Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Królewska Szkoła Wojskowa (Königliche Kriegsschule)
Autor Wiadomość
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-07, 21:40   Królewska Szkoła Wojskowa (Königliche Kriegsschule)

Czy ktoś posiada wiedzę na temat wymiarów obiektu, może są jakieś źródła? Po bardzo wstępnych przymiarkach wyszły mi takie wymiary bardzo podstawowej bryły głównej (bez elementów wystających), to jeszcze robocze. Proszę o wszelkie uwagi.


Yedyny - do tego zdjęcia, które umieściłeś, dałoby się dokładniej namierzyć to:
. Jeśli możesz wrzuć tutaj jeszcze trochę fotek, żeby było wiadomo o czym mowa.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-08, 08:14   

Moze to sie przyda do detali.

or.jpg
Plik ściągnięto 146 raz(y) 150,81 KB

_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-08, 20:12   

Dzięki Yedyny, przyda się napewno, bliska perspektywa i fenomenalna rozdzielczość. A dodatkowo w połączeniu z tym zdjęciem daje świetną bazę do policzenia wymiarów.
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-11, 22:51   

Obiekt jest fenomenalny i gigantyczny.
„Moduł” zaznaczony na poniższej (bardzo jeszcze roboczej grafice, bez większości docelowych elementów) ma wymiary zbliżone do wymiarów współczesnego wieżowca stojącego np. na os. Kopernik.



Zbudowanie takiego obiektu bez dzisiejszych osiągnięć techniki wydaje się być cudem, szczególnie kiedy zauważymy w budowli takie detale (swoją drogą aż takiej finezji w tym obiekcie się nie spodziewałem):



Kalkhof jednak potrafił budować. Pruska architektura miażdży.

Nie wiem dlaczego (być może ze względu na podobny monumentalizm i kilka podobnych wątków konstrukcyjnych) Königliche Kriegsschule kojarzy mi się z symbolem upadku Detroid czyli Michigan Central Station.





Z kolejnej strony, niezwykłe jest, że duchowi potomkowie tej architektury potrafili wznosić równie finezyjne obiekty w kontekstach niemal okultystycznych, czego najlepszym przykładem jest Tottenburg - tutaj film przybliżający . Na okazję tego obiektu będę musiał się na chwilę oderwać od Twierdzy Głogów, jak tylko skończę Kriegsschule, ale po prostu muszę go zrobić.


źródło zdjęcia: 3.bp.blogspot.com
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-12, 18:57   

To też jest dobre, w sumie nie wiem jak to nazwać, ale chyba słowo "parodia" będzie tutaj najlepsze. Zatem parodia kampanii "Dolny Śląsk - nie do opowiedzenia, do zobaczenia".
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-12, 19:06   

Dokladnie, masakra. Widac niektorzy wola zeby zabytki ulegaly ruinie, bo po co przekazywac je nieodplatnie zainteresowanym ich ocaleniem osobom - pewnie sam teren bedzie mozna pozniej sprzedac i na tym ktos zarobi. A gruz do utwardzenia podloza pod nowym domkiem.

Pieknie ta architektura Kriegsschule wychodzi, mowilem ze bedzie MASA problemow z projektem :) Bardzo dobre juz to, co zrobiles, a koncowy efekt powinien zachwycac nie tylko mieszkancow.
_________________

 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-12, 19:25   

Yedyny, niestety w Głogowie jest niewiele lepiej. Najbardziej martwi mnie sytuacja Barbakanu, przy tak postępującej destrukcji za kilkanaście lat ten obiekt zniknie a śmiem twierdzić, że jest unikatem w skali kraju a może i szerszym. Ten obiekt to ikona Twierdzy i przynajmniej on powinien być objęty ochroną.
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-12, 19:34   

Problemem Malakofa jest lokalizacja. Mozna wstawic drewniana brame, ale pewnie po tygodniu ktos ja spali. Brame stalowa - wytna. Bez normalnego przejscia czy nawet przejazdu przez tory nie ma co glowkowac, moze jak sie zabiora za nabrzeze, to podciagna jakos fort pod renowacje.
_________________

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-12, 19:43   

urbweb.pl napisał/a:
Yedyny, niestety w Głogowie jest niewiele lepiej. Najbardziej martwi mnie sytuacja Barbakanu, przy tak postępującej destrukcji za kilkanaście lat ten obiekt zniknie a śmiem twierdzić, że jest unikatem w skali kraju a może i szerszym. Ten obiekt to ikona Twierdzy i przynajmniej on powinien być objęty ochroną.

Nie tylko unikatem w skali kraju ale nawet Europy. Forty typu Malakoff są rzadkością, z pamięci mogę jedynie wymienić forty tego typu w Sewastopolu i Moguncji.
W Polsce chyba nie ma poza Głogowem innych wieży artyleryjskich typu Malakoff. Przynajmniej mi na ten temat nic nie wiadomo. Co prawda murowanych wieży jest więcej ale innego typu.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-01-13, 21:57   

chyba nie ma osoby, której nie martwiłaby sytuacja barbakanu, niestety na gadaniu zawsze się kończy... Moim zdaniem problem bliskości Odry jest przesadzony, jakoś Niemcy nie bali się tam budować i mimo tego, że obiekt jest pozostawiony na pastwę losu, ciągle tam stoi! Na dobry początek proponowałabym oznakować miejsce, może nawet ogrodzić, zrobić zakaz wstępu dla nieupoważnionych i dyskretny monitoring... teraz nawet leśniczy ustawiają kamery w lasach, a tu miasto ma miejsce (zapewne wpisane do rejestru zabytków) w D***E, Bóg jeden wie co tam się dzieje.

A że to IKONA Twierdzy, to naprawdę genialnie powiedziane. Może trzeba zacząć o tym coraz głośniej mówić...

I wracając do naszej Królewskie Szkoły...
Cytat:
„Moduł” zaznaczony na poniższej (bardzo jeszcze roboczej grafice, bez większości docelowych elementów) ma wymiary zbliżone do wymiarów współczesnego wieżowca stojącego np. na os. Kopernik.

Te wymiary nie są trochę przesadzone? W sumie to tylko jedno piętro więcej niż w PWSZ...
 
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-13, 23:29   

Jak już Ala wywołałaś te relacje pomiędzy szkołą a wieżowcem, to się trochę pobawię. Tak się miło składa, że kiedyś zrobiłem (był to zresztą mój pierwszy model) wieżowiec o adresie Oriona 2-4, wymiary zostały zaakceptowane przez Google i stoi on sobie w powszechnie dostępnej warstwie budynków 3d w Google Earth. Trzeba pamiętać, że ten wieżowiec jest większy niż przeciętne wieżowce, składa się z 2 modułów (przeciętny ma długość ok. połowy tego). Rzeczywiście moduł Kriegsschule ma nieco mniejszą wysokość. Dokładne relacje są takie:





Poniżej widok z dachu niedokończonej Kriegsschule na wieżowiec Oriona 2-4 ustawiony jak na powyższych grafikach


Poniżej nowe ustawienie - obiekty dzieli 39,5 metra po lini prostej od najbardziej zbliżonych do siebie punktów tych obiektów.


Poniżej widok na wieźowiec Oriona 2-4 z dachu nidokończoneej Kriegsschule ustawiony jak na powyższej grafice w odległości 39,5 metra po lini prostej prowadzącej od najbardziej zbliżonych do siebie punktów obiektów.


Dzięki za inspirację do dobrej zabawy !
 
 
urbweb.pl 
urbweb.pl


Wiek: 45
Dołączył: 06 Gru 2013
Posty: 134
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-16, 21:50   

Eh, ta godzina, którą udało mi się dzisiaj w pędzie wyrwać z życiorysu, miała być poświęcona, na robienie tego typu ozdobników:



Poszła jednak na poprawianie bryły. Ciekawi mnie czy tylko ja byłem taki ślepy... Początkowo wydawało mi się, że bryła wygląda tak:



Nie zauważyłem tych "wcięć" w bocznych modułach od strony Odry.



Z drugiej strony są one widoczne na niewielu zdjęciach, np. tutaj


W tych "wgłębieniach" były nawet okna, chociaż nie wiadomo czemu miały służyć (po stronie zachodniej światło musiało docierać przez nie tylko przez kilka godzin świtu a po stronie wschodniej jedynie przez kilka godzin zmierzchu).
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-17, 08:05   

Chyba masz racje, tu zdjecie lotnicze, ledwo widac, ale widac....

foto z lotu ptaka.JPG
Plik ściągnięto 84 raz(y) 14,23 KB

_________________

 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-17, 13:36   

urbweb.pl napisał/a:
W tych "wgłębieniach" były nawet okna, chociaż nie wiadomo czemu miały służyć (po stronie zachodniej światło musiało docierać przez nie tylko przez kilka godzin świtu a po stronie wschodniej jedynie przez kilka godzin zmierzchu).

Nie były takie małe jakby się to z początku wydawało. Poniżej zdjęcie pokazujące te wgłębienia.

kriegschulle.jpg
Plik ściągnięto 98 raz(y) 228,56 KB

_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
bartlomiej 
bartłomiej

Dołączył: 06 Cze 2009
Posty: 94
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-17, 14:13   

a tu widać okna dość spore zresztą

1644695753_1a.jpg
Plik ściągnięto 112 raz(y) 230,32 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła