Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Alicja
2012-02-20, 10:19
Adam Królak
Autor Wiadomość
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-10-31, 11:44   

Jako, że został wydelegowany do Głogowa w celu tworzenia polskiej administracji państwowej, podczas swojej pierwszej nocy w mieście przysługiwała mu ochrona milicji by nikt na niego nie napadł i mógł później tą administrację ,,tworzyć".
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-03-04, 01:09   

Poprzeczka unosi się coraz wyżej, dzisiaj obejrzałam materiał TV Master, w którym mówi się o współpracy Królaka z SB... http://www.tv.master.pl/i...hp?news=14620).
_________________
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2011-03-04, 01:49   

Oczekuje na odpowiedź w tym temacie u źródła tej wypowiedzi , więc niedługo dowiemy się ,,co autor miał na myśli"
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Wieslaw 

Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 197
Skąd: Głogów-Lublin
Wysłany: 2011-03-04, 06:32   

Hahahaha, niestety to śmiech przez, no może nie łzy, ale z bezsilności na to co może „dziennikarz” zrobić z wypowiedzią wywiadowanego.

W tym zdaniu zbliżona do prawdziwej, mojej, jest wypowiedź dotycząca pierwszej części do słów”…. że w IPN w Warszawie warto zapoznać się z powojenną działalnością wiceburmistrza Adama Królaka”. Choć nie używałem słów "warto itp". Otóż jak pisałem w wątku źródłach – w tej samej wypowiedzi mówiłem o potrzebie wyjazdów do archiwów. I jak powiedziałem o warszawskim archiwum IPN w którym znajdują się akta procesu dziennikarzy i pracowników Nowego Kuriera Warszawskiego to inteligentny dziennikarz dośpiewał sobie pozostałość. I zrobił współpracownika. Bo niestety w naszej potocznej świadomości IPN = współpraca z UB czy SB. A to niestety zbyt wielki skrót i manipulacja. Nie wiem który to zrobił „fachowiec” ale sprawdzę.
Jest mi po prostu przykro za taką manipulację.
A autor (czyli ja) nie miał nic na myśli zdrożnego i kłamliwego.

Pozdrawiam
 
 
Tadek 
Tadek


Wiek: 59
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 91
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-03-04, 11:08   

Niestety ta nasza telewizja , po tylu latach funkcjonowania, nadal prezentuje poziom telewizji podwórkowej lub nieudolnej szkolnej gazetki. Mały zasób wiedzy o poruszanych tematach, mały zasób słów (prawie każdy materiał o meczu Chrobrego lub wyborach zaczyna sie od słów "... znów zawalczy"). I efektem tego wszystkiego jest tez wspomniany wyżej materiał...
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2011-03-04, 14:35   

Zawicki "rządzi"! Najciekawsze są "... tematy do ODGRZEBANIA.." Żałosne.......
W 2005 roku wspomniany tu dziennikarzyna równie kwieciście opisywał wydaną pozycję "Głogów 1945"... Ale w tej kwestii to już Yasar lepiej wie co było.... ;)
Pozdrawiam
_________________
Eulenburg
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2011-03-04, 18:26   

Ano w takim razie rzeczywiście żałosne, ale przynajmniej mamy już jasność w tej kwestii.
_________________
 
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-04, 23:10   

do EULENBURG:

Masz na myśli te pamiętniki komendantów Festung Glogau, pisane podczas oblężenia w 1945 roku, do których udało mi się dotrzeć w trakcie penetrowania niemieckich archiwów ;-) ? Dałem się wówczas uprosić jednej cudownej kobiecie, żeby nie oddawać sprawy do sądu, choć z perspektywy czasu nieco tego żałuję. To byłby ciekawy precedens...

Bardzo miło wspominam "Głogów 1945" :-) To był 2005 rok i 60-ta rocznica "wyzwolenia" miasta. Miały być uroczyste obchody, miało być spotkanie z pionierami i wmurowanie tablicy pamiątkowej ku ich czci. Potem były perturbacje z wyborem odpowiedniego budynku, bo kolejne typy cały czas źle się kojarzyły. A to dawne więzienie, a to dawna siedziba UB, a to komendantura radziecka ;-) Pojawiła się więc nieoczekiwana myśl, aby "patelnię" obok zamku nazwać Placem Pionierów. Oczywiście z żadnego z tych pomysłów nic nie wyszło i praktycznie po okrągłej rocznicy pozostała tylko ta skromna książeczka. A tak przy okazji, pamiętasz ten radziecki plan Głogowa z 1947 roku i dołączony do niego wojskowy raport ;-) ?

Skoro to jednak wątek poświęcony Królakowi, to i w związku z nim mam pytanie ;-) . Podobno ktoś kiedyś, kiedyś pożyczył z zamku jego maszynopisy, podobno bardzo dłuuugo je "analizował", a potem jak w końcu je oddał, to podobno po czasie okazało się, że podobno jednak nie wszystkie, bo podobno dużo brakowało ;-) Chamstwo, nie ;-) ?

pozdrawiam

LEWY
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2011-03-04, 23:47   

do Yasar:
Cytat:
Masz na myśli te pamiętniki komendantów Festung Glogau, pisane podczas oblężenia w 1945 roku, do których udało mi się dotrzeć w trakcie penetrowania niemieckich archiwów ;-) ?


O to właśnie chodziło :) No ale znów się okazuje, że te niemieckie archiwa są już dawno, za przeproszeniem, spenetrowane.... ;) :)

Żadnych radzieckich map i raportów nie pamiętam, w książeczce tej tego nie widziałem, może były to tajne materiały? ;)
Rzeczywiście, jeśli "ktoś" czegoś nie zwrócił czy to maszynopisy Królaka czy inne ksera wspomnień Hoinki to naprawdę jest to chamstwo ;) Tylko mam nadzieję, że "ktoś" strzegący przepastnych archiwów TZG jeśli tylko sprawdzi zasoby według posiadanego indeksu (bo nie sądzę, że mają tam wszystko w pamięci :?: ) przy odrobinie szczęścia wszystko odnajdzie. I znów będzie można powiedzieć o nowym głogowskim odkryciu..... :)
Ale szczyt chamstwa to podobno umieszczać w przypisach pozycję jeszcze oficjalnie nie wydaną.. ;) Ale to tylko tak sobie słyszałem......
Pozdrawiam
_________________
Eulenburg
 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2011-03-04, 23:49   

yasar napisał/a:
Podobno ktoś kiedyś, kiedyś pożyczył z zamku jego maszynopisy, podobno bardzo dłuuugo je "analizował", a potem jak w końcu je oddał, to podobno po czasie okazało się, że podobno jednak nie wszystkie, bo podobno dużo brakowało



A może zostały wywiezione na Zachód???!!!
_________________
Eulenburg
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-05, 07:06   

do EULENBURG:

Jak można umieścić w przypisach pozycję jeszcze oficjalnie nie wydaną?!? Przecież to niemożliwe ;-)

Ale jeśli chodzi o ten Zachód, to Twoje podejrzenia idą we właściwym kierunku ;-)


LEWY
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2011-03-05, 10:48   

yasar napisał/a:
do EULENBURG:

Jak można umieścić w przypisach pozycję jeszcze oficjalnie nie wydaną?!? Przecież to niemożliwe ;-)


Myślę, że jednak można umieścić w przypisach niepublikowaną pozycję. Czasem przywołuje się badania z prac doktorskich, które nie są wydawane w druku. Czasem przywołuje się wspomnienia, które krążyły spisane w maszynopisie itp. Wtedy na końcu pisze się "[inedit]".
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Zio 


Wiek: 36
Dołączył: 11 Lut 2006
Posty: 192
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-03-05, 15:12   

Tulpar napisał/a:
Myślę, że jednak można umieścić w przypisach niepublikowaną pozycję. Czasem przywołuje się badania z prac doktorskich, które nie są wydawane w druku. Czasem przywołuje się wspomnienia, które krążyły spisane w maszynopisie itp. Wtedy na końcu pisze się "[inedit]".


Lub też na końcu adresu bibliograficznego w nawiasie dodaje się notkę, tj. np.: maszynopis pracy magisterskiej w zbiorach Zakładu Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. ;)
_________________
Panie, nie dopuszczaj do mnie myśli, że powinienem zawsze i wszędzie wypowiadać się na każdy temat.
(św. Franciszek Salezy)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-24, 13:38   

yasar napisał/a:
Pod podanym niżej linkiem zamieściłem 5 folderów ze skanami maszynopisów Królaka. Te z różnymi wersjami zyciorysów znajdują się w folderze WSPOMNIENIA. Pozostałe materiały dorzucę dzisiaj, to bardzo długo trwa, a pozostałe foldery będą większe niż te dotychczasowe.

http://www.przeklej.pl/foldery/k/


yasar napisał/a:
Pod podanym na dole linkiem znajdują się pozostałe pliki z "maszynopisami Królaka", których nie zdążyłem zamieścic wczoraj. Do ściągnięcia i przejrzenia jest łącznie 10 folderów zawierających 370 plików:

1. KRÓLAK Głogów 1914-1950 - 119 plików
2. KRÓLAK Głogów w czasie wojny - 11 plików
3. KRÓLAK kronika - 43 pliki
4. KRÓLAK kultura w Głogowie - 21 plików
5. KRÓLAK kronika fragmenty - 34 pliki
6. KRÓLAK inne - 11 plików
7. KRÓLAK obchody XX-lecia PRL - 9 plików
8. KRÓLAK inscenizacja - 6 plików
9. KRÓLAK wspomnienia - 64 pliki
10. KRÓLAK 1945-1950 różne - 52 pliki

Link do strony:

http://yasar.przeklej.pl/


Wobec tego, że link już dawno nie działa a są użytkownicy forum GFH zainteresowanym tymi materiałami to zamieszczam nowy link do pobrania tych danych:
http://www.megawrzuta.pl/...9a2a042239.html

oprócz tego dostępne są foldery na koncie SkyDrive (tylko z tym pobieraniem są problemy bo należy chyba mieć konto i inne jakieś warunki ale też na wszelki wypadek zamieszczam link:
https://onedrive.live.com/?cid=30046cb862bbaff1&id=30046CB862BBAFF1!230&authkey=!AAgv9OgqpgwSvys
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-25, 08:57   

Super.
Dzięki Tadeuszu
A tu dzięki Panu Maksymilianowi F. zamieszczam skan urodzenia Adama Witolda Królaka
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła