Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
z Głogowa i okolic
Autor Wiadomość
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-05-28, 18:37   

Priedemost.
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2009-05-29, 01:02   

Na podstawie strony www.priedemost.de można by nie jeden licencjat napisać. ;-)

Also jetzt geht es los! :-D
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
majena 

Dołączyła: 23 Maj 2009
Posty: 2
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-06-01, 17:35   

korzystam z tej strony:) ale może ktoś jakieś inne informacje jeszcze posiada, im więcej tym ciekawiej:)
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2009-09-12, 17:54   

Lissaer Kreisblatt 27.01.1891



Tłumaczenie.:

Głogów. Najstraszliwszy wypadek, który pewną tutejszą poważaną rodzinę pogrążył w smutku, zdarzył się dzisiaj po południu o 1 godz. przy gimnazjum ewangelickim. Z jego dachu z powodu odwilży zsunął się śnieg; rynna nie wytrzymała nacisku dużej hałdy śniegu i w oka mgnieniu spadł on, gdy po zajęciach rysunku wielu uczniów opuszczało placówkę. Zbita hałda śniegu spadła na ucznia, syna radcy sądu okręgowego, który od tak znacznego uderzenia w głowę, upadł nieprzytomny. Poszkodowany został natychmiast przeniesiony do placówki; do dzisiaj 3 godz. po południu nie odzyskał przytomności.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2009-09-14, 00:05   



budynek wciąż wygląda tak samo ;-) łatwo go znaleźć, kierując się na tę fontannę w Parku Słowiańskim przy Jedności Robotniczej, na zdjęciu jest po lewej za drzewem:

 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-09-14, 09:36   

balbina napisał/a:
Obrazek

budynek wciąż wygląda tak samo ;-) łatwo go znaleźć, kierując się na tę fontannę w Parku Słowiańskim przy Jedności Robotniczej, na zdjęciu jest po lewej za drzewem:

Obrazek

Opisane wydarzenie jest z datą: Lissaer Kreisblatt 27.01.1891 a budynek na fotografii został wybudowany w pierszej dekadzie XX wieku, więc raczej to nie o ten budynek chodzi.
Raczej sądze, że chodzi w opisanym wydarzeniu o gimnazjum ewangelickie znajdujace sie przy dawnej ulicy Kasernen Strasse 2.
Widok na Kasernen Strasse
http://wroclaw.hydral.com.pl/47465,foto.html
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2009-09-14, 09:49   

o widzisz ;-) ...a ja się zastanawiałam jeszcze nad tą szkołą przy Łodzi Chrystusowej...
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2009-09-14, 11:02   

...właśnie doczytałam, fakt, przy Łodzi była szkoła ewangelicka, ale podstawowa Heinrich-Lersch Schule. Niestety szkoły, o której piszesz, Tadeusz, nie mogę znaleźć... a szkoda, bo do tego gimnazjum uczęszczał Paul von Hindenburg /prezydent Niemiec w latach 1925–34/ ;-) być może znał nawet chłopca z artykułu, uczył się tam do 1859 r. (wcześniej w szkole właśnie przy Łodzi Chrystusowej) :mrgreen:
 
 
 
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-14, 11:55   

A'propos Hindenburga, polecam uwadze dość ciekawy wątek z mojego forum:
http://www.forum.ateista.pl/showthread.php?t=6953
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-09-14, 12:25   

Bart napisał/a:
A'propos Hindenburga, polecam uwadze dość ciekawy wątek z mojego forum:
http://www.forum.ateista.pl/showthread.php?t=6953

Przeczytałem ten temat na forum i co moge powiedzieć:
-jestem zdania aby jak najmniej pomników stawiać dla polityków, przewaznie sa to osoby ktore lekcewaząc potrzeby innych osób buduja swoje kariery za pomoca intryg oraz wazeliniarstwa
-pomnik stawia sie osobom które maja duze zasługi dla lokalnej społecznosci lub krajowego społeczeństwa, Hindenburg nie miał takowych
-tablice pamiatkowe w miejscach zwiazanych z tą osoba tak
-pomniki lepiej jest stawiać ludzim nauki, kultury, oni przewaznie na prawde wykazali sie rozumem, wiedza, czesto bezinteresownoscia, potrzeba postepu
-nie dziwi mnie fakt, ze nawet Niemcy nie chcą stawiac pomników Hindenb urgowi, wszak kojarzony jest z poczatkiem kariery Hitlera, byl wówcza prezydentem i akceptowal polityke nazistów
-analizując jego załugi polityczne, wojskowe i ekonomiczne nie był wcale takim dobrym specjalistą w tych dziedzinach, raczej słabośc przeciwników dawała mu pole do popisu

Takie sa moje skrocone i szybkie reflekcje na temat pomysłu pomnika Hindenburga
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-14, 12:43   

Ale tam nie było nic na temat pomnika :)
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-09-14, 13:06   

Bart napisał/a:
Ale tam nie było nic na temat pomnika :)

Nie czytałem artykułu GW i dlatego po niektórych wypowiedziach userów wyciagnałem wniosek o pomniku, uważam, że politykami zasługujacymi na szczegolne upamietnianie są osoby które dokonały wybitne osiagniecia dla społecznosci lokalnej (miasta, regionu, panstwa). Nie bardzo wiem jaki to sposób miałby być na upamietnienie Hindenburga.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-14, 13:38   

Miało to być mini-muzeum w jego rodzinnym domu. Tak jak pisałem na tamtym forum - byłoby tam miejsce zarówno na kampanię 1914 roku (w której faktycznie wykorzystał po prostu błędy Rosjan - ale jednak von Moltke sobie nie radził), jak i na ciemniejsze karty z jego życiorysu - jak wyniesienie Hitlera do władzy. Dla mnie po prostu kolejne miejsce na edukację historyczną w strawnym sosie. Tego nigdy za wiele.

Nie czołobitność, lecz świadectwo historii. Takiej, jaką (według dostępnych źródeł) była. Był w końcu Hindenburg osobą dla dziejów świata znaczącą, choć nie sposób go jednoznacznie ocenić. Na pewno jednak nie był bandytą pokroju Hitlera czy Stalina.
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2009-09-14, 19:30   

Bart, rzeczywiście fajna dyskusja, jak zwyklo to bywa - szybko zboczyliście z tematu ;-) ...generalnie rozbiło się niemal o te same kwestie, które emocjonowały nas przy okazji dyskusji nt obchodów rocznicy Obrony Głogowa... :-P

...wracając do Hindenburga, w Głogowie przed wojną było siedem obiektów upamiętniających jego postać: tablica na domu w którym mieszkał, dąb koło mechanika(?), hotel (miałam przyjemność tam mieszkać, choć nic z tamtych czasów nie pamiętam ;-) ...tylko jak wyrzucam zabawki z balkonu :lol: ), koszary i ulica do nich przylegająca, oraz gimnazjum - właśnie to z powyższego zdjęcia ;-) ...dla ówczesnych miszkańców Głogowa była to z pewnością postać ważna, pytanie teraz, jak my współcześni mieszkańcy odnosimy się do ówczesnych? Nie wiem czy podobne pytanie można zadać sobie w Poznaniu, ale chyba tak ;-) ...Podobną polemikę na Malachu niedawno toczył Ożóg. Chyba od tego art. się zaczęło: http://www.malach.org/art...-pomnik-cesarza... albo na jego blogu: http://glogowianin.blox.p...ana-majora.html ...sama już nie wiem :-P
 
 
 
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-14, 19:56   

Ciekawy artykuł :)

Co do zbaczania z tematu - to naturalne ;) I pożyteczne. Jeśli nadzorowane :>
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła