Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Alicja
2017-01-06, 17:06
Jak można ulepszyć nasze muzeum
Autor Wiadomość
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-10, 12:47   

Wczoraj byłem we Wrocku w Hydropolis
Polecam dla wszystkich.
Nie będę opowiadał szczegółów ale sama wystawa ścina z nóg. O wodzie - wiadomo. Ale mnóstwo rzeczy było też o historii - (cywilizacja itd). Ale Wrocław też świetnie zadbał o swoją historię pokazując różne rzeczy dotyczące jego historii. Super zrobione. I mnóstwo paneli multimedialnych do czytania i do zabawy dla dzieci. Filmy w których słychać K. Czubówną itp. I jak wiadomo wszystko można dotknąć.
Mnie zafascynowały te dwa panele które widać na zdjęciach
Na tym można był przeglądać mapy Wrocławia ze wszystkich okresów - powiększać, przesuwać itp




Na sąsiednim panelu można było przeglądać współczesną mapę Wrocławia w oczkami, w których m.in wybierało się np. zasięg powodzi z 1997. Genialne. Takie coś można by w naszym muzeum postawić z wybieraniem "historycznych" opcji



Na pewno takie panele, filmy i multimedia itd sporo kosztują. Myślę jednak że można by się w Głogowie choć w 1/10 szarpnąć na tego typu pomysły. Mogłyby stać nie tylko w muzeum ale również w Bloku Koszarowym czy w Sukiennicach.
Pole do popisu dla takich rzeczy jest olbrzymie.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-10-10, 13:24   

Zawsze Minister Kultury badz inna instytucja moze wylozyc czesc kwoty i wyjsc z lekkiego PRL'u w XXI czy nawet XXII wiek.
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2016-12-04, 14:47   

No nie oszukujmy się, jakby MAH robiło fajne wystawy na jakie jest zapotrzebowanie, to ludzie waliliby drzwaimi i oknami. Byłam jakiś czas temu w mocno reklamowanym Muzeum Powstania Warszawskiego, tam nie ma jakiś specjalnych fajerwerków, ale ludzie po prostu chcą oglądać to co tam jest i mają to. Podejrzewam że teraz jakby w MAH zrobili nawet wystawę STAR WARS w okolicach premiery Łotra to by im się szybko zwróciła ;-)
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-04, 16:57   

Jesli w Muzeum sie nie uda, to najlepsza opacja zrobic Miejska Izbe Pamieci, miasto stac na zakupowywane sykcesywnie pamiatki w kwocie do -powiedzmy- 2 tys. rocznie, co jest dla budzetu sprawa groszowa, po drugie mamy mase tu kolekcjonerow i cyklicznie mozna robic wystawy zbiorow, a ze glogowanie klekcjonuja duzo wszystkiego, totez wystawy nie bylyby monotematyczne. Poza tym kolejna opcja to WYMIANA kolekcji czy tez udostepnianie innym, podobnym instytucjom. I mniej biurokracji, jedan osoba odpowiada za prezentacje zbiorow i tyle.
_________________

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2016-12-04, 18:26   

Wg mnie Izba Pamięci to dublowanie funkcji MAH, zauważ że MAH podlega pod miasto i żyje z naszych podatków. Póki co nawet nie ma jakiejś oficjalnej i sensownej koncepcji na blok koszarowy czy sukiennice, a już o teatrze strach głośno mówić. Chyba bym wolała, aby runął całkiem.
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-29, 06:45   

Ale muzeum niestety nie jest otwarte na potrzeby mieszkańców
Zamiast pokazać jakąś fajną stałą wystawę z przedmiotami użytku codziennego z przedwojennego Glogau - muzeum pokazuje to co pokazuje. Czyli niewiele. Zwłaszcza że miejsca ma pełno.
Dlatego Yedyny ma trochę racji. Zwłaszcza że coś w tym stylu (Izby) powstaje w budynku CIT. Za sprawą zresztą pewnego forumowicza (Nie będę pisał o kogo chodzi bo może tego nie chce). Fajnie to zaczyna wyglądać. Gablota z buteleczkami, starymi zdjęciami, notgeldami itp.
To miejsce zaczyna być w tym momencie bardziej interesujące.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-12-29, 06:48   

Rozszerzę trochę temat na całe miasto - nie tylko muzeum

Ciekawy pomysł (zwłaszcza jeśli chodzi o np. Kościół św. Mikołaja). I prosty do realizacji
Miasto mogłoby się o to pokusić.
Również w miejscach gdzie istniały budynki. Takie coś robi wrażenie.

 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2016-12-30, 17:25   

demiane napisał/a:
Ale muzeum niestety nie jest otwarte na potrzeby mieszkańców

dziwne, w końcu funkcjonuje za ich pieniądze... swoją drogą ciekawe ile w tym roku sprzedali biletów.
_________________
 
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-01-02, 13:31   

Nie dziwne.
Po prostu jak się nie ma parcia by zainteresować ludzi to tak to wychodzi.
A potencjał przecież jest duży.
Córka była we Wschowie w muzeum i była zachwycona a ma 11 lat.

A gdyby faktycznie "główny zarządca" był uzależniony od biletów to wtedy by się mocno starał by muzeum było atrakcyjne. Zależałoby mu i to bardzo.
A tak są dotowani i ten stan jest wystarczający. Nie mówię że to jest złe. Po prostu chodzenie po muzeum gdzie jest tyle możliwości niewykorzystanych mnie irytuje
A kto był np. w Londynie w muzeach to wie o czym mówię. Daleko nam, oj daleko...
 
 
krakus57 

Dołączył: 07 Maj 2014
Posty: 69
Skąd: Kraków /Głogów
Wysłany: 2017-01-03, 05:29   

demiane napisał/a:

Córka była we Wschowie w muzeum i była zachwycona a ma 11 lat.
.

PT demiane

TYLKO (sic ) tam działa taki spirytus movens w postaci Jerzego - który ŻYJE historia swego miasta i dostarcza swoim kosztem wszystkie artefakty , tyczące Fraustadt.
Pozdrawiam MJR
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-01-03, 06:07   

Jerzego G. (bo chyba o Niego chodzi?) również znam, ale chyba to nie wszystko. Choć robi wiele - również dla chociażby Szlichtyngowej
Prezentacje wizualne czy gra interaktywna to chyba już inwencja samego muzeum. A takie rzeczy są przecież atrakcyjne dla młodzieży.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-01-04, 15:07   

W Głogowie w wyniku badań archeologicznych pozyskano całkiem sporo artefaktów z różnych okresów dziejów. Moim zdaniem przydała by się ekspozycja dziejów naszego regionu w oparciu o dane archeologiczne. Do tego opisy w postaci tablic czy też ramek z tekstem i obrazkami wyjaśniającymi.
A jest tego sporo począwszy od neolitu do czasów współczesnych.
Przy tym objaśnienia mogły by dodatkowo edukować jak się określa datowanie warstw archeologicznych z prezentacją autentycznych przedmiotów (głównie ceramiki), zmiany w demografii, ewolucja kulturowa, religijna, technologiczna. Muzeum to nie tylko widowisko ale też miejsce naukowe i szkoda, że brak u nas tego typu ekspozycji.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-01-05, 06:21   

TadeuszFantom napisał/a:
Muzeum to nie tylko widowisko ale też miejsce naukowe i szkoda, że brak u nas tego typu ekspozycji.

Masz rację
Ja nie jestem za widowiskiem - ale za atrakcyjnością muzeum, a takie teraz nie jest.
Pomysł z ekspozycjami fajny, ale widać muzeum woli wszystko chować po magazynach niż zrobić coś interesującego do pokazania.
Ja sam mocno się zdumiałem czytając Chutkowskiego ile było badań i ile stanowisk archeologicznych w rejonie Głogowa. Z każdego badania na pewno są artefakty, która większość leży sobie w magazynie.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-01-10, 11:42   

Tu taka mała próba jakby można było przedstawić niektóre obiekty.
Wzorowałem się na tym co pokazałem wcześniej jednak nie mam żadnego programu do rysowania.
Fajnie by było podejść i sobie zobaczyć jak wyglądała w rzeczywistości kompletna wieża.
Tym bardziej że jej odbudować jej nikt nie ma zamiaru.
 
 
demiane 


Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 1717
Skąd: Głogów
Wysłany: 2017-02-02, 15:57   

A tu z okazji 50l naszego muzeum taka zapowiedź na miedziowych
Dla mnie tragedia....
Jako uczczenia takiej rocznicy wymienia się jako główną atrakcję wystawę malarską....
Nie zamieszczam opinii internautów, a są b. trafne.
Tu tylko skan z artykułu:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła