ale i tego, tak na prawdę, bym nie przesądzał.
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-03-03, 13:43   

Jeśli chodzi o datowanie to też bym zachował wieksza ostrożność, ofszem budowle murowane powstały już w Głogowie w okresie XIII wieku lecz nie ma żadnych konkretnych argumentów aby sądzić, że powstały wówczas sukiennice. Ciekawi mnie jak do tego ustosunkowuja sie archeolodzy, czy już maja jakieś konkrety czy dalej tylko przypuszczenia. Nazdjeciach widać pozostalosci jakis belek drewnianych, nie wiadomo czy pochodza z okresu budowy czy też to późniejsze przebudowy, czy archeolodzy pobrali próbki tych drewien do badań czy nie, może ktos tutaj cos wie na ten temat?
Zdjecia z elementami drewnianymi:
https://picasaweb.google.com/tadeuszfantom/GOgowskieSukiennice02#5543829068740092066
https://picasaweb.google.com/tadeuszfantom/GOgowskieSukiennice02#5543830987003553154
Jak na razie nie ma żadnych danych o badaniach, w kazdym razie ja do takowych nie dotarłem.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2011-03-03, 14:29   

Kompleksowe badania archeologiczne "odkrytych" pozostałości zabudowy śródrynkowej w Głogowie w latach 80tych XXwieku, przeprowadzili J. Romanow i R. Piwko "I sezon badań archeologicznych na terenie bloku śródrynkowego w Głogowie" maszynopis ze zbiorów Konserwatora Zabytków w Legnicy.
Bardzo ciekawą pozycją na powyższy temat jest: R. Czerner, Cz. Lasota, "Ratusz i urządzenia handlowe na rynku w Głogowie", Wrocław 1994. Czerpali oni min. z powyższego opracowania ale przedewszystkim z własnych badań.
I jeszcze pytanie: jak można "odkryć" już wcześniej zbadane i opracowane obiekty historyczne???!!!
Pozdrawiam!
_________________
Eulenburg
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-03-03, 16:05   

Eulenburg napisał/a:
Kompleksowe badania archeologiczne "odkrytych" pozostałości zabudowy śródrynkowej w Głogowie w latach 80tych XXwieku, przeprowadzili J. Romanow i R. Piwko "I sezon badań archeologicznych na terenie bloku śródrynkowego w Głogowie" maszynopis ze zbiorów Konserwatora Zabytków w Legnicy.
Bardzo ciekawą pozycją na powyższy temat jest: R. Czerner, Cz. Lasota, "Ratusz i urządzenia handlowe na rynku w Głogowie", Wrocław 1994. Czerpali oni min. z powyższego opracowania ale przedewszystkim z własnych badań.
I jeszcze pytanie: jak można "odkryć" już wcześniej zbadane i opracowane obiekty historyczne???!!!
Pozdrawiam!

Dziękuję za informacje, od razu sprawdziłem i wyczytałem:
Cytat:
Na podstawie badań archeologicznych ustalono, że pod koniec XIV w. w północnej części rynku znajdowały się ławy chlebowe oraz obiekty należące do sukienników (sukiennice).

Wyszukiwanie zajęło mi ok. 2 minut, link:
http://www.glogow.pl/tzg/...regionalizm.pdf
Jeszcze raz dziękuję za tytuły, ułatwiło to wyszukanie informacji.

Odnośnie odkrywania już faktów odkrytych to nie pierwsze takie odkrycie w naszym mieście, czasem to przypomina anegdotę na temat kto wynalazł rower...

Oczywiście rower wynalazł Rosjanin... u Niemca na strychu ;-)

Kto stworzył pierwsza żarówkę elektryczną?
Oczywiście rosyjski uczony Aleksander Łodygin, a amerykański Thomas Alva Edison wynalazł żarówkę która świeciła ;-)

Wynalazek radia przez rosyjskiego uczonego Aleksandra Popowa skomentował Szpotański:
Wziął kawałek drutu i jedną stronę wsadził żonie w odbyt a drugi koniec sobie do ucha i krzyknął "gówno słyszę" :mrgreen:
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-03-03, 17:00   

Cytat:
I jeszcze pytanie: jak można "odkryć" już wcześniej zbadane i opracowane obiekty historyczne???!!!

Magiczne Forum, magiczne miasto i sami czarodzieje wokoło.........
Ale jest jeszcze w tym miescie cos, co moze poprawic humor - podobno maja wycinac drzewa w Sternie ;)
_________________

 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2011-03-03, 21:50   

Sukiennice, sukiennice... Ale wytłumaczcie mi jedno - czy owe "sukiennice" nie stanowiły piwnic istniejących tu kamienic (przylegających do ratusza)?
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-03-04, 00:17   

Zio napisał/a:
Droga Balbino...
radość przepełnia me serce, gdy widzę jakżem cenna w oczach dyskutantów :mrgreen:

Zio napisał/a:
Z datacją na XIII wiek osobiście bym się powstrzymywał, bo do mnie osobiście ona nie przemawia.
rozumiem, że to apel do archeologów, ponieważ ja tylko przytoczyłam jakąś ich wypowiedź dla mediów.

TadeuszFantom napisał/a:
Dziękuję za informacje, od razu sprawdziłem i wyczytałem:
Cytat:

Na podstawie badań archeologicznych ustalono, że pod koniec XIV w. w północnej części rynku znajdowały się ławy chlebowe oraz obiekty należące do sukienników (sukiennice).

te zdanie jeszcze niczego nie przesądza ;-)

Spór o to kto pierwszy to odkrył, tylko dobitniej pokazuje, że nie tak łatwy dostęp do opracowań daje pole do manipulacji...
_________________
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-03-04, 18:44   

Ślązak napisał/a:
Sukiennice, sukiennice... Ale wytłumaczcie mi jedno - czy owe "sukiennice" nie stanowiły piwnic istniejących tu kamienic (przylegających do ratusza)?


Tak, przynajmniej poważna ich część była piwnicami istniejących kamienic. Oczywiście za czasów funkcjonowania jako sukiennice najprawdopodobniej były obiektami naziemnymi, tak jak obecne piwnice ratusza przed XVI wiekiem były parterem ówczesnego ratusza (mowa oczywiście o piwnicach gotyckich).
Ale wszystko jest jeszcze do ostatecznego ustalenia i oficjalnego ogłoszenia wyników badań. Historycy i archeolodzy nie śpieszą się z oficjalnym komunikatem.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-11-29, 15:17   

Na temat sukiennic w necie dzisiaj natknąłem sie na zdjęcia planów projektu zabudowy sukiennic głogowskich.
Wizualizacje:
http://www.wsnatalia.yoyo.pl/mapki/sukiennice2.jpg
http://www.wsnatalia.yoyo.pl/mapki/sukiennice1.jpg
Omawiany temat:
http://www.skyscrapercity...1050021&page=12
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2012-11-29, 21:32   

juz niedlugo nie bedzie co tam ogladac i zabudowywac, tak to jest skandalicznie zabezpieczone. Wstyd tam gości prowadzic, a czesto mi sie zdarza pokazywac miasto znajomym spoza Glogowa .... Patrzą na mnie podejrzliwie jak im opowiadam co to i jakie wizje sa z tym miejscem związane. Co do projektow, jakos mnie nie przekonuja. Moze nie mam wyobraźni.... szkoda, ze to nie 3D.
_________________
 
 
 
Przemo 


Wiek: 40
Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 23
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-11-30, 14:24   

Mi osobiście ta koncepcja "zagospodarowania" pozostałości sukiennic się bardzo nie podoba. Przypomina mi to szklaną stodołę, która będzie "szkaradziejstwem" podobnym w swej wymowie i estetyce do lidla czy dziury przed ratuszem. Poza tym taka forma ekspozycji nie jest niczym wyjątkowym, a już na pewno nie jest atrakcyjna. Podobną formę ma ekspozycja w muzeum "Podziemia rynku" w Krakowie, tyle że metalowe rusztowania po których można chodzić nad pozostałościami ówczesnego miasta są w o wiele większej skali no i są jedynie częścią większej ekspozycji.
Cóż będzie wyjątkowego w przejściu kilkunastu metrów by popatrzeć na dawne fundamenty głogowskich sukiennic. Turystów u nas wielu nie ma, a to na pewno nie spowoduje że będzie ich więcej. Głogowianie pójdą tam raz i wystarczy. Przyciągać to nie będzie, a może się jedynie odbić szerokim echem w środowisku zainteresowanych tą tematyką, jako raczej negatywna ciekawostka.
Na konferencji dot, zagospodarowania teatru i ożywienia rynku pan Załucki powiedział i zapewnił, że ten pawilon nie jest planowany jako docelowe zagospodarowanie tej części rynku. że kiedyś planowane jest zabudowanie północnej części bloku śródrynkowego tak jak to było przed wojną. Ok, ale ten pawilon ma kosztować 2,5 mln zł !!! Przecież to jest bardzo dużo pieniędzy na takie coś, a tym bardziej na coś tymczasowego. Poza tym wiadomo jak to jest z tymczasowością w Polsce - pawilon ten stać będzie 40-50 lat i na pewno będzie przeszkodą do zmiany zagospodarowania tego terenu.
Moim zdaniem idealnie byłoby, gdyby władze zrezy6gnowały z tego pawilonu oraz przekształcenia mostu kolejowego na drogowy (inwestycja równie absurdalna, co kosztowna i szkodliwa) i za te pieniądze wzięły się za teatr. Mając w ten sposób ok 13 mln + dofinansowanie zewnętrzne, mielibyśmy szansę na odbudowę i uratowanie gmachu teatru.
 
 
 
bunkrownik 

Dołączył: 09 Paź 2010
Posty: 10
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-01-13, 01:07   

Dziwne, że nikt tego jeszcze nie wkleił. :) Wizualizacja 3D pawilonu nad sukiennicami.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-01-15, 07:15   

Dzięki za wizualizację. Czy może wiesz co się stało ze stroną skyscrapercity?
Bo nie ma forum tylko są reklamy :-(
http://www.skyscrapercity.com/
Często tam zaglądałem chociaż nie byłem zarejestrowanym użytkownikiem tego forum.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła