Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Alicja
2012-02-20, 10:19
Adam Królak
Autor Wiadomość
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-09-29, 18:33   

yasar napisał/a:
Pod podanym niżej linkiem zamieściłem 5 folderów ze skanami maszynopisów Królaka. Te z różnymi wersjami zyciorysów znajdują się w folderze WSPOMNIENIA. Pozostałe materiały dorzucę dzisiaj, to bardzo długo trwa, a pozostałe foldery będą większe niż te dotychczasowe.



Fajnie, że wrzucasz maszynopisy K. już dawno miałem to zrobić, wszyscy będą mogli się z nimi zapoznac ale wielkiej ameryki nie odkryłeś bo maszynopisy Królaka od lat są w TZG i każdy kto chce może przyjsc i z nich skorzystać, a możliwość taka była wielokrotnie przez nas nagłaśniana, chociażby na stronie internetowej.
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-09-29, 18:46   

Patrick, pogadaj z tymi, ktorzy sa w Waszym Towarzystwie o stworzeniu listy artykulow, materialow i przedmiotow, ktore sa na stanie. Kiedy po raz pierwszy szedlem do TZG z pytaniami, to w jakichs 80% odsylali mnie do dzialu historycznego w Zamku, a takie wyjscia to czasem strata czasu - bez urazy.
Sam sie chetnie dowiem co W tam posiadacie i z czego korzystacie przy opracowaniach.Wystarczylby spis na stronie internetowej.
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-09-29, 19:12   

Drogi Łukaszu , od kilku tygodni działa w TZG ,,sekcja bibliotekarska" zajmująca się inwentaryzacją i katalogowaniem naszych zbiorów, więc gdy tylko ich praca zostanie ukończona na pewno wykaz posiadanych przez nas materiałów zostanie upubliczniony.
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-09-29, 21:27   

Ok, mam nadzieje, ze bedzie to jeszcze w tym roku ;)
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-09-29, 22:07   

Pod podanym na dole linkiem znajdują się pozostałe pliki z "maszynopisami Królaka", których nie zdążyłem zamieścic wczoraj. Do ściągnięcia i przejrzenia jest łącznie 10 folderów zawierających 370 plików:

1. KRÓLAK Głogów 1914-1950 - 119 plików
2. KRÓLAK Głogów w czasie wojny - 11 plików
3. KRÓLAK kronika - 43 pliki
4. KRÓLAK kultura w Głogowie - 21 plików
5. KRÓLAK kronika fragmenty - 34 pliki
6. KRÓLAK inne - 11 plików
7. KRÓLAK obchody XX-lecia PRL - 9 plików
8. KRÓLAK inscenizacja - 6 plików
9. KRÓLAK wspomnienia - 64 pliki
10. KRÓLAK 1945-1950 różne - 52 pliki

Link do strony:

http://yasar.przeklej.pl/
 
 
Tadek 
Tadek


Wiek: 59
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 91
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-10-05, 20:35   

Pozwoliłem sobie "podrasować" i "spedeefić" pliki wrzucone przez Yasara. Gdyby ktoś był zainteresowany, to można pobrać- są tu

http://zarawracam.przeklej.pl/
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-26, 21:27   

Dziś miała się odbyc sesja rady miasta w sprawie wyboru tegorocznego Honorowego Obywatela. Podobno sprawiedliwości stało się zadośc, choc czekam jeszcze na ostateczne potwierdzenie...
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-10-27, 08:51   

Już czytałam na Elce o tym komu przyznali tytuł. Wiadomo jak wygląda rada, więc nie można powiedzieć, żeby było jakieś zaskoczenie. Ja jestem ciekawa jak zostały zaopiniowane wnioski. Czy to były jakieś dłuższe uzasadnienia... Z tego co tu http://miedziowe.pl//content/view/45176/189/ czytam, tylko Góral został zaopiniowany negatywnie.
_________________
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-10-27, 12:36   

balbina napisał/a:
Wiadomo jak wygląda rada, więc nie można powiedzieć, żeby było jakieś zaskoczenie. .


Dokładnie Balbino. Szanuję decyzję Rady i szczerze gratuluję Panu płk.Baraniakowi. Dzisiaj wybiorę się do ratusza po pełne uzasadnienie tego wyboru a argumentowanie, że ,,Współpracował między innymi przy organizacji wszelkich patriotycznych uroczystości w mieście. Zarówno on, jaki i dowodzeni przez niego żołnierze, wspierali mieszkańców Głogowa i nie tylko Głogowa podczas walki z powodzią" - jest dla mnie wybitnie niewystarczające i banalne ponieważ podczas chociażby powodzi był to jego obowiązek a nie dobra wola. Po raz kolejny polityczne przepychanki i większość pewnego ugrupowania zaważyły na nieuszanowaniu prawdy historycznej i szacunku do tak wybitnej postaci jaką był Adam Królak.


A tak poza tym :

W dniu dzisiejszym obchodzimy setną rocznicę urodzin Adama Witolda Królaka , ojca założyciela wielu głogowskich organizacji – m.in. Koła Kulturalno –Oświatowego i Towarzystwa Ziemi Głogowskiej ale przede wszystkim wybitnego pioniera , niestrudzonego działacza na rzecz propagowania historii Głogowa i Ziemi Głogowskiej, historyka , lingwisty który całe swe życie poświęcił dla dobra naszego miasta wybitnie działając przy powojennej reanimacji życia społecznego i kulturalnego. Przybył do zrujnowanego miasta wraz z grupą jarocińskich osadników 26 maja 1945 r. obejmując stanowisko wiceburmistrza włączając się czynnie w odbudowę i odgruzowanie miasta.

Zmarł po ciężkiej chorobie 26 czerwca 1980 r. został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Legnickiej w Głogowie.
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-10-27, 22:07   

No ja bym raczej sugerowal, zeby ten tytul przyznac (bez wazeliny!) np. prezesowi Wilczakowi badz Panu Dominiakowi, chociazby za popularyzajce wiedzy na temat miasta i poswiecanie -bardzo czesto- prywatnego czasu na oprowadzanie wycieczek.
Jakos to zamieszczone uzasadnienie nie przekonuje mnie :/
I ciekawi mnie sprawa Krolaka - na czym opierali sie odrzucajac kandydature.
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-10-29, 15:06   

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ciekawym artykułem o Adamie Królaku w dzisiejszym numerze Tygodnika Głogowskiego (w wolnej chwili wrzucę również skan)
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-10-30, 12:37   

Jeśli chodzi o Królaka to w świetle tutaj opisanych zagadnień związanych z uczestnictwem w redagowaniu prasy w okresie okupacji mogło mieć generalny wpływ. Kolaboracja z okupantem nie najlepiej współgra z honorowymi tytułami. Inne kandydatury też mogły wzbudzać sporo kontrowersji, działalność polityczna i uczestniczenie w rządzeniu miastem w czasach stanu wojennego na pewno nie mogło być atutem przy decydowaniu o honorowym tytule (mowa o innym kandydacie). Kandydatura została wybrana na zasadzie wyboru mniejszego zła, osoba uhonorowana posiada jeden atut - brak poważnych rys w życiorysie. I tak mi się wydaje zostało przyznane honorowe obywatelstwo.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
yasar
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-30, 23:38   

mitologii ciąg dalszy...

http://glogow.naszemiasto...olaka,id,t.html
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-10-31, 09:16   

Jest to dokładne skopiowanie artykułu z Tygodnika Głogowskiego więc nie będę już zamieszczał skanu
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2010-10-31, 10:00   

" Spał na strychu, ale nie było dachu, więc spędził tę noc pod gwiazdami, tylko w asyście dwóch milicjantów.

Pilnowali, żeby nic mu się nie stało, bo czasy były bardzo niespokojne. "

źródło:
http://glogow.naszemiasto...olaka,id,t.html

Nie rozumiem, dlaczego pilnowali go dwaj milicjanci, żeby mu się nic nie stało. Przecież każdemu mogło coś się stać, a nie każdego pilnowali milicjanci. O co chodzi?
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła