Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gruzy nad brzegiem Odry w okolicy ulicy Krochmalnej
Autor Wiadomość
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-12-25, 13:55   Gruzy nad brzegiem Odry w okolicy ulicy Krochmalnej

Kiedy byłem w podstawówce (lata 80-te), zwykłem włóczyć się z kolegą po różnych zakamarkach miasta. Któregoś razu idąc ulicą Krochmalną przeszliśmy wiaduktem przez tory i udaliśmy się nad rzekę. Tam wzdłuż brzegu przez dobre 100 lub i więcej metrów ciągnęły się jakieś gruzy. Wtedy dla łepków była to tylko frajda, lecz dziś jestem ciekaw: co to było? Wiecie może?

Na tej mapce: http://tinyurl.com/yag7bl8 jest to odcinek brzegu położony na środku ekranu, tuż pod napisem "Odra". Jakiś czas temu przejeżdżałem tamtędy i chciałem odświeżyć wspomnienia, lecz infrastruktura rozbudowała się na tyle, że nie znalazłem żadnej otwartej drogi.
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
patrick. 
www.glogow.pl/tzg

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 321
Skąd: Glogau
Wysłany: 2009-12-26, 12:16   

Przed wojną była tam w pobliżu zatoka rzeczna dla barek i małych stateczków która jest dalej używana, w okresie poprzedzajacym II wojnę światową tereny wzdłuż Odry były mocno fortyfikowane ( Oderstellung ) do dziś na tych terenach zachowało sie dość dużo małych tego typu obiektów (schrony, wartownie itd) więc możliwe, że te gruzy to pozostalosci tych wlasnie ,,fortyfikacji" lub jakiegos systemu nadbrzeznego.

Lub poprostu byly to gruzy zwiezione ze Starego Miasta poniewaz tam nikomu nie przeszkadzaly
_________________
,,Wygląda na to, że skończę na ulicy, bo tylko tam będzie wolno palić" - M.Czubaszek
 
 
 
Bart 
Emigrant


Wiek: 47
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 187
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-01-09, 19:59   

Dzięki za info :)
_________________
www.ateista.pl
 
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-01-09, 22:28   

Od siebie dodam, iz w poblizu znajduje sie odplyw z oczyszczalni sciekow - jeszcze przedwojenny, poza tym 2 wysadzone bunkry, mur z wtopionym w beton drutem kolczastym i wydrapane napisy - prawdopodobnie przez jeńcow, choc jeden wskazuje na rok 1940, a drugi na 1931.W samej Odrze duzo przedwojennego szkla, guziki pruskie itp. pierdoły.
Co dziwne - mapa wskazuje, ze znajduja sie tam 3 bunkry: 425, 426 i 427 -wg. numeracji Oderstellung- chodz namierzylem tylko 2 z nich.
 
 
Jareknes 

Wiek: 56
Dołączył: 23 Lip 2010
Posty: 6
Skąd: DZG
Wysłany: 2010-07-23, 13:35   

zaraz za kanalem sciekowym z prawej strony na
pewno byl wysadzony zelbetonowy bunkier , pozniej wydaje mi sie ze w kierunku tak zwanego portu dla barek byl drugi ale o 3 nie slyszalem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła