Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Do nowych Forumowiczow (i nie tylko) !
Autor Wiadomość
Czesław 

Wiek: 77
Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 9
Skąd: Berest
Wysłany: 2010-01-18, 20:27   

Nie wiem czy chodzi o tę samą osobę ale chodziłem do szkoły podstawowej z kolegą o nazwisku Królak jednak nie jestem do końca pewien czy miał na imię Adam.
Ja jestem z rocznika 1946, byliśmy rówieśnikami a więc jeśli to ten rocznik to byliśmy kolegami i wiele wypraw w różne ciekawe miejsca na terenie ruin i podziemi podejmowaliśmy wspólnie.
W tym czasie wydana była w Głogowie broszura pod tytułem "Głogów i ziemia głogowska" , była to broszura formatu 1/2 zeszytu z okładką w kolorze żółtym i kolega Królak twierdził że autorem był jego ojciec.
Broszura ta długo była w moim księgozbiorze jednak na skutek kilku przeprowadzek gdzieś mogła się zapodziać. Być może że została przekazana przezemnie do szkolnej biblioteki.
Kiedy księgozbiór mój zbytnio się rozrósł postanowiłem pewną jego część oddać i w taki sposób około 2 tony książek przekazałem do dyspozycji biblioteki szkoły w wsi w której obecnie mieszkam.
Pozdrawiam serdecznie.
 
 
Czesław 

Wiek: 77
Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 9
Skąd: Berest
Wysłany: 2010-01-18, 20:50   

Piszę jeszcze raz w tym samym temacie ponieważ przeglądnąłem wczesniejsze posty dotyczące osoby Adama Królaka. Oczywiście ze nie mogliśmy być rówieśnikami ale kolega Królak z którym chodziłem do szkoły podstawowej bez wątpienia pochodził z tej rodziny.
Podczas wspólnych wypraw dyskutowaliśmy wiele i wspominał on o tym ze ojciec jego był historykiem. Byłoby nieprawdopodobne aby tymi tematami zajmowały sie dwie rodziny o tym samym nazwisku . Ten mój kolega miał na imię prawdopodobnie Stanisław.
Pozdrawiam
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-01-21, 11:51   

no to faktycznie chodziles do klasy z synem Adama Królaka (m.in. założyciela Towarzystwa Ziemii Głogowskiej) , myślalem ze znales moze Adama bo zbieram na jego temat informacje.

Pozdrawiam
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Vile 
Vile


Dołączył: 03 Kwi 2010
Posty: 2
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-04-04, 07:32   

Witam wszystkich miłośników historii Głogowa. Mieszkam w Głogowie już od ponad 42 lat, dzieciństwo spędzało się na zabawach w ruinach starego miasta, umocnieniach nadodrzańskich i gąszczu zarośli starego cmentarza :-)
Myślę, że dowiem się czegoś ciekawego od was i sam będę w czymś pomocny :-)
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-04-04, 07:43   

Witamy serdecznie ! ;)
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-04-04, 07:43   

Vitam! Zachecam do aktywnosci; kazdy nowy post i uzytkownik jest na wage zlota :)
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-04-04, 09:20   

Witam na forum! :-D
Vile napisał/a:
Myślę, że dowiem się czegoś ciekawego od was i sam będę w czymś pomocny

...ja myślę, że bardziej to drugie ;-) Choć fajnie by było, gdyby się okazało, że się mylę :mrgreen: Ja mieszkam w Głogowie prawie 30 lat :lol: ...od urodzenia. Moi dziadkowie sprowadzili się tutaj zaraz po wojnie. Jedni ciągnęli tu spod granicy francuskiej, drudzy "z Polski".
 
 
 
Tadek 
Tadek


Wiek: 59
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 91
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-04-26, 05:54   

Patricku. Adam Królak był moim sąsiadem (chociaż o wiele starszym ode mnie). Chodził zawsze w kurteczce koloru "safari", z zawieszonym na szyi aparatem fotograficznym w brązowym, skórzanym futerale. Pamiętam pogadanki o historii Głogowa, jakie wygłaszał w mojej podstawówce nr 6. W Głogowie na pewno mieszka Jego córka. Można spróbować nawiązać kontakt.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=VB0zEtyCjmM
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-04-26, 13:59   

Tadku ... bardzo chętnie w takim razie sie z Tobą spotkam jeżeli masz jakieś wspomnienia zwiazane z A.K , bo ludzi znających A.Królaka jest jak na lekarstwo. Tak sie składa, że jego dzieci znam bardzo dobrze poniewaz jest to moja rodzina ;)
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Tadek 
Tadek


Wiek: 59
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 91
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-04-26, 14:17   

Teraz już wiem, bo dopiero po napisaniu postu doczytałem się, że to Twoja rodzina. Czytam teraz wszystkie tematy, nie po kolei i dość bezładnie. Ja go tak naprawdę nie znałem, tylko widywałem często, gdyż mieszkał w bloku naprzeciwko, na Długosza. Pamietam, że z okazji rocznic "wyzwolenia Głogowa" był zapraszany na apele w szkole nr 6, opowiadał o pierwszych dniach po wyzwoleniu, ale jako smarkacz niezbyt sie tym interesowałem. Pamietam też jakiś plan lub mapę podpisaną "wykonał Adam Królak", która wisiała na ścianie na pietrze w obecnej kaplicy przy ul. Staromiejskiej w czasach, gdy mieszkali tam jeszcze wszyscy księża (zanim przenieśli się do kolegium). A tak, to właściwie nic. Nie poopowiadałbym długo... Pozdrawiam.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=VB0zEtyCjmM
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-05-26, 18:38   Witam wszystkich!

Witam wszystkich!

Jestem regionalistą z Polkowic. Prowadzę więc rozliczne działania ma rzecz ratowania zabytków i kultury śląskiej. Znaczna większość reliktów przeszłości naszego regionu, Dolnego Śląska, jest w fatalnym stanie - wynik czasu i destrukcyjnej działalności człowieka. Niezliczona ilość zabytków jest zdewastowana. Obecnie tworzę Towarzystwo Ochrony Zabytków Śląskich "Regio Silesia" (http://www.fmks.fora.pl/). Prowadzimy parę projektów, m.in. Czerwoną Listę Zabytków Dolnego Śląska (http://zabytki.blox.pl/), o których poinformuję szerzej w innym wątku.

Zawsze pociągał mnie Głogów. Ostatnio jednak znajduję pod naprawdę wielkim urokiem historii i zabytków tego miasta. Szykuję się powoli do napisania powieści obsadzonej w Glogau na przełomie XIX/XX wieku (potrzebuję do tego całą masę materiałow, źródeł historycznych!). Mam więc nadzieję znaleźć tu nieco informacji o mieście, jego okolicach oraz oczywiście, ludzi o podzielających moje zainteresowania ;).

Pozdrawiam!
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2010-05-26, 19:32   

Witamy!

Mam nadzieję, że nasze skromne grono zadowoli Twoją ciekawość na temat naszego pięknego Glogau! Jak widze cenny głos w dyskusji będzie, więc zachęcam do udzielania sie;)

Pozdrawiam
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-26, 20:14   

I ja witam bardzo serdecznie ;-) ...myślę, że dobrze trafiłeś :mrgreen: Zaintrygowała mnie ta Twoja powieść, dlaczego akurat przełom XIX i XX w.?
_________________
 
 
 
Ślązak 


Dołączył: 26 Maj 2010
Posty: 437
Skąd: Polkwitz Krs. Glogau
Wysłany: 2010-05-26, 21:40   

Właściwie chodzi mi o okres 1900 - 1930. Jest to czas m.in. wielkiego prosperity miasta, przy tym jest on dla mnie osobiście bardzo ważny.

Na tym etapie jeszcze wszystko może ulec zmianie. Nic więcej nie zdradzę :-) .
_________________
"Wo gehn wir denn hin? Immer nach Hause." - Novalis
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 43
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2010-05-26, 22:16   

No szkoda, że więcej nie wyciągniemy ;-) obejrzałam sobie oba linki, dobrze się zapowiada. Jednak jeśli chodzi o Głogów, to można by tę listę wydłużyć http://zabytki.blox.pl/tagi_b/57582/Glogow.html.
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła