Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sangerfest w 1894r
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-01-30, 15:09   Sangerfest w 1894r

Kiedyś już to było w ramach zagadki. Nie mogę jednak tego odszukać
Takie zdjęcie Sangerhalle z 1894
Gdzie mogła stać? Na którym placu? Parku?



Co ciekawe Patrycjusz Makowiec podesłał mi takie magiczne zdjęcie
Medal z tego samego okresu:




To co znalazłem m.in u Blaschkego to:
Historia chórów śpiewaczych w naszym mieście jest b. długa. Zaczyna się 30 października 1844 kiedy to założono "Liedertafel" które później przemianowano na "Sangerverein" czyli "Stowarzyszenie Śpiewacze". 11 listopada 1874r powstał "Kriegersangerchor" ("Chór wojowników") a rok później tzw. "Schutzensangerbund" (Stowarzyszenie Śpiewacze Bractwa Kurkowego). Występy chórów na pewno cieszyły się dużą popularnością, fakt że związki tego typu wygasły razem z całą niemiecką historią miasta Glogau w 1945r. Dziś już nikt nie pamięta kompozytorów chóralnych: Ludwika Meinardusa, Juliusza Kniese, Juliusza Lorenza czy Aleksandra Seifferta. Ale wówczas w całych Niemczech, a na pewno na Dolnym Śląsku organizowane były tzw. Sangerfest na którym zapewne chóry popisywały się ku uciesze mieszkańców swoimi umiejętnościami i bogatym repertuarem.

Znane są zdjęcia z takich Sangerfest z Wrocławia. Może zatem i u nas była taka impreza? Medal i pocztówka by o tym świadczyła.

A tu mały kolaż z książek adresowych na temat związków śpiewaczych:

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła