Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Schron na rondzie, wykopaliska przy ul.Długiej, muzeum
Autor Wiadomość
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-13, 16:54   Schron na rondzie, wykopaliska przy ul.Długiej, muzeum

Dzisiaj, 13 września 2015r. postanowiłem wybrać się pieszo aby zrobić dokumentację fotograficzną pewnych miejsc w Głogowie.
1) Rondo Konstytucji 3 Maja - schron przeciwlotniczy. Od Ślązaka dowiedziałem się, że schron ten jest obecnie otwarty i pokusiłem się o zrobienie jego zdjęć, oprócz tego oczywiście zdjęcia stołu kamiennego "Jahnstein".
2) Zdjęcie terenu badań archeologicznych odkopanych piwnic przy ul. Długiej (robione ponad wysokim, blaszanym parkanem).
3) Zdjęcia z głogowskiego muzeum (przy okazji byłem odwiedzić muzeum głogowskie).
Trochę zdjęć:

-Wejście do schronu przeciwlotniczego sfotografowane w taki sposób aby było łatwo je umiejscowić (jest za dawnym szaletem, około 20 metrów)


-Wejście do schronu od czoła:


-Po zejściu schodami jest z boku wejście do śluzy przeciwgazowej


-Wnętrze śluzy (bez drzwi, są tylko pozostałości zawiasów


-Wnętrze schronu, na końcu widać światełko z wyjścia awaryjnego (ewakuacyjnego)


-Wyjście awaryjne


-Widok wnętrz schronu w kierunku wejścia głównego (śluzy przeciwgazowej)


-Widok śluzy od wnętrza schronu


-Schody schronu


-Wyjście awaryjne ze schronu, widok z zewnątrz z lekko odsuniętym przykryciem


-Kamień (stół) Jana, "Jahnstein" lub "Jahnsteine", poświęcone poległym w I Wojnie Światowej członkom "Ferajny" sportowej. Nazwę swą ma od Friedricha Ludwiga Jahna, uznawanego w Niemczech za "Turnvater", czyli prekursora idei kultywowania uprawiania sportu w myśl zasady w zdrowym ciele zdrowy duch ... narodu.


-Zdjęcia z terenu odkopanych piwnic przy ul. Długiej, gdzie są prowadzone aktualnie prace archeologiczne o których można było poczytać w internecie i prasie lokalnej


-Pozostałości mostu Hindenburga






-Muzeum i ekspozycje:

porcelana żarska


Czerwony Niebieski - wystawa malarstwa Romy Pilitsidis


Pamięć Głogowskich Kamieni




Wszystko do obejrzenia na 127 zdjęciach pod linkiem:
https://picasaweb.google.com/114781323666631539161/GlogowWycieczka13wrzesnia2015#
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-13, 20:42   

Schron 'rondowy' ladnie wyszedl, bylem w nim lata temu. Nieodficjalnie mam dane, ze na samym rondzie jest kilka zasypanych obiektow. A w Muzeum nie gonili za pstrykanie? :p
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-13, 22:36   

Super
Ja dzisiaj byłem na Biechowie i mam kilka pytań do Was. (Ale to jutro)
A mnie ostatnio w czasach sensacyjnych tajemnic (złoty pociąg, podziemne miasto) lub faktycznych super odkryć jak cmentarzysko w Duninie, fragmenty architektury i działa z XVIIw w Wiśle czy 100 letni parowiec na Bugu rozśmieszyły nasze media usiłujące rozdmuchać sensacyjne odkrycie głogowskich piwnic.
Przecież było zawsze wiadomo że one tam są.
Nie ma to jak tania próba zrobienia sensacji z niczego.
:-)
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-14, 06:58   

Yedyny napisał/a:
Schron 'rondowy' ladnie wyszedl, bylem w nim lata temu. Nieodficjalnie mam dane, ze na samym rondzie jest kilka zasypanych obiektow. A w Muzeum nie gonili za pstrykanie? :p

Też nieoficjalnie mam dane tego schronu.
Na rondzie są oczywiście zasypane murowane pozostałości zewnętrznego pierścienia twierdzy. O innych, podziemnych obiektach nic nie wiem.
W muzeum nigdy nie goniono mnie za robienie zdjęć. Co jakiś czas wrzucam fotki z wystaw muzealnych i nie robię ich z ukrycia. Jedynie było kiedyś ograniczenie przy robieniu najstarszych eksponatów (między innymi Hieronima pokutującego), gdzie nie wolno używać lampy błyskowej ponieważ światło może szkodzić eksponatom.

demiane napisał/a:
Super
A mnie ostatnio w czasach sensacyjnych tajemnic (złoty pociąg, podziemne miasto) lub faktycznych super odkryć jak cmentarzysko w Duninie, fragmenty architektury i działa z XVIIw w Wiśle czy 100 letni parowiec na Bugu rozśmieszyły nasze media usiłujące rozdmuchać sensacyjne odkrycie głogowskich piwnic.
Przecież było zawsze wiadomo że one tam są.
Nie ma to jak tania próba zrobienia sensacji z niczego.
:-)

Tak, już wcześniej były te piwnice badane przez archeologów, obecnie prowadzone badania są ostatnimi przed wybudowaniem w ich miejscu kamienic. Ale w okresie ogórkowym każda sensacja na wagę złota, oczywiście złota ze "złotego pociągu" :D :mrgreen:
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-14, 11:37   

TadeuszFantom napisał/a:
Ale w okresie ogórkowym każda sensacja na wagę złota, oczywiście złota ze "złotego pociągu" :D :mrgreen:


Dokładnie. Tylko czy jest potrzeba robienia sensacji z czegoś co w Głogowie jest odkrywane co najmniej od momentu budowy okolic rynku? Żeby jeszcze naprawdę odkryto jakąś sensację, skarb itp.
Ale kto tam powstrzyma media.... :-)

A pytanie mam takie
Czy znane są Wam te obiekty położone w okolicach ul Krochmalnej?
Ten właz co prawda może być do studzienki ściekowej, ale wygląda na stary - może jest przeniesiony z jakiegoś bunkra?


Schron?
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-14, 19:56   

Wlazu nie kojarze, a schron byl w planach do odwiedzenia. Myslelismy, ze to Oderstellung, ale wyglada na domowy bunkier - piwniczke.
A tak z ciekawosci - kto i gdzie odkopal te 'sensacyjne' piwnice?
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-15, 06:43   

Cały czas archeolodzy odkopują
http://miedziowe.pl/content/view/75989/189/
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-15, 08:18   

Eeeee.... nie wzruszyla "szczegolna ostroznosc" prowadzonych prac, a po zakonczeniu badan kopara wszystko "delikatnie wyburzy"....
_________________

 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-15, 11:25   

Dokładnie
Więc po co robić sensację?
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-16, 16:07   

Na rondzie obok obiektów fortecznych tych zasypanych i rozebranych są także pozostałości ogrodów miejskich. Szklarnie, palmiarnia, "Dom Ogrodnika", i blockhaus rozebrany podczas budowy ronda. Za tymi obiektami ciągnęła się szeroka aleja - DESZCZOWA DROGA, która oddzielała ogrody miejskie od cmentarza (gdzie został pochowany najwyższy stopniem generał trzygwiazdkowy. Jeszcze w latach 70-tych było tam ogrodzenie wokół ogrodu (chyba) Ekonomika, a w głębi były ruiny szklarni i "palmiarni". Ile zostało z budowli fortecznych tego bez badań nie jesteśmy w stanie ocenić. Gdyż wzgórze ronda z "Kamieniem Jana - Jahnstein" może kryć wiele ciekawostek jak pagórek pod żłobkiem.
 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-16, 18:55   

A jeżeli chodzi o "Kamień Jana" to kształtem przypomina stół, a żeby było śmieszniej kiedyś (na pewno w latach 70-tych) były obok dwa "taborety" ale już ich nie ma. Widać je na starym zdjęciu z pewną damą opartą o kamień i czytającą książkę.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-17, 06:30   

Irek napisał/a:
Gdyż wzgórze ronda z "Kamieniem Jana - Jahnstein" może kryć wiele ciekawostek jak pagórek pod żłobkiem.

I to byłaby jakaś sensacja lub co najmniej niespodzianka
A to że znaleźli piwnice w miejscu w którym stały domy ?
Gdyby nie znaleźli tych piwnic - to raczej byłaby sensacja
:-)
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-17, 11:06   

Rondo ma wiele tajemnic, ale jak to z tajemnicami bywa - zostaną do czasu utajone ;)
A tu opisywana baba stołowa.
Mysle, ze to mogl byc kamien ofiarny. Dziecko na stole nie wróży niczego dobrego, a jak wiadomo na dwoje baba wróżyła...



_________________

 
 
Irek 

Dołączył: 08 Cze 2014
Posty: 120
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-19, 21:53   

Dzięki Łukasz za ostre zdjęcie. Ja mam słabej jakości i wydawało mi się, że to książka, a to dziecko. I proszę, kolejne odkrycie.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2015-09-20, 07:59   

To dzieki Dominikowi. A w glebi widac jeszcze mezczyzne. Co ciekawe te kamienne siedziska moga dalej tam byc, tyle ze sa przysypane - zerknijcie na ilosc warst cegiel widoczncyh dawniej, a obecnie.
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła