Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lato w twierdzy 2010 19-24 lipca 2010
Autor Wiadomość
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-07-23, 11:50   

Witam,
ponieważ życie składa się z drobiazgów to pozostanę jeszcze przy MGK. Otóż Tadeuszu według mnie co wolno w skrótowym haśle, (choć też on nie jest precyzyjne) to już w opowieści fachowca nie powinno mieć miejsca. Ale może zabrakło czasu. To jest drobiazg, bo już w sierpni 1914 r. w trakcie mobilizacji pułk otrzymał etatowa - 13 kompanię karabinów maszynowych. 12 kompanii był w trzech marszowych batalionach.

Natomiast z pełnym szacunkiem odnoszę się do pracy którą wykonuje jako wolontariusz p. Irek D., oprowadzający po twierdzy. A błędów nie popełnia ten ... itd. Jezeli macie uwagi w trakcie spotkań to polemizujcie. A oprócz tego wydaje mi się, ze czasami trzeba nadążać za skrótem myślowym. Obejrzałem Balbina wypowiedź p. Irka. Dla mnie na tym stopniu uogólnienia dopuszczalna.
Fajnie, że on jest.

pozdrawiam
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-07-23, 12:30   

A pewnie, że fajnie! Jest ciekawie przynajmniej, choć ja tam nie popieram takich "skrótów myślowych" ...jakbym była na miejscu z pewnością bym polemizowała. Ja sobie bardzo cenię majora Dominika w szczególności za dyskusję jaką swego czasu toczył na Malachu z dr Ożogiem (choć nie podzielałam jego zdania). Emocjonująca i pełna pasji po obu stronach! Oby takich Dominiaków i Ożogów jak najwięcej, tego sobie i nam wszystkim życzę ;-) ;-) ;-) ...a niestety podobno dr Ożóg odchodzi z PWSZ.... mam tylko nadzieję, że nie z miasta. To byłaby ogromna strata :-(
_________________
 
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-07-23, 14:35   

Obym się mylił ale stety. Uniwersytet Opolski.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-07-23, 14:53   

no to "stety", czy "niestety"? ;-)
_________________
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-24, 07:43   

Kolejna relacja z piątego dnia akcji "Lato w Twierdzy" na stronie:
http://free4web.pl/ShowNews/81628,339450,
Relacja fotograficzna na stronie:
http://picasaweb.google.p...LatoWTwierdzy5#

P.S.
Zwiedzanie odbywa się w tępie ekspressowym, ja bardziej zajmuję się robieniem zdjeć i filmowaniem niż polemizowaniem. Uważam, że w tym przypadku drobne błędy są dopuszczalne, zwłaszcza, że na spotkania przychodza ludzie którzy o historii naszego miasta i jego obiektów raczej mają mgliste pojęcie.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Jareknes 

Wiek: 56
Dołączył: 23 Lip 2010
Posty: 6
Skąd: DZG
Wysłany: 2010-07-24, 08:02   

Kurde kiedy nastepne zwiedzanie tuneli ? ostatni raz tam bylem w 1982 roku trzeba bylo sie przeciskac przez wybita dziure :) Pamietam ze , tunele maja rozne wysokosci a i na kazdym rozgalezieniu byl taki swietlik widac bylo w nim swiatlo z gory lecz nigdy nie udalo nam sie znalesc tych tak zwanych wywiecznikow od gory . Prosze o info o nastepnym zwiedzaniu chetnie bym przyjechal :) Pozdr Zdjecia super.
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-07-24, 10:26   

Tadeusz - jeszcze raz dzięki za rolę "korespondenta wojennego". Natomiast nie traktuj tak dosłownie uwag wirtualnego, zabiurkowego obserwatora. Myślę, ze pozostali uczestnicy tez odpuszczają.
Balbino - niestety stety. Napisałem też gdzie się przenoszą.

Pozdrawiam
 
 
Ireneusz 

Dołączył: 23 Lip 2010
Posty: 3
Skąd: Głogów
  Wysłany: 2010-07-24, 15:39   

Komentarz Balbiny uważam za dziwny. Wzięła Ona kilka sekund w TV MASTER za esencję mojej wypowiedzi. Ja osobiście się dziwię, gdy o wycieczce i opowiadaniu o historii trwającej 4,5 godziny wypowiada się osoba "historyk kanapowy" na podstawie kilkusekundowej relacji z telewizji, która i tak podaje dziwne informacje (.. pocisk moździerzowy...) gdy wszyscy widzieli, że był to nabój ok. 14,5 mm (do np. ckm). Tworzenie mitów - tak zdarza mi się jak każdemu - ale są to przypadki wyjątkowe i na pewno nie dotyczą istnienia kolegiaty w 1109 (ale z kanapy przed telewizorem tego się nikt nie dowie). Na pewno mitem jest i to nie zamierzonym moja wypowiedź o święcie "państwowym czy narodowym" w państwie pruskim w odniesieniu do 17.04.1814r. Ale to było nie zamierzone. Jeżeli chodzi o wielonarodowość to mówię zdecydowanie TAK ale w pewnych granicach. w zakresie 2 kompanii ckm V KA wyjaśniłem to w zamku w dniu dzisiejszym, ale z kanapy tego nikt się nie dowie.
 
 
Ireneusz 

Dołączył: 23 Lip 2010
Posty: 3
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-24, 16:27   

Wiesław! Twój autorytet w zakresie historii wojskowości starego Głogowa jest nie podważalny. Mam do Ciebie pytanie dotyczące pomnika 2.E.M.G.K.V.A.K w Żarkowie oraz wytłumaczenia podanego w skrócie E. Moje pytanie dotyczy pomnika. Czy pozostałością tego pomnika jest kapliczka w części wschodniej Żarkowa (od strony osiedla Piastów ...). Jeżeli masz taką wiedzę proszę o kontakt. Irek D.
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2010-07-24, 17:45   

Już po raz trzeci podchodze do odpowiedzi na powyższy post. Za dużo dobrych słów i trochę techniki i człowiek się gubi. Trochę jestem skonfudowany.

Ale tak:
1. Witaj Ireneusz na forum.
2. Mistrzem świata w temacie tego pomnika na tym forum jest Glogau. on też pomieścił tu zdjęcia.
3. Ten skrót to: 2 Ersatz Maschinengewehrkompagnie V Armee Korps [Posen]

Pozdrawiam
 
 
Ireneusz 

Dołączył: 23 Lip 2010
Posty: 3
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-24, 18:03   

Wiesiek super, że się odezwałeś i podałeś pełną nazwę ale tak po polsku co znaczy Ersatz, reszta jest jasna. Co do skromności to rozumiem ale nie przesadzaj. Dla wszystkich Internautów, napis na ścianie odkrytej części kazamatów brzmi " PREUSSISCHE THOR KASEMATTEN" - sprawdziłem to raz jeszcze w piątek. Tłumacząc na polski (po niemiecku od tyłu) "Kazamaty (podziemne pomieszczenia koszarowo-schronowe-moje tłumaczenie) Bramy Pruskiej". Z pozdrowieniami Irek!
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-24, 18:25   

Ersatz oznacza zastępcze, tak jak u nas surogat. W pojeciu wojskowym oznacza rezerwowe (rezerwowy, rezerwowa). Inaczej mówiąc:
druga rezerwowa kompania karabinów maszynowych armijnego korpusu [Poznań].
Własnie jestem w trakcie pisania ostatniego newsa z Lata w Twierdzy oraz wgrywania galerii fotograficznej.

P.S.
Przy okazji pragnę podziekować panu Ireneuszowi za zorganizowanie i prowadzenie akcji Lato w Twierdzy, na prawdę bardzo mi sie podobało i chyba nie tylko mi, raczej z tego co zauwazyłem wszyscy niemal uzytkownicy byli zadowoleni.
Jeszcze raz gromkije spasiba ;)
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-24, 20:22   

Kolejna relacja z ostatniego, szóstego dnia akcji "Lato w Twierdzy", link:
http://free4web.pl/ShowNews/81628,339467,
oraz relacja fotograficzna:
http://picasaweb.google.c...LatoWTwierdzy6#

Za jakiś czas postaram się wgrać trochę filmów na YouTube ale szybkość transmisji jest powalająca, 5 minut filmu wgrywa przez ponad 13 godzin :mrgreen:
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-07-24, 22:16   

Ireneuszu, po kolei.
Po pierwsze, witam na forum. Po drugie, nie wiem dlaczego uznałeś, że ja uznałam wypowiedź o kolegiacie za esencję Twojej wypowiedzi. Wskazałam jedynie nieścisłość i tego się trzymajmy. Ani słowem nie wypowiedziałam się na temat wycieczki i proszę mi tego nie wmawiać. Nie było mnie tam, ale słowa o tej świątyni, która pamięta obronę Głogowa niestety padły. Więc mnie osobiście dziwi, że po moim komentarzu na ten temat piszesz:
Cytat:
Tworzenie mitów - tak zdarza mi się jak każdemu - ale są to przypadki wyjątkowe i na pewno nie dotyczą istnienia kolegiaty w 1109
...już bardziej przekonywująco brzmiały słowa Wiesława o "skrócie myślowym". Jest dokładnie jak napisał kilka postów wcześniej Ślązak:
Cytat:
niestety, ludzie częstokroć biorą wypowiedzi tego typu za prawdę (tutaj także ukłon w stronę mediów)...
Media jakie są, każdy wie. Po trzecie, za kanapowego historyka należałoby się ostrzeżenie! ;-) Osobiste wycieczki nie są w dobrym tonie na tym forum, pilnujmy się tematu w dyskusji.
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-25, 09:39   

Witaj Ireneusz, pomnik o ktory pytasz to wlasnie kapliczka, wiecej informacji w innym wątku:

http://www.gfh.malach.org/viewtopic.php?t=310
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła