Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
100 pytań do .... czyli Piotrek pyta.
Autor Wiadomość
Piotrek 
Akwarysta


Wiek: 45
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 118
Skąd: Glogau Goethe Weg
Wysłany: 2014-01-15, 19:50   100 pytań do .... czyli Piotrek pyta.

Moi drodzy. Jako że Głogów jest moim miastem rodzinnym i nic już tego nie zmieni bo mieszkam tu już 35 lat pozwoliłem sobie założyć temacie w którym będę pytał "mądrzejszych " od siebie o wszystko co tyczy tego naszego Grodu. Pytać po to aby dalej przekazywać tą prawdziwą wiedzę a nie bajki wyssane z palca np.podziemnym przejściu pod Odrą itp

Pierwsze pytanko to:
Czy to prawda że w Głogowie były trzy mosty na Odrze?
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-16, 18:05   

Oczywiscie, ze byly 3 mosty, pytanie czy byly 4 :)

Oderbrucke - Most Odrzański (Odrowy?), pozniej rozebrany i obok niego powstal
Hindenburgbrucke - Most Hindenburga
Ostlandbrücke - drugi most drogowy
Eisenbahnbrucke - Most Kolejowy

Swego czasu most Odrzanski musial funkcjonowac, kiedy obok niego postawal most Hindenburga. Byc moze mosty dzialaly przez krotki okres razem, co dawaloby 4 sprawne mosty miejskie.

d1.JPG
MOST KOLEJOWY
Plik ściągnięto 137 raz(y) 33,58 KB

c1 .JPG
DRUGI MOST DROGOWY
Plik ściągnięto 134 raz(y) 32,88 KB

b1.JPG
HINDENBURGBRUCKE
Plik ściągnięto 231 raz(y) 60,18 KB

a1.JPG
ODERBRUCKE
Plik ściągnięto 161 raz(y) 97,66 KB

_________________

 
 
Piotrek 
Akwarysta


Wiek: 45
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 118
Skąd: Glogau Goethe Weg
Wysłany: 2014-01-16, 20:40   

No tak, pytanie może mało sprecyzowane. Chodziło mi o to czy były dwie przeprawy drogowe,dwa mosty w jednym czasie na głównym korycie rzeki. Nie chodziło mi tu akurat o stara Odrę.
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-17, 07:25   

Prawdopodobnie tak jak napisał Yedyny. Przez krótki czas na Odrze (nowej) funkcjonowały 2 mosty:
-zwodzony
-stalowy
oraz jeden kolejowy.
Dodatkowo był jeszcze prom w okolicach Widziszowa - najczęściej obsługujący osoby odwiedzające rejon wypoczynkowy Oberau oraz inne obiekty sportowo - rozrywkowe na Ostrowie Tumskim.
Nie spotkałem się z żadnymi dokumentami potwierdzającymi funkcjonowanie dwóch mostów jednocześnie (stalowego i drewnianego) ale trudno uwierzyć aby Niemcy budując most stalowy zamknęli od razu most drewniany, raczej sądzę, że na krótko oba istniały jednocześnie. most Hindenburga budowano w latach 1914-1917.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Piotrek 
Akwarysta


Wiek: 45
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 118
Skąd: Glogau Goethe Weg
Wysłany: 2014-01-18, 19:24   

No to teraz kolejne pytanie.
Jak wiadomo w zatoce "Neptuna" jest zatopionych kilka barek.
Czy wiadomo komuś kiedy i w jakich okolicznościach zostały zatopione? I czy może ktoś je penetrował w "poszukiwaniu skarbów"?
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-18, 20:52   

Slyszalewm, ze byla tylko czesc penetrowanych - znaleziono kotwice i niewypaly. Mam relacje swiadka, ktory widzial jak Polacy po wojnie nurkowali 'za skarbami' - wyciagali m.in. sloiki z konfiturami, ktore zjadali. My w zatoce naliczylismy chyba 9 wrakow.
Barki musialy byc zatapiane podczas nalotow i strzelaniny. Po wojnie korzystano ze wszystkiego, co bylo sprawne, wiec nie bylo celu ich zatapiac, nawet jesli byly niemieckie.
_________________

 
 
Eulenburg 

Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 349
Skąd: świat
Wysłany: 2014-01-19, 13:03   

Jeszcze wracając do mostów... To, że budując Hindenburgbrucke zachowano stary drewniany to "oczywista oczywistość". Jest nawet świetne zdjęcie z uroczystości otwarcia mostu i widać tam po prawej stronie dawny Holzbrucke. Na zdjęciu zamieszczonym powyżej, też fajnie widać jak Hindenburgbrucke został nieco "przesunięty" w prawo względem starej przeprawy (dlatego musiały zniknąć budynki na Ostrowie, min. dawny kościółek).

I na koniec chciałbym też zwrócić uwagę, że faktycznie, była trzecia przeprawa mostowa na Wyspie. Na planach miasta, jeszcze na tych z lat 20tych widać na Wyspie pewną "ślepą" odnogę Odry zwaną Sonnengraben (tuż za dawnymi koszarami, za kolegiatą na północ). Nad tym "kanałem" musiał być poprowadzony jakiś most (mostek). Jednak na planie z lat 30tych odnoga ta jest już skrócona (zasypana) a Steinweg biegnie już w całości po lądzie.
_________________
Eulenburg
 
 
Piotrek 
Akwarysta


Wiek: 45
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 118
Skąd: Glogau Goethe Weg
Wysłany: 2014-01-19, 19:31   

Jakby ktoś jeszcze miał jakąś informację na temat wspominanych barek to chętnie wysłucham.

Kolejne pytanko to:
W jakim celu wybudowano "Domek mleczarza". Ponoć pijano tam mleko, ale czy tylko?
 
 
TadeuszFantom 
Administrator


Wiek: 58
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 1116
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-20, 07:16   

"Domek Mleczarza" był tylko z nazwy "mlecznym". W rzeczywistości była to pijalnia piwa, które u Niemców jest niemal jak mleko - podstawowym napojem ;-) :D
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy ;-)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2014-01-20, 09:55   

100 lat temu, jak jeszcze chodziłam do LO moja nauczycielka z niem. tłumaczyła nazwę tego budynku Milchhäuschen jako 'mleczna chatka'.... w całych Niemczech tego pełno.
_________________
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-20, 14:49   

A ja tylko dodam fotke, zeby wiadomo bylo o co hosi. Budynek znajduje sie na rondzie, w poblizu hotelu Qubus.

dm.JPG
Plik ściągnięto 97 raz(y) 104 KB

_________________

 
 
Piotrek 
Akwarysta


Wiek: 45
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 118
Skąd: Glogau Goethe Weg
Wysłany: 2014-01-20, 15:00   

A ten drugi budyneczek na rondzie powstał po wojnie cz jak? Podobny do tego tylko mniejszy.
 
 
Piotrek 
Akwarysta


Wiek: 45
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 118
Skąd: Glogau Goethe Weg
Wysłany: 2014-01-22, 21:14   

No jak nikt nie odpowiada to kolejne pytanko

Czy dzisiejszy budynek konferencyjny znany także jako Leśna Dolina był domkiem myśliwskim Hermann-a Göring-a. Czy to prawda?
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-01-23, 07:48   

Chyba cos Lewicki pisal na ten temat, ale nic wiecej niestety nie powiem.
_________________

 
 
Piotrek 
Akwarysta


Wiek: 45
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 118
Skąd: Glogau Goethe Weg
Wysłany: 2014-01-25, 21:04   

Żadnej kolejnej odpowiedzi?
Czy to oznacza że mam zadać kolejne pytanko?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła