Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żydzi w Głogowie
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-01, 17:41   

A jakby kogoś interesowały jeszcze rzeczy po żydowskich mieszkańcach to proszę bardzo

buteleczka z gwiazdą Dawida i inicjałami "MO"


Butelka po wódce ze znanej Gdańskiej firmy "Der Lachs" (Łosoś). Założona w 1567 przez Ambrosiusa Vermollen produkowała znakomite trunki m.in korzenno-ziołowy "Goldwasser" z płatkami z 22 karatowego złota.
W Gdańsku w tym miejscu istnieje restauracja "Pod Łososiem" i można się tego trunku napić. Sprowadzany jest jednak z Niemiec. Pytanie tylko czy to przedsiębiorstwo było żydowskie czy czy nie - a znak oznacza zupełnie co innego
Ale ta butelka i tak zawędrowała niegdyś bis Danzig nach Glogau...
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-02-05, 22:33   

Butelki OK, ale trunku bym skosztowała! ;-)
_________________
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-02-05, 22:36   

demiane napisał/a:
Dzisiejsza gazeta "Głos Głogowa"
Słyszeliśmy o tym z Alicją i Yedynym jak byliśmy w UM w rozmowach dotyczących "naszych" macew.
Ciekaw jestem jak tę imprezę przyjmie ta "bardziej polska" część Głogowa :)
A o gettcie pierwsze słyszę...

Obrazek


Nie uważam siebie za osobę o skrajnych poglądach, ale wg mnie ta impreza to nieporozumienie. Jak chcą robić coś takiego to może niech im to sfinansują Niemcy.
_________________
 
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2017-02-06, 01:30   

Alicja napisał/a:

Nie uważam siebie za osobę o skrajnych poglądach, ale wg mnie ta impreza to nieporozumienie. Jak chcą robić coś takiego to może niech im to sfinansują Niemcy.


PT Alicja . Podoba mi się bardzo takowe stwierdzenie .Jakie to ...polskie , takie narodowe i patriotyczne.

Nazwa : " Historia Żydów ....GŁOGOWSKICH " NIC nie wyjaśnia ? Dalipan , co do tego mają Niemcy ?

Ot powraca Sienkiewicz z jego słynnym Kalim . No cóż , Polacy nigdy nie słynęli z myślenia , a jeszcze i wyciągania wniosków . Bywa . Tutaj to ....TRADYCJA NARODOWA.

PS. Po jaka cholerę z Januszem M , zaczynaliśmy tworzyć prawie 30 lat temu Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie , ba i to bez Niemców .Ot durnota .Po co komu w Głogowie Festiwal o Narodzie który wniósł do światowego dziedzictwa ludzkości tyle wartości w nauce , wiedzy i kulturze jakie nie wniosły nawet inne połączone Narody . Tutaj wiedzą więcej i ... lepiej , jak widać z cytatu osoby nie uważającej się za reprezentantkę skrajnych poglądów .Toż to nawet nie ..szmonces jakby to powiedział niejaki ...Tuwim . No ale on to "Polak " czy też " wydra " niekoniecznie od JW Paska .

Pozdrawiam Mieczysław Jan Różycki .
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2017-02-06, 02:37   

PT demiane

Co do zdjęć . Bursztynowa butelka nosi inicjał ( w gwieżdzie Dawida ) IWL co oznacza : Issak Wed Ling - Żyd , jeden z założycieli Domu Handlowego , drugim był : Eydam Dirck Hekker - Holender którzy wspólnie z Ambrosisem Vermöllenem , uchodżcem z powodów religijnych z Holandii ( byl menonitą jak Hekker ) założyli 7 lipca 1598 roku w Gdańsku wytwórnię Likierów i Nalewek nazywaną obiegowo Der Lachs co z stało się póżniej oficjalną nazwą firmy.Na butelkach przeznaczonych dla Goldwasser nie było znaku Gwiazdy Dawida , tylko kształt łososia ( firma uprzednio zajmowała się połowem i przetwórstwem łososia). Obecnie znak firmowy składa się z tarczy podzielonej w połowie , w górnej części jest korona pałąkowata a w dolnej kształt dwóch łososi jeden pod drugim . Jeszcze jedna niedokończona stoi w barku - zapraszam .

Udziałowcami firmy byli żydzi stąd gwiazda w wyrobach przeznaczonych dla społeczeństwa żydowskiego . Jak chcesz dowiedzieć się Waść więcej ( np.OB ) , proszę o kontakt . Namiary znasz .

Pozdrawiam MJR
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2017-02-06, 03:19   

PS .

PT demiane

Gwiazda Dawida tym przypadku nie oznacza wyznania a jest symbolem heksagramu jako symbol szczęścia . Vide słynne Twoje rozszyfrowanie adresu zdjęcia gospody + moje objaśnienia flag.

MJR
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-06, 12:08   

krakus57 napisał/a:
PT demiane

społeczeństwa żydowskiego . Jak chcesz dowiedzieć się Waść więcej ( np.OB ) , proszę o kontakt . Namiary znasz .

Pozdrawiam MJR


Dzięki za wyjaśnienia
A mała butelka Ci się z niczym nie kojarzy?
I wytłumacz mi proszę co to jest OB?
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-11, 14:28   

Jestem ciekaw gdzie znajdował się ten obóz
Wg niektórych źródeł była to obecna Jedności Robotniczej 40

A tu znalezione w necie, że obóz pracy przymusowej istniał od lata 1941 do 25.10.1942.
Żródło: http://www.tenhumbergrein...r-g/glogow.html

Ciekawe jest że jest znana dokładna data likwidacji. Musiały zatem zachować się jakieś dokumenty z tym obozem związane.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-02-12, 00:58   

krakus57 napisał/a:
Nazwa : " Historia Żydów ....GŁOGOWSKICH " NIC nie wyjaśnia ? Dalipan , co do tego mają Niemcy ?

Nic nie wyjaśnia. Niemieccy Żydzi to wg mnie zupełnie inna bajka niż Żydzi Polscy, czy jak kto woli, Polacy pochodzenia żydowskiego. Głogowscy Żydzi to po prostu Niemcy. W większości naturalnie przechodzili na protestantyzm. Nie mam nic przeciwko, aby robił Pan festiwale Żydom, skoro na to Pana stać. Ja uważam że 40 tys zł publicznych pieniędzy można lepiej wydać. A i aby Sienkiewicza przytaczać to trzeba lubić science fiction. Niech Pan nie bierze udziału w dyskusji, jeśli nie szanuje Pan osób o odmiennych poglądach. Jest to zupełnie jałowe, chyba że celem nie jest dyskusja. Za każdym razem, gdy czytam takie wypowiedzi jak Pana, dociera do mnie skąd się biorą skrajne poglądy. Chciałabym aby ktoś mnie przekonał do tego pomysłu, jeśli się mylę. Niestety Panu się to nie udało. Proszę następnym razem bez pozdrowień, jeśli nie zmieni Pan tonu swojej wypowiedzi.
_________________
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-12, 13:30   

Jeśli chodzi o akcje i imprezy związane z historią a zwłaszcza z historią głogowskich żydów to jestem zdania, że dofinansowanie takiej imprezy jest dobrym pomysłem a ocenę tego przedsięwzięcia pozostawił bym do czasu jej się odbycia.
Na pewno nie będzie przypominała rozmachem imprezy krakowskiej ale warto czasami mieć możliwość zapoznania się z nią zwłaszcza, że okres wojny oraz późniejsze czasy PRL spowodowały niemal zagładę tej kultury.

Jeśli chodzi o ul. Jedności Robotniczej 40 to tam były biura firmy wykorzystującej pracę niewolniczą a same obozy znajdowały się w innych miejscach, dokładny wykaz gdzie jaki obóz się znajdował nie powstał do dnia dzisiejszego.

krakus57 ciekawe informacje na temat oznaczeń butelek, zwłaszcza, że ten temat u mnie nie jest najmocniejszy (należę do osób nie pijących). Jeśli jest możliwość jeszcze dodania coś o tych znakach to chętnie bym poczytał na forum, w końcu dobre jest to miejsce na szersze podzielenie się wiedzą.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-12, 15:25   

Istnieje pewna zasadnicza różnica odnośnie kultury żydowskiej w Głogowie
Prężnie istniejąca społeczność żydowska w Głogowie na przestrzeni wieków jakby się "rozmyła".
Już tu przed nazistowskimi czasami, ostatecznie ją likwidującymi była już naprawdę niewielka.
Tym bardziej że sama kultura jakby wygasała, a sami Żydzi bardziej czuli się Niemcami. Popatrzcie chociażby na przykład dziadka Omri - Paula. Sam Omri wspomina że jego ojciec Hanah nigdy nie wspominał mu o synagodze - a jej obraz zobaczył dopiero w Głogowie. Nie należeli też do żadnej organizacji. Gdzieś w pewnym momencie po prostu stali się ateistami mającymi korzenie żydowskie. Same nagrobki zaczęto pisać już w j. niemieckim (lub obydwoma językami). Asymilacja Żydów z kulturą niemiecką była olbrzymia.
Żydzi krakowscy to z kolei inny świat. Mocno zżyta społeczność, kultywująca tradycje, język i obyczaje. Do dziś kultywowana. Żyją przecież byli mieszkańcy dzielnicy Kazimierz a ich potomkowie na pewno są siłą motorową tego festiwalu. Nadmieniam że to tylko moja opinia. Mam po prostu taką nadzieję

Dlatego mam mieszane uczucia jeśli chodzi o organizację takiego festiwalu w Głogowie. Nie wiem czy jest sens. Przypomnieć tę kulturę, byłych mieszkańców tego miasta - i owszem. Ale czy jest to odpowiednia forma?
Przypomnę również że mimo wszystko antysemityzm wśród Polaków jest duży. A jeszcze (chyba) 3 lata temu organizacja z pewnego środowiska maszerowała dumnie przez Głogów krzycząc hasła "Polska dla Polaków".
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-02-14, 19:58   

TadeuszFantom napisał/a:
późniejsze czasy PRL spowodowały niemal zagładę tej kultury.

...a o ile mi wiadomo, Żydzi w tym okresie mieli się całkiem nieźle, dobry przykład to chociażby wspomniany tutaj Tuwim.
demiane napisał/a:
Asymilacja Żydów z kulturą niemiecką była olbrzymia.
Żydzi krakowscy to z kolei inny świat.
Otóż to, fajnie że się zgadzamy.

Co do antysemityzmu Polaków, ja bym tu nie szła w michnikowszczyznę. Uważam że jesteśmy bardzo otwartym narodem. Obserwuje ostatnio z wielki zadziwieniem facebookowy profil twórcy Matzeva Project i Wam też polecam: http://www.fronda.pl/a/jo...-dla,87273.html
http://www.radiomaryja.pl...y-radia-maryja/

Specjalnie załączam takie niusy, bo ich kaliber jest podobny do tego, gdzie zarzuca nam się antysemityzm.
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-15, 06:34   

Alicja napisał/a:
...a o ile mi wiadomo, Żydzi w tym okresie mieli się całkiem nieźle, dobry przykład to chociażby wspomniany tutaj Tuwim.


A pogrom kielecki?
Niejednokrotnie Żydzi wracający z obozów lub wychodzący z ukryć nie mieli do czego wracać. Majątki ich przejmowane były przez Polaków.
Nie sądzę również by im się dobrze powodziło, skoro większość wyemigrowała z Polski

Alicja napisał/a:
Co do antysemityzmu Polaków, ja bym tu nie szła w michnikowszczyznę. Uważam że jesteśmy bardzo otwartym narodem


Nie bawię się w szufladkowanie i pójście w jakąkolwiek stronę. A tak ogólnie czemu nie chcesz słuchać tej "michnikowszczyny"? Z drugiej jednak strony podsuwasz link do radia Maryja. Sorry ale to źródło "informacji" jest dla mnie przesycone propagandą, melagomanią i wszystko co na "mania" się kończy. Podobnie jak wiadomości TVP. Nie jest to dla mnie absolutnie żadne wiarygodne źródło informacji.

A co do "otwartości". Poczytaj jakie problemy z tą "otwartością" miał autor "Miasta Śmierci" p. Mirosław Tryczyk. I to nie jest odosobniony przypadek.
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2017-02-16, 21:54   

demiane napisał/a:
podsuwasz link do radia Maryja. Sorry ale to źródło "informacji" jest dla mnie przesycone propagandą, melagomanią i wszystko co na "mania" się kończy.

W mojej wypowiedzi akurat nie o źródło chodzi, a o osobę Danielsa. Ja w ogóle nie oglądam TV i nie interesuje mnie linia polityczne prezentowana przez którekolwiek medium, więc tym bardziej nie interesują mnie spory co lepsze, a co gorsze.

Mimo wszystko polecam film "Ida", a jeszcze bardziej biografię pierwowzoru głównej bohaterki Heleny Wolińskiej, bo to jeden z lepszych przykładów tego, jak dobrze się mieli... Zresztą Michnik, którego w pewnym sensie mi wypominasz (i jego rodzina), też jest dobrym przykładem.

Na temat antysemityzmu Polaków nie chcę dyskutować. Tym bardziej, że odchodzimy już zdecydowanie za daleko od głównego tematu którym są Żydzi w Głogowie. W tym kontekście też wspomniałam J. Danielsa, ponieważ wiem, że był z nim kontakt w sprawie "naszych" macew.
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-17, 06:23   

"Idę" oglądałem. Świetny film.
Nic Ci nie wypominam. I nie staję w niczyjej obronie. Uważam po prostu że podajesz za przykład jednostki których życie zasadniczo różniło się od całej populacji.

Faktycznie za bardzo odchodzimy od tematu.
A tak nawiasem. Sam J. Daniels jak i naczelny rabin Michael Joseph Schudrich po początkowym zainteresowaniu tematem "naszych" macew nabrali wodę w usta. Przestali odpisywać na emaile.
Cóż.... Nie komentuje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła